PARELTJES K NIEUWS 17 Een park, da's toch gewoon veel gras met bomen, bankjes en met wat mazzel een koffie- tentje? Kan, dachten ze in Tilburg. Maar het kan ook beter. Véél beter. Welkom in het grootste burgerinitiatief van de Benelux. V. Het is de lelijkste stad van Brabant. Het regent er altijd en er is weinig te beleven. Tilburg? Wat moet je daar in vredes naam? Nou, van alles. Tilburg heeft anno 2021 bij veel mensen nog onterecht het imago van een suffe industrie stad. Maar het tegendeel is waar. Pak de trein naar de grootste stad van Brabant en je waant je al gauw in een hip gebied - de Spoorzone genaamd - met als grootste trekker de LocHal, een oude werkplaats voor locomotie ven die is omgebouwd tot bieb, kunst- en cultuurcentrum en die de een na de andere prijs in de wacht sleept. En wie een paar minuutjes verder kuiert, is in het Spoorpark. Ooit een verwaarloosd industriegebied waar de NS en transporteur Van Gend Loos zaten, maar sinds twee jaar Til- burgs trots. En da's te snappen. Want waar el ders vind je een stadspark aan de rand van het centrum van bijna tien hectare groot waar van alles te doen is of waar je juist niets hoeft te doen? Dat was aanvankelijk trouwens niet de bedoeling. Toen de gemeente het gebied in 1998 aankocht, waren er allerlei andere plannen. Maar ze sneuvelden allemaal, de economi sche crisis hielp ook niet bepaald mee. Burgerparticipatie In 2012 viel het woord 'park' voor het eerst. De rest is geschiedenis. Lang verhaal kort: de gemeente wilde wel, maar dan wel voor en door Tilbur- gers. Burgerparticipatie dus, om maar eens een lelijk woord te gebruiken en dat resulteerde in het grootste bur gerinitiatief van de Benelux. In 2017 werd met de aanleg van het park ge- BURGERS start. Voor al die mensen zonder tuin, studenten op kleine kamertjes, opa's en oma's die met de kleinkin deren even eruit willen, gezinnen, hardlopers, skaters, lunchwandelaars, festivalliefhebbers en ga zo maar door. Het mocht wat kosten: de ge meente investeerde in totaal 8,2 mil joen euro, particulieren legden 3 mil joen op tafel. Maar dan heb je ook wat. Het Spoorpark krijgt sinds de opening niets dan lof. Zelfs de koning kwam langs om met eigen ogen te zien wat er uit de grond was ge stampt. Een heerlijk park dus, waar het lek ker relaxen is, maar waar ook genoeg te beleven valt. Collegestof stampen en daarna een biertje drinken. Ge- woon even rustig zitten na een drukke dag, de voetjes in het water. Vrije woensdagmiddag met de kin deren? Bal mee en voetballen maar. Wie door zijn wimpers tuurt, ziet mollige peuterbeentjes door de fon teintjes dribbelen. En dan daarna voor 1,50 euro de Kempentoren op: 192 trappen tot je uiteindelijk uit zicht hebt over de hele stad. Even verderop is een bootcamp aan de gang. De bevers en welpjes van de scouting bouwen bruggetjes en hut ten. Kinderfeestje? Hup, stepjes in de auto, alle kinderen een stoelverhoger mee en laat ze hun gang maar gaan. Overnachten kan ook op de camping op het terrein. Te primitief? Nog even een moment aub, de authentieke stoomtrein wordt een luxe miniho- tel. In het theehuis zit het terras vol, anderen picknicken met broodjes van thuis. Klaar met lamballen? Freerunnen, fietscrossen of fitnessen dan maar. Parkmanager Sophie Peters glim lacht. Hoeveel mensen hier op een mooie zomerse dag zijn? Poeh. ,,Tweeduizend per moment? Acht duizend per dag? In ieder geval veel!", lacht ze. ,,Maar dat kan ook: ruimte genoeg. Sommigen wandelen ge woon een rondje en zijn zo weer weg, anderen blijven de hele dag hangen." Trots is ze op de diversiteit qua groen. Want dit is niet zomaar een park van hup een paar bomen en we zaaien gras in, hier is over nagedacht door landschapsarchitecten. Er is een natuurbosje, inheemse heestertuin, bloemenweide en al die vierkante meters aan planten met de mooiste kleuren waar vrijwilligers op hun knieën tussen zitten om de boel ook zo prachtig te houden. Niet alleen inwoners, maar ook bijen en vlinders vinden de weg. En wie be denkt dat het park pas twee jaar open is, weet dat het hier alleen maar groe ner en uitbundiger kan worden. Planning Corona maakte het de afgelopen tijd lastig qua festiviteiten, maar ook die zitten in de planning, te beginnen met Spoorpark Live, op 14 en 15 au gustus met artiesten als Danny Vera, Kensington, Davina Michelle en na tuurlijk ontbreekt de Tilburgse band Krezip niet. Een groot evenement dus, maar Peters wil ook kleinere dingen organiseren. Een foodtruck- festivalletje voor gezinnen, een markt, dat soort dingen. Zitten ze in Tilburg eigenlijk wel te wachten op parktoeristen? Zeker wel. Nou ja behalve tijdens de lockdowns dan met mooi weer: drük dat het hier was. Dat was nou ook weer niet de bedoeling qua 1,5 meter. Beveiliging moest de orde zelfs bewaken. Ja, wie had dat ooit kunnen den ken. vrijdag 9 juli 2021 GO Prachtig die zomer, maar wat te doen met onze vrije tijd als het buitenland door corona verder weg lijkt dan ooit? Laten we de blik richten op al die pareltjes in eigen land. In een serie verhalen steeds een nieuwe tip van mensen die het weten kunnen. Vandaag: Het Spoorpark in Tilburg. Vergeet het Vondelpark, onthoud het Spoorpark Linda Akkermans Tilburg m Ooit een verwaarloosd bedrijventerrein waar NS en Van Gend Loos zaten. Nu een leuk park in een hip gebied. foto anp Het Spoorpark is het grootste bur gerinitiatief van de Benelux en is mede geworden tot wat het nu is door de inzet van (Til)burgers. De toegang is gratis. Van april tot en met september open van 08.00 tot 23.00 uur, in de an dere maanden sluit het park om 22.00 uur. Vlakbij CS. Relaxen, een beetje sporten, het park valt goed in de smaak. FOTOJANVAN EIJNDHOVEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17