5 JAPANS BESSENWIER OVERLAST IN VEERSE MEER Als je niet beter wist, zou je denken dat er zandbanken zijn drooggevallen in het Veerse Meer bij Wolphaartsdijk. Maar het zijn drijvende massa's wier. Een bekend verschijnsel op het meer. Maar dit jaar groeit het wel heel uitbundig. vrijdag 9 juli 2021 Rob Welland en zijn jdochter Britte hebben tijdensbet zeilen op het Veerse Meer last van het wier. Theo Giele Wolphaartsdijk Zodra het wier afsterft, gaat het drijven. Het is maar net hoe de wind staat waar de meeste overlast is. Zit je in een hoek waar het wier naartoe wordt geblazen, heb je pech. Op andere plekken is bijna geen wier te zien. Bij Wolphaartsdijk lagen tot voor kort nog veel grotere plakkaten. De harde wind heeft die voor een flink deel uiteen- en weggedreven, vertelt een inwoner. ,,Er is meer wier dan anders", zegt Rob Welland, een in de buurt van Brussel wonende Nederlan der. Met dochter Britte heeft hij in hun kleine catamaran een zeil tochtje gemaakt op het Veerse Meer. Ze leggen aan op de steiger bij de Schelphoek, aan de zuide lijke oever ten westen van Wol- phaartsdijk. ,,Je voelt de boot schokken als je eroverheen vaart. Het wier komt dan in het roer en dan kun je niet meer sturen", ver- telt Britte. Ze haalt het wier uit het water om te laten zie hoe groot de bossen zijn die in het roer kunnen komen. ,,Het is een lichte boot. Als er wier aan blijft hangen, veran dert de hele gewichtsverdeling." ,,Zo erg heb ik het nog nooit meegemaakt", zegt ook de Bredase Anja Tiggelman. Ze staat van april tot oktober met de caravan op de camping in Kortgene. Ze komt al Je voelt de boot schokken als je eroverheen vaart - Britte Welland zestig jaar voor vakantie naar de Noord-Bevelandse kant van het Veerse Meer, dus ze mag met recht een ervaringsdeskundige ge noemd worden. Het afgestorven en aangespoelde wier ligt volgens Anja zeker een halve meter dik te gen de oever. ,,En stinken!" Geen pretje voor wie een frisse duik wil nemen. Wie wil gaan suppen, surfen of kanoën moet zich eerst door een brij heen worstelen om open water te bereiken. Mensen met een motorboot moeten op passen dat ze het wier niet in de schroef krijgen. Tiggelman weet van mensen die veel schade heb ben doordat die vastliep. Japans bessenwier Volgens Arjen Brinkman, van va kantiepark De Paardekreek in Kortgene, gaat het vooral om Ja pans bessenwier. Dit wier groeit op de plekken waar het Veerse Meer redelijk ondiep is. In de die pere vaargeulen hebben recrean ten er minder last van. ,,Maar dit jaar is er wel heel veel", bevestigt Brinkman de woorden van Wel land en Tiggelman. In de winter leidt het wier een sluimerend be staan. Dan is er niet meer van te zien dan kleine steeltjes op stenen of schelpen. In het voorjaar groeit het Japanse bessenwier met onge kende snelheid. Het kan tot tien meter lange slierten uitgroeien. Dit jaar begon de groei later. Waarschijnlijk door het koude voorjaar - Arjen Brinkman, vakantiepark De Paardekreek ,,Dit jaar begon de groei later. Waarschijnlijk door het koude voorjaar", vermoedt Brinkman. Normaal gesproken sterft het te gen de zomer af, maar dat proces lijkt ook wat vertraagd te zijn. Rijkswaterstaat beheert het Veerse Meer en houdt de ontwik keling van de verschillende wier soorten in de gaten. De vaargeulen in het meer worden zoveel moge lijk vrijgehouden van bossen wier. Daarbuiten worden de struiken met rust gelaten. Schuilplaats Want het wier mag dan lastig zijn voor recreanten, aan sommige wa terdieren biedt het een schuil plaats. Een van die dieren is, hoe kan het ook anders, het Japanse kruiskwalletje, dat zo geniepig kan steken. Hoe meer Japans bessen- wier, hoe meer Japanse kruiskwal- letjes. ,,De kruiskwal houdt niet van stromend water. Hij blijft het liefst tussen het wier zitten", legde ecoloog Pim van Avesaath vorig jaar uit in deze krant. Overigens, niet alleen deze exo tische kwalletjes zoeken het wier op. Ook de bekende doorzichtige oorkwal, kreeftjes, krabbetjes en visjes vinden beschutting in de deze onderwaterstruiken. Het Japans bessenwier is een halve eeuw geleden met de Ja panse oesters meegelift naar West Europa. De eerste waarneming in Zeeland dateert van zo'n veertig jaar geleden. Oorkwallen vinden beschutting tussen het Japanse bessenwier. FOTO'S JOHAN van der heij den Stinkende brij plaagt recreanten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29