J3J1 TOEKOMST BOEREN Voor de zoveelste keer beklimmen de boeren vandaag in Den Haag luidkeels de barricaden. Ze voelen zich in hun voortbestaan bedreigd en schermen met het grote belang van hun sector voor Nederland en de economie. Maar hoe terecht is dat? 8 HOE GROOT IS ECONOMISCH BELANG AGRARISCHE SECTOR? Op de officiële website van Agrac- tie Nederland, dat het jongste boerenprotest organiseert, klin ken grote woorden. 'Beseft Neder land nog dat het hier gaat om de productie van voedsel?' En even verder: 'Allerlei partijen tornen voortdurend aan onze ruimte en toekomst! We hebben ruimte en perspectief nodig om te kunnen boeren, om voedsel te produceren. Dit is geen luxe, maar noodzaak!' Agractie Nederland vraagt Neder landers om steun: 'laat zien dat je achter de boeren van Nederland staat! De voedselmakers!' Hebben de boeren een punt dat ze onder druk staan en is hun rol inderdaad van kardinaal belang voor de Nederlandse economie? Allereerst de cijfers. Het klopt dat het aantal boerenbedrijven al de cennia daalt. Telde Nederland rond de eeuwwisseling ruim 97.000 agrarische bedrijven, twee decennia later zijn daar 53.000 van over. Elke dag verdwenen er ge middeld zes boerenbedrijven. Dat is echter maar een deel van het verhaal: agrarische ondernemin gen groeien namelijk steeds gro ter. Bezat een gemiddeld boeren bedrijf halverwege de 20ste eeuw 5,7 hectare grond, tegenwoordig is dat 34,4 hectare (CBS). De veestapel kromp nauwelijks We ontkomen niet aan de krimp van onze veestapel mee met het aantal boerenbedrij ven. Momenteel bevolken 3,8 mil joen runderen, 100 miljoen kip pen, 11,6 miljoen varkens, 890.000 schapen en 632.000 geiten de wei landen en stallen. In 1980 waren dat 5,2 miljoen runderen, 81 mil joen kippen, 10 miljoen varkens, 850.000 schapen en enkele dui zenden geiten. Het economisch belang van de landbouw is in de afgelopen tien jaar stabiel gebleven. Boeren zorg den in 2019 voor 1,4 procent van ons 812 miljard euro tellende na tionale inkomen, tien jaar eerder was dat 1,3 procent. Ook de werk gelegenheid daalde sinds 2012 nauwelijks meer. Op alle land-, vee- en tuinbouwbedrijven werken bijna 200.000 mensen, 132.000 mannen en 64.000 vrou wen. Op de totale beroepsbevol king van 8,3 miljoen mensen lijkt dat niet bijster veel. Tegelijk is Nederland een land- bouwsupermacht. Vorig jaar ex porteerde ons land voor 95,6 mil jard euro aan landbouwgoederen, waarmee Nederland na de Ver enigde Staten 's werelds grootste landbouwexporteur is. Van elke euro die de boeren verdienen, komt ruim driekwart door de ex port. Grootste afzetmarkt is Duitsland, gevolgd door België, het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk. Maar ook China wordt een steeds belangrijkere afzet markt. Los van geld en banen blijven de boeren sowieso beeldbepalend in het landschap: van de totale 41.543 vierkante kilometer die Ne derland beslaat is ruim 54 procent landbouwgrond. Zonder water (IJsselmeer, Waddenzee, meren, rivieren) zelfs twee derde. Hoe belangrijk is de landbouw dus voor Nederland? ,,Je kunt de land- en tuinbouw zo klein of woensdag 7 juli 2021 GO 'Bijna één op de tien mensen dankt baan aan de boer' David Bremmer Den Haag - Petra Berkhout, agrarisch econoom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8