ZEELAND 3 blijft komen", zegt Joop Stolk trots. De ondernemer weet inmiddels dat racers die de basisbeginselen in Middelburg geleerd hebben, ver kunnen komen. ,,Er ligt hier een moeilijke baan. Hij is zowel ge schikt voor toeristen als voor cou reurs met wat meer ervaring. Goede rijders van elders hebben het hier lastig, terwijl onze jongens elders juist wat over hebben. Mid delburg heeft al wat indoorwereld- kampioenen voortgebracht, zoals Ruben Boutens en mijn zoon Lo renzo. En onder anderen Youri is nu ook heel goed bezig." Bonte rijdt voor een Belgisch team. Hij heeft zich daar ingekocht en beschikt nu over een eigen bui- tenkart. Waar in de Formule i vele miljoenen omgaan, moet je in het karten ook over het nodige geld be schikken. De jonge racer uit Vrou wenpolder is zijn sponsoren 'dank baar dat ze alles mogelijk maken'. Een losse kart kost al duizenden eu ro's en per raceweekend ben je al gauw enkele honderdjes kwijt aan bandensets, benzine en onder houd. ,,Het mooie aan het racen is die snelheid", zegt Bonte. ,,Ik vind het mooi om zo laat mogelijk te rem men bij de bochten en zo vroeg mo gelijk weer gas te kunnen geven. Het is ook leuk om de afstelling tip top te krijgen. Samen met mijn va der probeer ik van alles uit: wat werkt het beste onder welke om standigheden en op welke baan? En als we dat dan weten, schrijven we het op. Ik houd alles bij in een map. Het is niet dat ik nu denk dat ik Max Verstappen achterna ga in de For mule 1, maar het is wel mijn droom om uit te komen in de autosport. Misschien is de overstap naar de Formule 4 wel een keer mogelijk... Vlag Langs de 550 meter lange baan van Indoor Karting Middelburg is een vlag van Max Verstappen ('GO MAX') niet te missen. ,,Hij is aan de onderkant zelfs nog een stukje op gerold, want anders paste hij niet op de muur", vertelt Stolk, die hem jaren geleden meegenomen heeft uit Oostenrijk. Hij was toen te gast bij Red Bull, de renstal van Verstap pen, en mocht na afloop van de Grand Prix een kijkje nemen in de pitbox. Bij Max dus. ,,Ze hadden vier van die vlaggen liggen. Het leek mij wel leuk om er eentje mee te nemen voor hier..." Chagrijnig Een andere Zeeuwse karter die we kelijks tientallen keren langs die enorme banner scheurt, is Niek van den Berge (13) uit Heinkenszand. Hij vond vijf jaar geleden voetbal len niet meer zo leuk en toen wilde zijn vader een minibike voor hem kopen - een kleine motor. Zijn moeder stak daar een stokje voor en stelde voor om een keer te gaan kar ten. Sindsdien is hij verkocht. Het is niet dat Max Verstappen hem en thousiast gemaakt heeft voor het racen, maar het succes van de Lim- burger maakt hem wel heel gedre ven. ,,Elke zondag als Max racet, zit ten we wel voor de televisie", zegt hij. ,,Daar passen we heel ons schema op aan." En z'n vader Peter laat weten dat hij 'de hele dag cha grijnig is als Verstappen verliest'. Van den Berge zag de 23-jarige wereldster al eens bij de Jumbo Elke zondag als Max racet, zitten we wel voor de televisie Racedagen op Zandvoort aan het werk. Zelf rijdt de jonge Bevelander niet onverdienstelijk in de X30-ju- niorenklasse. Ook hij hoopt een keer in het autoracen terecht te ko men. Het karten - vooral in de bui tenlucht - is daar vaak het voorpor taal van. Wie goed rijdt, wordt door houders van renstallen gescout. Doel Binnen het gezin Van den Berge draait het al veel om de 'carrière' van Niek. Peter: ,,Het allerbelang rijkste is natuurlijk dat hij er plezier in heeft. Maar het doel is wel het ha len van de autosport. Er gaat nu al best veel tijd in zitten. Als er bij- voorbeeld een wedstrijd is, rijden we op vrijdag weg en komen op zondag pas terug. En anders zijn we toch minstens één dag in het week end op een trainingsbaan te vinden, bijvoorbeeld hier in Middelburg." Naast tijd kost de sport ook veel geld. Peter van den Berge ziet dat ook. „Gelukkig hebben we sponso ren, maar daar kun je er nooit ge noeg van hebben", geeft hij aan. ,,Nou heb je natuurlijk niet per se de miljoenen uit de Formule 1 no dig. In andere autosportklasses heb je iets minder nodig. En waar er in de Formule maar een stuk of twin tig 'stoeltjes' zijn, zijn er in de an dere klasses wat meer plekjes. We hopen dat Niek daar tussen kan ko men." Niek vindt het prachtig om hard over de circuits te gaan. Op z'n der tiende scheurt hij dus al met snel heden boven de 100 kilometer per uur. ,,Spannend vind ik dat niet", zegt hij. Zijn vader Peter kijkt er ook niet met angst naar. ,,Nee, ik zie dat Niek die snelheid onder controle heeft", vertelt hij. ,,Maar ik zit wel met zweet in mijn handen te kijken als-ie bezig is aan een mooi duel. Lukt 't hem iemand in te halen of slaagt hij erin iemand goed achter zich te houden... DSt vind ik pas spannend." vrijdag 9 juli 2021 Max Verstappen-effect M Youri Bonte (14) begon met karten nadat Max Verstap pen in 2016 zijn eerste Grand Prix won. De cou reur uit Vrou wenpolder is nu dicht bij zijn tweede Neder landse titel. FOTO'S CYNTHIA CATS - Niek van den Berge, karter Kijk op de site bij /video Niek van den Berge (13) uit Heinkenszand wil graag in de auto sport terechtkomen. Op de achtergrond de immense vlag van Max Verstappen, meegenomen uit Oostenrijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 27