'Voordat je aan veestapel denkt, begin met oplossingen die er zijn' 9 groot maken als je wilt'', zegt Cor Pierik, landbouweconoom bij het CBS. Neem de 1,4 procent van de economie die de boerenbedrijven uitmaken. ,,Als je breder kijkt en de agrarische dienstverlening, distri butie, slachterijen, de veevoerin- dustrie, et cetera meeneemt, is het belang veel groter. Dan heb je het over 7,5 procent van de economie'', stelt Pierik. Qua werkgelegenheid is zelfs 8,5 procent van alle banen gerelateerd aan de land- en tuin bouw. ,,Bijna één op de tien men sen dankt zijn baan aan de boer.'' Agrarisch econoom Petra Berk hout van Wageningen University Research noemt de landbouw in puur economische termen hele maal niet zo groot. Dat is slechts een deel van het verhaal. ,,De land bouw zorgt voor eten op ons bord, voor voedselzekerheid. Zo'n sector wil je als land graag binnen je grenzen hebben.'' Een deel van de meerwaarde zit verder in de tech nologische kennis, wijst ze onder meer op haar eigen universiteit. ,,Studenten uit de hele wereld ko men naar Wageningen om te leren hoe de landbouw zich ontwikkeld heeft en wat zij kunnen leren. Zonder primaire landbouw ging dat niet.'' Minder Dat neemt niet weg dat Berkhout erkent dat het een tandje minder kan. „Export is natuurlijk nooit doel op zich, het is slechts het ge volg van de vraag naar Neder landse producten. We ontkomen echter niet aan de krimp van onze veestapel.'' Berkhout krijgt bijval van CBS-landbouweconoom Pie rik, die zelf in z'n vrije tijd hobby veehouder is. ,,Als het accent straks meer op natuurbeheer komt te liggen in plaats van op produce ren en export dan krijg je een ver schuiving naar andere verdienmo- dellen.'' Samen met LTO Nederland en Rabobank schreef zuivelgigant FrieslandCampina afgelopen jaar een plan om de stikstofemissies van melkveeboeren met ruim een kwart te verminderen, onder meer door de hoeveelheid eiwit ten in het veevoer te verminde ren en middels een innovatief circulair stalsysteem dat stikstof omzet in waardevolle meststof fen. In het voorstel wordt ervan uitgegaan dat het aantal melk veebedrijven komende jaren met een derde daalt, maar dat komt ook door vergrijzing, schaalver groting of omdat boeren er geen toekomst meer in zien. ,,De maatregelen zijn doorgerekend door de universiteit van Wagen ingen en kunnen zo worden uit gevoerd'', stelt Schumacher, na mens de Coalitie Toekomstge richte Melkveehouderij. De kos ten bedragen circa 1,5 miljard euro voor de komende tien jaar. ,,Een fors bedrag, maar het levert snel resultaat op.'' Schumacher vindt dat de poli tiek boeren en melkveehouders nu in grote onzekerheid laat. ,,Als FrieslandCampina investeren wij grote bedragen in het verduurza men en dat geldt ook voor andere zuivelbedrijven en individuele boeren. Veel van onze leden zeg gen echter: 'Zoals het er nu voor staat is het de vraag of mijn be drijf er over enkele jaren nog is'. Ik zie boeren overwegen te stop pen en dus niet bezig gaan met verduurzaming. En dat snap ik wel, het kabinet moet perspectief bieden.'' Wat de Coalitie Toekomstge richte Melkveehouderij betreft, komt het demissionaire kabinet snel in actie en wordt er ko mende Prinsjesdag geld gereser veerd. ,,De demissionaire status lijkt nu een excuus om budget- taire keuzes te vermijden. Bij fundamentele discussiepunten, bijvoorbeeld over de toekomst van melkveehouders in kwets bare gebieden, is uitstellen van besluitvorming tot na de forma tie begrijpelijk, maar ons plan kan zo uitgevoerd worden. Het is een no brainer: waren we daar een half jaar terug mee begonnen, dan had dat nu al procenten ge scheeld.'' De topman van FrieslandCam- pina erkent dat er in de toekomst mogelijk forsere emissie-reduc ties nodig zijn. ,,Voordat je echter nadenkt over de omvang van de veestapel, begin je met wat er al ligt aan effectieve oplossin gen.'' Volgens Schumacher moet de politiek meer op doelen stu ren in plaats van op maatregelen. ,,In dat opzicht ben ik blij met de nieuwe landbouwvisie van het CDA.'' 100.000 banen Hij wijst op de economische be langen van de melkveehouderij. ,,Het gaat om een concurrerende sector waarin 50.000 mensen werken en waarmee indirect 100.000 banen gemoeid zijn." Die mensen en bedrijven verdie nen perspectief. „Nederland loopt technologisch bovendien voorop met haar melkveehoude rijen'', stelt Schumacher. ,,Elk pak melk dat wij minder expor teren, wordt dan in het buiten land met een veel grotere ecolo gische voetafdruk gemaakt. Tel uit je winst voor het milieu, voor Nederland en de boeren.'' woensdag 7 juli 2021 GO Boeren zorgden in 2019 voor 1,4 procent van ons nationaal inko men. In 2020 exporteerde Nederland voor 95,6 miljard euro aan landbouwgoederen. Nederland beslaat 41.543 vierkante kilo meter. Daarvan is 54 procent landbouw grond. Het demissionaire kabinet moet steunmaatregelen die boeren helpen om minder stik stof uit te stoten niet door schuiven naar een nieuwe re geringsploeg, stelt Friesland- Campinabaas Hein Schuma cher. ,,We moeten aan de slag!'' David Bremmer Amersfoort Hein Schumacher, ceo van zuivelgigant FrieslandCam- pina. ,,Maatregelen kunnen zo worden uitgevoerd.'' foto hh

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9