Weg met de slappe excuses! 7 Het kabinet worstelt ook in deze 'overgangsfase' met het coronavirus. Het aantal infecties loopt rap op. Met een paar kleine ingrepen en vooral veel waarschuwende woorden hopen ministers de curve weer plat te slaan. Mixen vaccins snel mogelijk CORONA VACCI NATIES Nee hoor: spijt heeft demissionair minister van Volksgezondheid Hugo de Jonge geen moment van zijn reclameteksten over 'dansen met Janssen' en de snelste route naar 'een zomer vol festivals'. ,,Flink wat jeugd stond in de rij voor een prik, dus voor de langere termijn was het de allerbeste in vestering in onze bescherming", hield De Jonge gisteren vol in de hal van het ministerie van Alge mene Zaken. Zijn wervende leus 'dansen met Janssen' trok ruim 200.000 - voor heen misschien wel vaccintwijfe- lende - twintigers en dertigers over de streep om die ene prik te halen. Handig: na één inenting zijn ze klaar, en 's avonds mogen ze meteen met een QR-code op zak de 1,5 meterloze nachtclub in. Virologen reageerden verbaasd op dit liberale protocol. Het duurt immers twee weken totdat de an tistoffen op niveau zijn. En al snel komt De Jonge daar dus ook van terug. Het aantal infecties loopt hard op, met gisteren dik 2200, deze week dubbel zoveel als een week eerder, en met een vijfde van de bekende besmettingsbronnen in de horeca. Daarom last het kabinet alsnog een feestpauze in: wie een prik met Janssen krijgt, moet eerst twee weken wachten totdat de app 'op groen gaat'. ,,We maakten de risicoafweging toen de be smettingsgraad laag was, nu ont komen we er niet aan een wacht tijd in te bouwen.'' De Jonge ont kent dat hij een trucje hanteerde om jongeren naar de prikhal te lokken. Het duurt overigens een week om deze pauze voor Janssen in te voeren, de bewindsman zou het 'verstandig' vinden als Jans- sen-ontvangers zich alvast aan de nieuwe vuistregel houden. Verdedigingswal Deze draai tekent het kabinetsbe leid in wat De Jonge een 'over gangsfase' noemt. Virologen en ministers wisten dat de juni-ver- soepelingen tot meer infecties konden leiden. Maar dat het zó rap zou klimmen, hadden OMT'ers noch kabinetsleden voorzien, lijkt het. Een lichte stijging is op zich geen ramp nu er zeventien mil joen prikken gezet zijn en er een stevige verdedigingswal is tegen ziekenhuisopname en sterfte. Maar toch moet de curve niet te hard klimmen. Ook jongeren kunnen soms flink ziek worden. Daarbij dreigt het Europese RIVM Nederland 'op rood' te zetten als de aantallen maar blijven toene men, en dan zitten Nederlandse vakantiegangers mogelijk met al lerlei extra restricties. ,,We zitten op onbekend ter rein'', zei De Jonge na afloop van het coronaberaad met kabinets collega's. ,,Driekwart van de vol wassenen heeft één prik gehad, 50 procent is volledig gevaccineerd straks. Dus de zorg zal niet snel overbelast raken, zegt ook het OMT ons. Maar deze scherpe stij- TWEEDE PRIK ging noopt wel tot extra alertheid en zorg. Dus richten we ons nu op naleving en handhaving, dat kan echt beter.'' Zoals vaker deze pandemie doet het demissionaire kabinet dus een klemmend beroep op de mensen om zich aan maatregelen te hou den. Neem die eigen verantwoor delijkheid, klonk het gisteren streng, horeca-ondernemers moeten scherper zijn, ten slotte kunnen burgemeesters gelegen heden sluiten. Dat zullen ze doen, was de belofte. Handhaven Maar ondertussen regent het be richten over grote coronaclusters na feestjes overal in het land. Soms wordt er volgens de geruch ten gesjoemeld met QR-codes, een andere keer ziet de portier een ontbrekend toegangsbewijs door de vingers, weet De Jonge. ,,We kunnen niet naast iedere portier een boa zetten, maar ga er maar vanuit dat we strikter gaan hand haven." Het is de vraag of dit zoveelste appel van het kabinet de 'Janssen- polonaise' nog kan laten stoppen. Vooruitlopen op het terugdraaien van versoepelingen wilde hij niet, maar die donkere wolk zweeft wel boven de zorgeloze zomer. ,,We moeten verantwoord met de herwonnen vrijheid omgaan. Als dat niet gebeurt, leg je alles in de waagschaal wat we samen moge lijk hebben gemaakt, met die fieldlabs, dat toegangstesten, al die energie. Als je sjoemelt, ben je ook een risico voor anderen en de kwetsbare mens en in hun omge - ving.'' IN QUARANTAINE DAG 480 Ik heb bijna anderhalfjaar de zolen van mijn schoenen gelopen langs de kaden van de stad. Op zachte lenteavonden, maar ook in weer en wind en een enkele maal tijdens een sneeuwbui, als de zon nog net even fel van achter de huizen aan de overkant op mijn bol scheen, bij het laatste avondlicht en in het pikkedonker, als ik ziekig of kortademig was, als de kleintjes koorts hadden, als we een heerlijke avond met zijn tweeën had den gehad of een knetterende ruzie, als de kinderen tot laat doorspeelden of zich al vroeg settelden voor Raiders of the Lost Ark. Altijd vond ik wel er gens een moment om te zeggen: ,,Nee, ik moet eerst nog even wandelen.'' Een vaster gewoonte bestond er niet. Een gezonde geest in een ge zond lichaam, u kent dat wel, de din gen die we de afgelopen maanden te gen elkaar zeiden om geest en li chaam lenig te houden. Honderden kilometers heb ik gelopen om dat huis heen. En naar grote tevreden heid, hè. Met de blik op de lange ter mijn, maar zelfs elke avond als ik na zo'n wandeling de schoenen uit schopte: yes, die zit er toch maar op! Nu is corona bijna voorbij en laat ik het er direct bij zitten! Oh, ik heb zo- Lamlendigheid is onder mijn huid gekropen. Een schande, dat hoeft u me niet te vertellen veel excuses paraat. Er is voetbal op televisie dat ik niet kan missen, het eten loopt uit, er is nog zoveel werk te doen, ik moet de kinderen nu echt eens een keer voorlezen, het miezert wel heel vervelend, hè bah, nu regent het zelfs pijpenstelen, Raiders of the Lost Ark duurt vier uur, dan kan ik niet ook nog gaan wandelen, en ja, nu is het wel heel pikkedonker en bo vendien, waar zijn m'n schoenen?... Nou ja, u begrijpt het al. Lamlendigheid! Er is geen ander woord voor. Het is onder mijn huid gekropen op het mo ment dat de urgentie van de pandemie af ging. Het is een schande, dat hoeft u me niet te vertellen. Maar ik begrijp daardoor ook heel goed hoe het in de rest van ons land gaat met alle goede voornemens en de naleving van voor schriften. Het is bijna voorbij, we kun nen nu wel terug naar normaal. Maar zie de cijfers weer omhoog gaan. Even opletten nog. Nog even al les volgens de regels. Ik ga nu ook weer lopen, echt. Ik heb de schoenen alweer aan. woensdag 7 juli 2021 GO Demissionair minister Hugo de Jonge: ,,Als je sjoemelt, ben je ook een risico voor anderen.'' foto anp Kabinet last feestpauze in: later 'dansen met Janssen' Niels Klaassen Den Haag DEN HAAG Het is vanaf 16 juli mogelijk om na een eer ste dosis AstraZeneca een coronaprik van Pfizer/BioN- Tech te krijgen. Demissionair minister Hugo de Jonge volgt daarmee een advies van de Gezondheidsraad op. Die oordeelde maandag dat het toedienen van Pfizer na AstraZeneca niet alleen mo gelijk is, maar bovendien net zo goed als of zelfs beter beschermt dan twee doses AstraZeneca. Wel kunnen ontvangers van twee ver schillende vaccins vaker bij werkingen krijgen zoals koorts en vermoeidheid. Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens co rona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7