Japan laat bij Spelen geen toeschouwers toe NIEUWS 13 Arts wil zorg en patiënt ontlasten, bijvoorbeeld met technologie Alleen al voor het bevolkingson derzoek darmkanker komen jaar lijks bijna 70.000 patiënten naar de poli's voor een gesprek. In hun ontlasting is bloed gevonden, waardoor verder onderzoek nodig is. ,,Die mensen zijn nog door geen arts gezien", beschrijft Spaander, maag-darm-leverarts in het Rot terdamse Erasmus MC. En daarom moeten al die patiënten naar de dokter voor een gesprek over een darmonderzoek. De arts moet we ten welk risico die mensen lopen en alle patiënten afzonderlijk uit leggen hoe zo'n coloscopie - waar bij met een bestuurbare slang met camera de darmen worden beke ken - werkt. Dat kan anders, betoogt Spaan der vandaag als ze wordt benoemd tot hoogleraar gastrointestinale oncologie. Het Erasmus MC doet een proef met een digitale intake, waarbij patiënten bijvoorbeeld zélf invullen welke medicijnen ze gebruiken en ze thuis een instruc tiefilmpje kunnen bekijken over een darmonderzoek. ,,Dat scheelt enorm veel tijd op de poli's en is voor patiënten ook prettig, omdat ze niet naar het ziekenhuis hoeven te komen." De artsen gaan ervan uit dat het aantal mensen dat na het bevolkingsonderzoek naar de poli moet komen met 60 procent kan worden teruggebracht. Resetten Voor Spaander is de digitale intake slechts een voorbeeld van hoe de ziekenhuiszorg kan worden ont last. Tijdens de coronacrisis moest een groot deel van de reguliere zorg stoppen, omdat ziekenhuizen niet én coronapatiënten én 'ge wone' patiënten konden bedie nen. Spaander: ,,Er is eigenlijk geen ruimte een epidemie op te vangen. Ik denk dat dit hét mo ment is de ziekenhuiszorg te reset- ten, te kijken wat we anders kun nen doen." Technologie kan daarbij helpen, zoals bij de digitale intake. Maar daar valt nog een wereld te win nen, denkt de mdl-arts. Zelf on derzoekt ze bijvoorbeeld ook een camerapil voor darmonderzoeken. Patiënten slikken die pil - 3 bij 1 centimeter, aan de voor- en ach terkant een mini-camera - onder begeleiding van een verpleegkun dige of assistent in. Terwijl de pil door de darmen 'reist', maakt die beelden die de arts later via de computer kan bekijken. ,,Bij veel mensen wordt bloed in de ontlas ting gevonden, maar lang niet ie dereen heeft een ernstige kwaal Enige nadeel van camerapil is dat we poliepen niet gelijk kunnen verwijderen onder de leden. Dus we doen nu nog veel coloscopieën voor niets", zegt Spaander. Een deel van de patiënten kan thuis met een came- rapil het onderzoek ondergaan. ,,Het enige nadeel is dat we polie pen niet direct kunnen verwijde ren." Zelf testte ze de camerapil ook uit. ,,Ik zat gewoon in de tuin te werken, terwijl het onderzoek gaande was. Tussendoor bekeek ik natuurlijk steeds de beelden om te zien waar de pil was." De beelden van haar eigen darmen laat ze van daag zien tijdens haar oratie. Hoewel Spaander vooral ideeën heeft over andere zorg voor maag darm-leverpatiënten, denkt ze dat ook bij andere specialismen veel mogelijk is. Bovendien hoopt ze dat bedrijven en universiteiten zich meer gaan roeren. ,,Misschien zijn er al technologieën die nu voor water of olie worden gebruikt die ook geschikt zijn voor de zorg." Want één ding is zeker: het aan tal ouderen dat zorg nodig heeft, groeit en het is nu al druk in de ziekenhuizen. ,,We moeten zoe ken naar manieren om poli's min der te belasten en ook de patiënten minder te belasten. Corona heeft geholpen deze ontwikkeling in gang te zetten. Ik hoop dat het mo mentum wordt gegrepen." ANP Tokio ,,Het spijt me voor iedereen die kaartjes heeft gekocht", aldus voorzitter Seiko Hashimoto van de organisatie. De partijen besloten in maart al geen buitenlandse sportliefheb bers toe te laten tot Japan tijdens de Spelen. Het was de bedoeling dat inwoners van Japan wel de Spelen mochten bezoeken. De sta dions zouden voor 50 procent ge vuld mogen worden, met een maximum van 10.000 bezoekers. Artsen en andere medisch des kundigen zeiden de afgelopen weken dat het echter beter zou zijn voor de druk op de gezondheids zorg om helemaal geen fans toe te laten. De Japanse regering besloot gis teren wederom de noodtoestand uit te roepen in Tokio, omdat het aantal coronagevallen in de hoofd stad de laatste dagen weer snel toeneemt. De noodtoestand geldt tot 22 augustus. Enkele uren later besloten de betrokken partijen ook om geen fans toe te laten. Het weren van buitenlandse toeschouwers betekende dat de Ja panse organisatie zo'n 600.000 verkochte toegangsbewijzen Het spijt me voor iedereen die kaartjes heeft gekocht moest terugbetalen. Vanuit Ne derland waren ongeveer 15.000 kaarten voor de Spelen gekocht. In maart noemde IOC-voorzitter Thomas Bach het weigeren van buitenlandse fans 'een noodzake lijk offer'. Het was volgens hem nodig om de veiligheid van de Japanse bevolking te kunnen ga randeren. Buiten Tokio Het grootste deel van de 4,5 mil joen tickets ging naar Japanners. Vanwege de beperkingen van de capaciteit zou via een loting wor den bepaald wie de tribunes op zou mogen tijdens de Spelen. Bijna twee weken voor de ope ningsceremonie, op vrijdag 23 juli, heeft Japan toch besloten de tribu nes leeg te houden bij het grootste sportevenement ter wereld. Het is nog onduidelijk of op de sportlo- caties buiten Tokio wel publiek welkom is. ,,Het is heel jammer dat de Spe len met zo'n gelimiteerd format gehouden moeten worden", aldus Hashimoto. Het betekent ook een nieuwe fi nanciële klap voor Japan, dat al zo veel extra kosten heeft moeten maken omdat de Spelen een jaar werden uitgesteld vanwege de co- ronapandemie. Het land had in eerste instantie begroot met de kaartverkoop 815 miljoen dollar binnen te halen, omgerekend bijna 700 miljoen euro. Op zoek naar een bijbaan deze zomer? Word bezorger in de vroege ochtend! Verdienste afhankelijM/arfde wijk* Snel geld verdienen: je bent binnen een paar uur klaar! Daarna lekker van je vrije tijd genieten! ^£5 krantenbezorgen.nl minimumleeftÜd 15 jaar vrijdag 9 juli 2021 GO 'Meer thuis, minder ziekenhuis' Patiënten moeten meer thuis preventieve zorg krijgen en min der onnodig naar het ziekenhuis hoeven afreizen. Dat de zieken huiszorg tijdens de coronacrisis compleet vastliep, is voor arts Manon Spaander hét bewijs dat het tijd is voor een reset. Ellen van Gaalen Rotterdam Maag-darm-leverarts Manon Spaander vindt het tijd de zieken huiszorg te resetten. foto marco de swart - Manon Spaander, arts De Olympische Spelen worden in Tokio voor lege tribunes af gewerkt. Het organisatiecomité heeft in overleg met de Ja panse overheid en het Interna tionaal Olympisch Comité (IOC) besloten om vanwege corona- zorgen helemaal geen publiek toe te laten op de sportlocaties in de hoofdstad. Seiko Hashimoto. foto afp - Seiko Hashimoto, voorzitter van de organisatie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13