O O lil Controle noodsteun gaat te traag 18 ECONOMIE Om in de huidige huizenmarkt er nog tussen te komen, moeten kopers alles uit de kast trekken. Afgelopen kwartaal lagen de prijzen 20 procent hoger dan een jaar eerder. Rjjnlijk, zegt ook makelaarsbond NVM. Kort Beurs beeft om deltavariant De beurzen in Europa zijn gisteren over een breed front gedaald. De AEX in Amsterdam verloor bijna 2 procent. Alleen Shell kende een miniem plusje van 0,2 procent. Beleg gers zijn bezorgd dat het economisch herstel van de coronacrisis wordt ondermijnd door de snelle verspreiding van de besmettelijke deltavariant. Ook in New York kreeg de Dow Jones een gevoelige tik als gevolg van een verkoopgolf. Onder meer luchtvaartbedrijven en cruisemaatschappijen stonden flink in het rood omdat gevreesd wordt dat de deltavari ant voor hernieuwde reisbeperkingen kan zorgen. Verder kwamen tegenvallende cij fers over de Amerikaanse arbeidsmarkt naar buiten. EU geeft flinke boetes De Europese Commissie beboet autoprodu centen BMW, Volkswagen, Audi en Porsche met 875,2 miljoen euro vanwege kartelvor ming. Ze hebben afspraken gemaakt over de uitstoot van het schadelijke stikstofoxide (NOx) in dieselauto's. Vicevoorzitter Margrethe Vestager (Mede dinging): ,,De vijf hadden de beschikking over een technologie waarmee ze emissies konden terugbrengen onder de wettelijke EU-normen. Maar ze gebruikten deze tech nologie niet volledig om met elkaar te con curreren voor schonere auto's.'' Shell Besi ASMI Prosus PRIJZEN DOOR HET PLAFOND Supers gaan leven beteren Albert Heijn en Lidl gaan meer doen om de positie van vrouwen in hun leveringsketens te verbeteren. Jumbo beloofde al eerder stappen op dit vlak te gaan zetten. De toe zeggingen komen volgens Oxfam Novib na een actie waarbij Nederlandse supermark ten werden aangesproken op slechte ar beidsomstandigheden van arbeiders en boe ren in ontwikkelingslanden. Albert Heijn, Lidl en Jumbo laten weten hun invloed bij leveranciers aan te wenden om vrouwenrechten te bevorderen. Ze wil len onder meer de loonkloof tussen man nen en vrouwen aanpakken. In totaal hebben 140.000 bedrij ven NOW-steun aangevraagd. Daarmee is 8 miljard euro ge moeid. Het geld was bedoeld om lonen van werknemers door te betalen bij bedrijven waar door de maatregelen de omzet fors daalde. Als bedrijven het perso- neel in dienst hielden, betaalde de overheid deels de loonkosten. Nu moet gecontroleerd wor den of die steun terecht is uitge keerd. Bedrijven die meer dan 125.000 euro aan steun hebben ontvangen moeten daarvoor een accountantsverklaring hebben. En daar gaat het fout. Accountants- en adviesorgani satie EY herkent het probleem. ,,Wij hebben een kwart van de bedrijven gecontroleerd die we moeten controleren'', aldus een woordvoerder. ,,En de deadline van 31 oktober komt dichterbij.'' De NBA, de brancheorganisa tie van de accountants, is in ge sprek met het ministerie van So- ciale Zaken en Werkgelegenheid (SZW). ,,De regeling is erg com plex'', zegt een woordvoerder van de NBA. ,,De regels waar we op moeten controleren, zijn niet duidelijk.'' Daardoor liggen veel controles stil. Hoeveel bedrijven nu in de problemen dreigen te raken, is niet duidelijk. Maar wel dat het vooral de grotere en meer complexe bedrijven betreft. Het ministerie benadrukt dat de meeste steunbedragen onder de grens van 125.000 euro zitten. De accountants houden goede hoop dat er tijdig duidelijkheid komt. ,,We hebben goede ge sprekken met het ministerie over oplossingen'', zegt de NBA. Met een gemiddelde verkoopprijs van 410.000 euro voor bestaande woningen, bereikt de oververhitte woningmarkt een kookpunt. Er staan bij de NVM-makelaars nog maar 15.000 huizen te koop. Dat is 50 procent minder dan een jaar ge leden. De huizen die op de markt komen, zijn sneller verkocht dan ooit. Binnen 24 dagen is het hele verkoopproces doorlopen, gemid deld. De problemen voor woning zoekenden spelen in het hele land. Al met al schetst de makelaars vereniging het beeld van een markt die misschien goed is voor verko pers, maar niet leuk meer is voor ie der ander. ,,Het einde is zoek'', zegt Lana Gerssen, NVM-voorzitter van de vakgroep Wonen. ,,Huizenko- pers zijn soms bereid om onverant woorde risico's te nemen, tegen het advies van aankoopmakelaars in, om toch nog maar een huis te be machtigen. We hadden verwacht dat het plafond onderhand wel was bereikt, maar nu weten we het ge woon echt niet meer.'' Casinogeld De oorzaken van de hoge huizen prijzen zijn inmiddels bekend. De extreem lage rente zorgt voor veel slagkracht bij mensen met goedbe taalde banen. Ze nemen bovendien de overwaarde mee van hun hui dige woning. Daarnaast heeft de politiek ze een aantal 'fiches' mee gegeven om nóg meer geld in hui zen te steken, zo verwijst NVM- voorzitter Onno Hoes naar het ca- sinogeld. Hij somt op: ,,De onbe laste overwaarde, het tweede inko men dat zwaarder meeweegt in de maximale hypotheek, de jubelton (vrijstelling van schenkbelasting tot 100.000 euro, red), de startersle- ning en de vrijstelling van de over drachtsbelasting voor iedereen on der de 35 jaar. Alles wordt verdis conteerd in de koopprijzen.'' De oproep van de NVM richting de politiek blijft gefocust op nieuw bouw. 'Bouwen, bouwen, bouwen' zou de enige echte uitweg uit de wooncrisis zijn. Maar Onno Hoes zegt: ,,Als bij een brede aanpak van de woningmarkt wordt besloten de hypotheekrenteaftrek verder af te bouwen, dan is dat prima. Maar de NVM is geen politieke partij.'' Hoes is overigens van huis uit VVD'er, maar die partij lijkt nog niet echt AANDELEN KARTELVORMING o De stjigende olieprijs zorgde bij het bedrijf voor een piep klein plusje. Het chipbedrijf volgde de teneur in de industrie van de halfgelei ders. De toeleveran cier van de chip industrie daalde mee met de koers van Intel. 4,1% De techinves- teerder had last van de wereld wijde koersdalin gen. Huizengekte: a> E o c VROUWENRECHTEN Accountants waarschuwen dat ze de controle op de uitge keerde NOW-gelden bij veel bedrijven niet kunnen uitvoe ren. Zonder goedkeuring moet een bedrijf het coronasteun geld volledig terugbetalen. Peet Vogels Den Haag Stefan ten Teije Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18