WIM HOFMAN Struggle for life Lootje trekken voor vervoer: wat mag de notaris wel/niet? Woningprijs ook in Zeeland door het dak door schaarste 4 Een paar jaar geleden waren we in het westen van Australië om onze familie een bezoek te brengen. Nu kunnen we dat door de antivirusmaatregelen niet. In Australië heb je nog veel natuur. In be paalde streken zitten heel veel vliegen. Er komen er meteen duizenden op je af, zodat je een netje over je hoofd moet doen. Ontel bare vliegen zijn er daar. Sommige steken venijnig. Die sla je natuurlijk van je af. Op andere plekken in de wereld heeft men weer af en toe last van sprinkhanen. Ze worden bestreden met vliegtuigen die gif strooien. In Alaska knagen miljoenen larven van kevers (letterzetters) de sparrenbossen kapot. Men zegt dat dat komt door de veran dering van het klimaat. Ook in Alaska wordt het warmer. Hier in Nederland strijdt men tegen de processierups en maakt men zich zorgen over de buxusmot die oprukt. En er is ook een gevaarlijke Aziatische hoornaar in Zeeland aangetroffen. toedoen van de mens het aantal soorten in secten sterk af. Dat merkt men overal, ook hier in Zeeland. Je ziet het hier bijvoorbeeld aan je autoruit die opmerkelijk schoon blijft. Omdat men weet dat insecten van wezenlijk belang zijn voor allerlei gewas sen, zaait men veel meer soorten bloemen en wordt er minder gemaaid. Maar men blijft ook gif spuiten, ook al probeert men dat op ecologisch verantwoorde manier te doen. Maar de verhouding tussen mens en natuur blijft problematisch. De mens wil nu eenmaal voortbestaan en dat gaat voor een groot deel ten koste van andere wezens. speeltuin Hoogerzael in Middelburg een fi losofische bijeenkomst plaats, georgani seerd door het Filosofisch Café. Onderwerp was de natuur en de mens. Er waren een aantal sprekers: filosofen die wijze dingen zeiden over de vervlechting van natuur en cultuur, hoe we misschien onze denkbeel den over de plaats van de mens in de wereld moeten veranderen en hoe we misschien een oplossing zouden kunnen vinden voor de talloze ecologisch problemen die we mede zelf veroorzaken. Kortom: het thema was van belang en erg actueel. Aan het einde van de openluchtbijeenkomst begon het te regenen. Tijd om diep in gedachten huiswaarts te keren. Zo pakte notaris Quirine Claas uit Vlissingen de loting tussen twee bedrijven voor het leerlingenver voer op Walcheren aan: twee en veloppen in een doos, goed schud den en er één uit pakken. De rech ter vond deze aanpak na een klacht van het verliezende bedrijf niet eerlijk genoeg en dus moet er bin nen een week opnieuw geloot worden. Hoe moet het dan wel? ,,In de regels staat echt niet hoe groot de envelop en de doos moe ten zijn", zegt Hens Meengs, woordvoerder van de Koninklijke Notariële Beroepsorganisatie (KNB). ,,De notaris moet ervan overtuigd zijn dat het eerlijk ver loopt, en dat de methode daar bij past." De notaris De Vlissingse notaris vond de lo ting inderdaad eerlijk en de me thode passend. De rechter twijfelt ook niet aan haar integriteit, ofwel: er is geen reden om te denken dat zij bewust een bedrijf heeft be voordeeld. ,,De notaris? Die mani puleert niet", reageert Meengs. ,,Daarvoor is zij ook notaris, om onafhankelijk en onpartijdig te zijn. Zij vervult een vertrouwens functie en je moet ervan uitgaan dat de notaris het goed doet." Op zijn of haar beurt moet de notaris er vertrouwen in hebben dat het proces eerlijk verloopt. ,,Je moet je onafhankelijke rol kunnen waar maken. Als je daaraan twijfelt, moet je zeggen: ik werk niet mee." De methode Loten is een veelgebruikte me thode, zegt Meengs. Briefjes, enve loppen, een doos, het mag allemaal gebruikt worden. ,,Er staat nergens dat dit verboden is. Natuurlijk schat je in wat er fout kan gaan, maar je maakt geen kansbereke ning. Het is bijna geneuzel: hoe groot mag de envelop zijn? Ik kan over deze situatie geen oordeel ge ven, maar dat heeft de rechter wel gedaan, en kennelijk was het niet eerlijk genoeg. Maar het dubbeltje had net zo goed de andere kant op kunnen vallen." De regels Een paar algemene regels zijn er wel, zegt Meengs. De deelnemers aan de loting moeten bekend zijn, de namen moeten kloppen, de me thode moet voor iedereen duidelijk zijn. ,,En het systeem moet niet te manipuleren zijn door derden." De loting voor het leerlingen vervoer verliep via een digitale vergadering. Dat is geen probleem, zegt hij. ,,Fysiek bij elkaar zijn is geen vereiste. Dat ben je bij de Staatsloterij of bij een tv-show toch ook niet? Omgekeerd kan af stand voor de notaris zelf wel een probleem zijn, als het daardoor niet mogelijk is het verloop van de loting goed te controleren." De lessen ,,Ik hoor ook eigenlijk nooit klach ten over lotingen door notarissen", merkt Meengs op. ,,Dat het deze keer dus volgens de rechter niet goed genoeg is gegaan, is geen re den de regels aan te scherpen. Een loting blijft een loting: één grote gok." Luc Oggel Goes Boven de Westerschelde (de Zeeuwse eilanden) liggen de prij zen 22,6 procent hoger dan in het tweede kwartaal van 2020, in Zeeuws-Vlaanderen is dat 13,8 pro cent. De gemiddelde verkoopprij zen bedragen nu respectievelijk 334.000 en 241.000 euro, blijkt uit cijfers die makelaarsvereniging NVM elke drie maanden publiceert. Zowel boven (142) als onder de Westerschelde (25) werden tussen woningen het vaakst verkocht. Wel passeerden in het tweede kwartaal van dit jaar over de hele linie min der huizen bij de notaris in vergelij king met een jaar eerder. De verkla ring is simpel; er is sprake van schaarste in het aanbod. Te weinig nieuwbouw ,,Het is een hopeloos verhaal aan het worden", zegt makelaar en NVM- voorzitter Hendrik van Hoeve. ,,Er wordt te weinig nieuw gebouwd, en als het gebeurt dan ontbreekt het aan levensloopbestendige wonin gen. Veel mensen passen hun hui- dige woning aan, dus de hele door stroom is er uit. Het gevolg is dat de prijzen alleen maar verder zullen stijgen. Starters hebben al helemaal het nakijken." Volgens Van Hoeve loopt Zeeland 'vast in regeltjes'. ,,Dat moet echt veranderen. We hebben meer dan genoeg contingent (het aantal wo ningen dat gebouwd mag worden, red), maar dan heb je locaties nodig. Die moeten beschikbaar worden gesteld." In dat licht wijst hij ook op onder meer de stikstofproblematiek of aanwezigheid van beschermde diersoorten, wat ook belemmerend werkt. ,,Het is aan de politiek." Instroom van buitenaf Dat op de Zeeuwse eilanden meer wordt betaald voor woningen, komt volgens Van Hoeve onder meer door de instroom van buitenaf. ,,Die komt nog maar net op gang, ook in gegeven door de coronacrisis. Want mensen gaan meer thuiswerken en trekken weg uit de Randstad." Hij ziet het somber in. ,,Huizen worden een nicheproduct. En door de hoge prijzen van bouwmaterialen wor den ook nieuwbouwwoningen on betaalbaar." Ook landelijk is het letterlijk een gekkenhuis qua woningprijzen. Met een gemiddelde verkoopprijs van 410.000 euro bereikt de over verhitte woningmarkt momenteel een kookpunt. Ruim driekwart van de huizen wordt boven de vraag prijs verkocht. W,nntnA-w vrijdag 9 juli 2021 GO De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Wereldwijd, zegt men, neemt echter door Vorige week zaterdag vond in de natuur- Lootjes trekken. Iedereen doet het voor Sinterklaas. Maar staan er bedrijfsbelangen op het spel, dan is het toch wel wat belangrijker dat het goed gaat. Bij de loting voor het leerlingen vervoer op Walcheren ging het volgens de rechter niet goed. En dus is de vraag aan Hens Meengs van de notarissenorga- nisatie KNB: wat zijn de regels? Maurits Sep Vlissingen Hens Meengs: ,,Een loting blijft een loting: één grote gok." PRIVÉFOTO Ook in Zeeland dreigen huizen zo zachtjes aan onbetaalbaar te worden. De prijzen stegen afge lopen kwartaal met gemiddeld 18,2 procent ten opzichte van een jaar geleden. En het einde is nog niet in zicht. „Huizen wor den een nicheproduct."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 28