Tata Steel was gewaarschuwd voor 'zwarte sneeuw' 12 NIEUWS Volgens autoriteiten is er geen kans meer om overlevenden te vinden Surfside Wall of Hope Memorial De zoektocht naar overlevenden van de flatramp bij Miami is beëindigd. Tientallen mensen worden nog vermist. De hoop dat een van hen nog levend onder het puin vandaan wordt gehaald, is opgegeven. Reddingswerkers omhelzen el kaar. Zij aan zij staan ze voor het hek, waar familieleden foto's van slachtoffers briefjes en bloemen hebben neergelegd. Tranen vloeien. In de stilte is slechts hun gesnik te horen. Brandweerlieden hangen een spandoek op met de tekst: 'Miami- Dade Fire Rescue Mourns With You'. De hulpverleners voegen zich bij lokale functionarissen en geestelijken die gebeden opzeg gen. Op een accordeon en piccolo klinken Fanfare for the Common Man en The Battle Hymn of the Re public. Twee weken De sobere plechtigheid bij de in gestorte Champlain Towers South in Surfside bij Miami markeert het trieste einde van een twee weken durende zoektocht naar overle venden. De hoop dat er nog men sen worden gered, is vervlogen. Dat bracht de gemeente tot het pijnlijke besluit de zoektocht te beëindigen. ,,We hebben alles ge probeerd in deze reddingsopera tie'', zegt burgemeester Daniella Levine Cava van Miami-Dade County. ,,Niets wat we nu nog doen, kan de verloren personen te rugbrengen. We hadden God om een wonder gevraagd. Deze beslis sing is extreem moeilijk.'' Een deel van het twaalf verdie pingen tellende appartementen complex stortte op 24 juni als een kaartenhuis in elkaar. Zeker 54 slachtoffers zijn geborgen. Alleen in de eerste uren na de ramp zijn overlevenden gered. Op dit mo ment worden nog zo'n 86 mensen vermist. Reddingswerkers hebben twee weken in het puin gegraven. Ruim 3 miljoen kilo beton en gruis is weggehaald. Met camera's, speur honden en sonarapparatuur is ge zocht naar tekens van leven. Twee maal moest de zoekactie werden uitgesteld vanwege instortingsge vaar in het overgebleven deel van het gebouw. ,,Ze trotseerden vuur, rook, stortregens en harde wind in de hoop mensen levend te vin- den'', zegt burgemeester Levine Cava. Tevergeefs. Even groeide de hoop toen het restant van het complex was ge sloopt en reddingswerkers op an dere plekken toegang kregen tot het puin. Maar in de kelders en parkeergarage werden geen over levenden gevonden. Wel werden dodelijke slachtoffers geborgen, die - vanwege het tijdstip van de ramp - vaak in hun bed lagen. Aanvankelijk beloofden de auto riteiten door te gaan met zoeken tot iedereen gevonden was. Maar ze achten het onwaarschijnlijk dat wie in het gebouw was, nu nog leeft. Door de wijze waarop het in elkaar zakte, zouden er vrijwel geen lege ruimtes of openingen in het puin zijn waarin zich overle venden kunnen bevinden. Op een besloten bijeenkomst voor familieleden vertelde brand weercommandant Raide Jadallah geëmotioneerd dat ze stoppen met de inzet van speurhonden en so- narapparatuur. Jallah: ,,Op dit mo ment is onze enige verantwoorde lijkheid ervoor te zorgen dat men sen het kunnen afsluiten.'' Nabestaanden huilden bij de boodschap. Lang hoopten ze op wonderbaarlijke reddingen, maar ze waren ook voorbereid op het slechtste nieuws. ,,Voor sommigen is het bijna een gevoel van opluch ting als ze het weten, dit hoofd- We hadden God een wonder gevraagd. Deze beslissing is extreem moeilijk stuk kunnen sluiten", zegt brand weervrouw Maggie Castro, con tactpersoon voor de nabestaanden. Ingewikkeld De berging kan nog weken duren. Dat wordt een ingewikkelde ope ratie, zegt Dennis Dirkmaat, fo rensisch expert van de Mercyhurst University. De berg puin wordt van boven naar beneden afgegra ven, in containers geplaatst en on derzocht op stoffelijke resten. ,,Het is een langzaam, moeizaam proces om al dit puin te verwijderen. Het zal dus een tijdje duren.'' Het is nog onduidelijk hoe het gebouw kon instorten. Wel werd in 2018 in een rapport al gewaar schuwd voor structurele proble men. Zeker zes families beginnen een rechtszaak. Als gevolg van de ramp onderzoeken lokale autori teiten in Florida andere woonge bouwen op instortingsrisico's. Tata heeft de fout ook erkend, maar verzet zich tegen een ophanden zijnde dwangsom van de Omge- vingsdienst Noordzeekanaalgebied. Foto's van de zwarte sneeuw leidden in de eerste helft van fe bruari van dit jaar voor veel ophef. Ineens was de vervuiling die via het bedrijf in de lucht terechtkomt zeer zichtbaar. De zwarte sneeuw werd veroorzaakt door een fout van het staalbedrijf zelf, bevestigde een woordvoerder enkele dagen later. Tata stelde dat een kolenberg ver keerd was afgedekt. Tata Steel dekt kolenbergen bij harde wind altijd af met een laag papierpulp, vertelde die woord voerder. Bij een van de kolenbergen was de laag niet volledig dekkend aangebracht, waardoor het kolen gruis kon verwaaien. Juiste maatregelen De Omgevingsdienst Noordzeeka- naalgebied wil nu via een dwang som Tata voortaan dwingen op tijd maatregelen te nemen, bevestigt een woordvoerder van de dienst. Tata was namelijk al meerdere ke- der dwangsom' klaarliggen om Tata voortaan te dwingen wél de juiste maatregelen te nemen als dat nodig wordt geacht. Opmerkelijk is dat Tata zich - ondanks de eerdere schuldbekentenis - verzet tegen de dwangsom. De Omgevingsdienst kan de last onder dwangsom aanpassen, maar wel gewoon opleggen. Mocht Tata dan blijvend bezwaar maken, kan dat uiteindelijk tot een gang naar de rechter leiden. Tata is het laatste jaar vaak in het nieuws vanwege mogelijke vervui ling. Advocaat Bénédicte Ficq deed namens omwonenden aangifte te gen het bedrijf, omdat het bewust 'stoffen in de bodem, lucht of op pervlaktewater zou brengen die een gevaar zijn voor de volksge zondheid'. In de regio rond Tata Steel komen veel meer specifieke gezondheids klachten voor dan elders in Neder land, meldde het RIVM in april van dit jaar na onderzoek onder huis artsen en GGD's. vrijdag 9 juli 2021 GO Tranen en gebeden bij einde reddingsoperatie flatramp Miami Tonny van der Mee Rotterdam/Miami - Daniella Levine Cava, burgemeester Staalproducent Tata Steel bij IJmuiden was al meerdere keren gewaarschuwd voor de weers omstandigheden, voordat in fe bruari van dit jaar kolengruis wegwaaide van het terrein. De omgeving kwam onder een laag zwarte sneeuw te liggen. Victor Schildkamp IJmuiden ren gewaarschuwd door de dienst dat dit kon gaan gebeuren, gezien de weersvoorspellingen van toen. Desondanks ging het toch weer mis. De Omgevingsdienst heeft nu een conceptversie van een 'last on Bedrijf heeft de fout erkend, maar verzet zich tegen een dwangsom De sneeuw kleurde zwart door kolengruis. foto rob van wieringen Een reddingswerker en een nabestaande omhelzen elkaar bij een herdenkingsplek voor de slachtoffers. foto afp Een Israëlisch reddingsteam hielp de afgelopen tijd mee in Surfside. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 12