Provincie serveert mosselen in Den Haag Nieuwe kerncentrale nog ver weg Onderzoek: Borssele is de ideale locatie voor uitbreiding kernenergie De vlieg is de vijand van je konijntje eland I vrijdag 9 juli 2021 Maden kunnen leiden tot de dood van de knaagdieren Minister Hugo de Jonge zal hebben terug- verse Zeeuwse mosselen. Hij was niet de parlementariërs om aandacht voor Zeeland. gedacht aan zijn jeugd in Bruinisse en enige. Onder het motto 'Zet meer Zeeland op Of ze niet alleen hun tanden willen zetten in Zaamslag. Op het Plein voor de Tweede het menu' vroegen het provinciebestuur en mosselen en oesters, maar ook in belang- Kamer werd hij gisteren getrakteerd op de mosselsector aan bewindspersonen en rijke kwesties die in de provincie spelen. Onderzoeksbureau KPMG heeft 41 marktpartijen - van aannemers en kerntechnologieleveranciers tot fi nanciers en overheden - gevraagd naar de mogelijkheden en kansen voor kernenergie in Nederland. Staatssecretaris Dilan Ye§ilgöz-Ze- gerius (VVD, Economische Zaken en Klimaat) heeft het rapport naar de Tweede Kamer gestuurd. Opvallend is dat twee locaties die eerder door het Rijk zijn aangewe zen als geschikte plek voor een kerncentrale inmiddels uit beeld zijn. In Groningen is de weerstand te groot tegen de bouw van een kerncentrale en de gemeente Rot terdam zet op de Maasvlakte liever in op een waterstoffabriek. Borssele wordt door de onder vraagde partijen gezien als de ideale locatie. Er staat al een kerncentrale en daar passen nog wel één of twee grote bij. De provincie en de ge meente willen het graag, de bewo ners vinden het prima, er is ruimte op het elektriciteitsnet en de zee is dichtbij, dus er is voldoende koel water voorhanden. Vorig jaar kwam ook Noord-Brabant in beeld (Moer- dijk/Geertruidenberg), maar daar over oordeelt KPMG een stuk zui- niger. Op termijn kan een kerncen trale daar een mogelijkheid zijn, al dus de onderzoekers, maar de 'uit daging op het vlak van lokale steun, koelwater en inpassing is naar ver- De provincie en de gemeente willen het graag, de bewoners vinden het prima en de zee is dichtbij wachting groter ten opzichte van de mogelijke locatie in Zeeland'. Kerncentrales stoten geen broei kasgassen uit en kunnen daarom een bijdrage leveren aan de Neder landse klimaatdoelen. Het duurt wel even voor het zo ver is. De marktpartijen willen een fabriek zonder kinderziektes. Er zijn dan twee opties: een verbeterde versie van de huidige kerncentrale in Borssele (die is nog van de tweede generatie, nu heeft eentje van de derde generatie de voorkeur, met een plusje erachter, wat betekent dat hij voldoet aan alle verbeterin gen die zijn geëist na het ongeluk in Fukushima). Na de vergunningver lening duurt het elf tot vijftien jaar om zo'n centrale te bouwen. Het vergunningstraject wordt geschat op drie tot vijfjaar. Een kerncen trale III+ kost tussen de 7 en de 13 miljard euro. Een andere optie is de small mo dular reactor (SMR), een kleinere, goedkopere centrale - 1,4 tot 2,7 mil joen euro - waarvan er meerdere naast elkaar kunnen worden gezet. Dat is nog geen bewezen technolo gie, aldus KPMG. Vroeger dan in 2037 zullen die er niet komen. Een veiligere en minder vuile thorium- centrale is helemaal toekomstmu ziek. Voor 2045 is daarvan geen sprake. Overheid garant Marktpartijen geven aan wel in een nieuwe kerncentrale te willen in vesteren, maar alleen als de over heid meebetaalt of zich op zijn minst garant stelt. Dat is ook een voorwaarde voor het openhouden van de huidige kerncentrale in Borssele na 2033. Voor het behoud van kennis is dat gewenst. Het Rijk onderzoekt hoe de Kernenergiewet kan worden aangepast om Borssele langer open te houden. It I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND8 Haagse poli tici worden getrakteerd op Zeeuwse mosselen, vlnr: gedepu teerde Jo Annes de Bat, commissaris van de koning Han Polman, minister Hugo de Jonge en een levend standbeeld van de Zeeuwse mos selman. FOTO JOS VAN LEEU WEN Het duurt nog wel even voor er een nieuwe kerncentrale in Bors- sele zou kunnen gaan draaien: niet eerder dan in 2035. Het is wel de meest waarschijnlijke plek, omdat er in Zeeland draag vlak voor is en er genoeg koelwa ter in de buurt is. Ernst Jan Rozendaal Borssele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25