Binnenhof op de schop: EUWS 11 m Het Binnenhof gaat vanaf vandaag zeker 5,5 jaar op de schop. Voor drie Tweede Kamer nestors is het afscheid definitief. Zij verhuizen wel naar de nieuwe locatie, maar zijn al met pensioen als het gerenoveerde complex wordt opgeleverd. Nog één keer vertellen ze over hun lievelingsplek. c SGP-medewerker Menno de Bruyne (63) Het verhaal over Kastein kwam De Bruyne ooit ter ore, hij weet 'helaas' niet meer wie het hem vertelde. Maar hij vertelde het verhaal door. Hoe Kastein zich uit het raam stortte - rechts van waar De Bruyne nu achter zijn computer zit - zijn dood tegemoet. ,,We zitten hier in het hart van de democratie. Dat vinden we vanzelfsprekend. Maar ooit was het hier een dicta tuur." Dat, vindt hij, mogen de mensen nooit verge ten. In 2017 werd de kamer naar de overleden verzets strijder genoemd. Dat De Bruyne, die al 37 jaar op het Binnenhof werkt, de Kasteinkamer vorig jaar als werkkamer kreeg toegewezen, is een bijzonder toeval - al gelooft hij daar niet in. De koperen plaquette met Kasteins naam kwam immers enkel en alleen dankzij z^'n inspanningen naast de deur te hangen. Nog zo'n 'toeval': omdat Kastein zich ophield in Delft werden studenten uit die stad als represaille op gepakt en in Kamp Vught vastgezet. Eén van hen was de latere SGP-leider Henk van Rossum. De man die De Bruyne jaren later, in 1984, aannam als fractieme dewerker. De Bruyne zelf hoorde pas van de 'bijzon dere samenkomst van lijnen' op de begrafenis van Van Rossum in 2017. Luttele dagen nadat de Kasteinkamer was onthuld. ,,Toen ik dat hoorde, zat ik wel te rillen in de kerk." Van de tijdelijke Tweede Kamer moest De Bruyne aanvankelijk niks weten. ,,Die heeft de uitstraling van de Atlantikwall." Hij speelde zelfs met de gedachte om te stoppen. ,,Maar ik heb nu stoom afgeblazen." Niet dat hij met veel enthousiasme zijn spullen pakt. Een in een kast gevonden oude Nederlandse vlag wilde hij halfstok hangen. ,,Maar ik heb geen stok." Griffier Theo van Toor (65) Erg vindt hij het vertrek niet. ,,Op de nieuwe plek is vast ook koffie." Wel 'historisch'. „Nederland is op een paar korte onderbrekingen na altijd bestuurd vanaf het Binnenhof." Zelf kwam Van Toor in 1987 in de Tweede Kamer werken. Hij klom op tot griffier. Een jaar nadat Van Toor begon, in 1988, begon de vorige verbouwing van het complex. Terwijl gebouwen werden gesloopt en opgebouwd, bleef toen iedereen op het Bin nenhof. Ideaal was dat niet: er was stof en lawaai. ,,De sloopkogel kwam op zó'n stukje van mijn raam." Slechts één keer overwoog hij te vertrekken, in 2003. ,,Maar als je niet na vier of vijfjaar weggaat, dan komt het er niet van. Dan raak je toch een beetje vergroeid." In de nieuwe Kamer werkt Van Toor straks maar een paar maanden; in december gaat hij met pensioen. T D66-Kamerlid Paul van Meenen (65) Hij is net terug van een bezichtiging van B67, per eind augustus het nieuwe onderkomen van de Tweede Kamer. Paul van Meenen, D66-Kamerlid sinds 2012, krijgt er 'een kan toorkamer'. Wit, beton, airco. Hoe anders is zijn kamer nu, in het statige voormalige mi nisterie van Justitie, met houten lambrise ring, uitbundig rood gedecoreerd plafond en een verwarming die altijd staat te loeien - óók als het buiten warm is. ,,Het is wel duidelijk dat er iets aan dit pand moet gebeuren." Als enige in het Tweede Kamergebouw heeft zijn kamer een balkon. Fractiemede werkers (en een enkel Kamerlid) roken er graag een sigaretje. Zelf, zo haast Van Meenen zich te zeggen, rookt hij al vijftien jaar niet meer. Ook staat er een leren chesterfield bankje in zijn kamer. ,,Ik zie Pechtold er nog op liggen... Nee! Schrijf maar zitten." De voor malige D66-leider voerde er 'veel politiek overleg'. Maar Van Meenens allerdierbaarste plekje in het gebouw is niet zijn eigen werkplek, maar de Handelingenkamer. Hordes school klassen leidde hij er rond. Nog ziet hij de ver wondering in de ogen van die kinderen. ,,Alsof ze op perron 9 3A uit Harry Potter wa ren terechtgekomen. Achter die deur ineens een heel imponerende ruimte, met boeken op meerdere verdiepingen." Terug komt Van Meenen niet meer. Rouwig om het vertrek van het Binnenhof is hij niet. ,,Gelukkig verhuizen alle mensen mee, die zijn het belangrijkst." Maar toch: de atmosfeer gaat hij wel missen. ,,Als ik hier een paar stap pen zet, heb ik overzicht over de hele Tweede Kamer." In het nieuwe gebouw zijn 'overal hoeken'. ,,Daar kan ik niet eens een gang over zien." vrijdag 9 juli 2021 GO Drie nestors over hun favoriete plek in het Tweede Kamergebouw Binnenhofveteraan Menno de Bruyne. foto phil nijhuis Wat nu de werkkamer van SGP-persvoorlichter - en -nestor - Menno de Bruyne is, was in de Tweede We reldoorlog een verhoorkamer van de Duitse bezetter. In 1943 werd verzetsheld Gerrit Kastein geboeid in dat kamertje binnengevoerd, klaar om te worden on dervraagd. Hanneke Keultjes Theo van Toor is 'vergroeid' met het Binnenhof. Hij heeft er nog hard voor gelobbyd: een speciale vip ruimte in het tijdelijke Kamergebouw. Waar buiten landse hoogwaardigheidsbekleders met een beetje sta tuur in ontvangen kunnen worden. In het 'oude' gebouw liet Theo van Toor, griffier van de commissie Buiten landse Zaken, hoog bezoek altijd naar de Stadhouderska mer komen. ,,Die is nog helemaal origineel, met geweven handtapijten. De mensen vinden dat mooi, maken fo to's." Paul van Meenen op 'zijn' balkon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11