Tumult om locatie nieuwe school Hoek Nieuw woonproject in Terneuzen voor hardnekkige overlastgevers Appartementen en winkels op locatie Passage in Axel 7 VERTRAGING GEMEENTE WIL SCHOOL, DORPSHUIS EN BIBLIOTHEEK IN WINDLUST 2 Wacht je als dorp een investering in onder meer een nieuwe basisschool en een dorpshuis, ontstaat er een hoop gekrakeel over de locatie. In Hoek speelt dit al maanden. Tegenstanders laten fel van zich horen, maar waar zijn de voorstanders? i en vrouw loopt over het Molenplein in Hoek. Ze heeft net boodschappen gedaan I bij de supermarkt. ,,Ja", bevestigt ze, ,,ik woon in Windlust 1." In dat nieuwbouwwijkje zijn de tegengeluiden het sterkst. De mul tifunctionele accommodatie (mfa) - wie verzint zo'n woord? - moet ernaast komen, met onder meer basisschool De Driesprong, het dorpshuis, de bibliotheek en Wel zijn voor Ouderen. De buurtbewoonster wil wel vertellen hoe zij denkt over die plek, maar niet met naam. ,,Er is al zoveel verdeeldheid over." Vooruit danZe heeft kinderen op de ba sisschool. Ze weet hoe klein het huidige gebouw is, nadat de twee basisscholen van Hoek daarin sa mengingen na de fusie in 2018. „Nieuwbouw is hard nodig", oor deelt ze, ,,en ik zal je vertellen, ze ker niet iedereen in Windlust 1 is tegen de nu gekozen plek." Alternatief is afgevallen Patrick de Guchteneire, voorzitter van de medezeggenschapsraad van De Driesprong, toont begrip voor de tegenstanders. Hij kan zich voorstellen dat de keuze voor Windlust 2 hen rauw op het dak is gevallen. Tot de gemeente Terneu- zen die juni vorig jaar bekend maakte, was daar geen sprake van geweest. ,,We zijn ondertussen wel verder. Een alternatief, het huidige dorpshuis en de percelen erachter, is op haalbaarheid onder zocht en afgevallen, onder meer omdat de gemeente en een eige naar niet tot een akkoord konden komen." 'Accepteer dat en laten we er met z'n allen iets moois maken van de mfa', roept De Guchteneire op. ,,We staan te trappelen en wil len verder, in het belang van heel Hoek." Piet Vercouteren, directeur van De Driesprong, geeft aan dat het hem niet veel uitmaakt waar de nieuwe school verrijst. ,,Als die er maar zo snel mogelijk komt, met We staan te trappelen en willen verder, in het belang van Hoek voldoende ruimte voor alle kinde ren. Het huidige schoolgebouw is voor honderd leerlingen gebouwd, nu zitten er 175. Er zijn wel twee tijdelijke units bij gezet, maar dat is verre van ideaal." Verkeersproblemen Hans Bakker en Franklin Feleus, enkele van de Windlust 1-bewo- ners die tegen de locatie van de mfa zijn, begrijpen de opstelling van De Guchteneire en Vercoute- ren. Windlust 2 was evenwel altijd voor woningbouw bedoeld, stellen zij, en ligt niet goed ten opzichte van het dorp, helemaal aan de rand. ,,Wat betreft verkeersdrukte gaat dat geheid problemen geven", aldus Bakker, ,,en niet alleen in onze wijk, ook op de ontsluitings- weg erheen, de Koudepolder- straat." Een speciale werkgroep zal zich over de verkeersafwikkeling bui gen, reageert secretaris Kees Kuij- per van Stichting Dorpsbelangen Hoek. Hij is ervan overtuigd dat een oplossing te vinden is. Een wandelaar door Hoek - ook geen naam, want 'ik ben een kleine on- dernemer en wil geen klanten voor het hoofd stoten' - heeft grote twijfels. ,,Zoiets als een school hoort ook in het hart van het dorp, niet aan de rand." Jennifer Dieleman, die 's mid dags bij De Driesprong op haar zoon wacht, ziet dat anders. ,,Zo groot is Hoek toch niet." Ze werkt in verzorgingshuis Vremdieke in Hoek. Windlust 2 is ook in beeld voor de nieuwbouw van zorgwo- ningen. ,,Laat dat allemaal maar komen, in Hoek is al zoveel jaren weinig gebeurd." Vanavond is een informatie avond over de voortgang van het project. De planning is, mede af hankelijk van bezwaren, dat de mfa in 2025 opent; dat is al met een vertraging van een halfjaar. In Tilburg, Dordrecht en Rotter dam zijn zulke woonprojecten al, geïsoleerde wijkjes met - plat ge zegd - hufterwoningen. Bewoners mogen er tot op zekere hoogte hun gang gaan én worden tegelijkertijd begeleid om vroeg of laat terug te keren in de samenleving. Het Leger des Heils dat in Ter- neuzen al een nachtopvang voor daklozen heeft, gaat onderzoeken of zo'n woonproject in de ge meente haalbaar en nodig is. Wet houder Jurgen Vervaet is er en thousiast over, zeker nadat hij een Skaeve Huse-project in Dordrecht bezocht. De bewoners én de maat schappij hebben er naar zijn over tuiging baat bij. Prikkels ,,Het gaat", geeft Vervaet aan, ,,om mensen die hun draai niet meer kunnen vinden, vaak door drugs- of drankgebruik overprikkeld zijn en regelmatig voor veel overlast zorgen in hun wijk, zonder gevaar lijk te zijn. Ze kunnen tot rust ko men door apart te wonen, zonder prikkels van buitenaf." Terneuzen trekt de kar voor heel Zeeuws-Vlaanderen, in het kader van de landelijke brede aanpak dak en thuisloosheid. Het idee is een Skaeve Huse-project met woon- containers, omsloten door hek werk, te realiseren voor vier perso nen. Vervaet verwacht eind dit jaar meer duidelijkheid. Een locatie is nog niet in beeld. Terneuzen-stad komt er het meest voor in aanmer king, denkt de wethouder, omdat daar de meeste zorgvoorzieningen zijn. Woningcorporaties Woon- goed en Clavis zijn erbij betrokken. AXEL Het al jaren grotendeels leegstaande winkelcentrum Passage in hartje Axel, tussen de Kerkdreef en Noordstraat, wacht eindelijk nieuwbouw met 38 appartementen en twee winkelruimten. Het Terneuzense college van B en W heeft onlangs besloten mee te willen werken aan het plan van een projectontwikke laar uit Capelle aan den IJssel. Een voorstel werd november vorig jaar nog afgewezen. Toen was sprake van veertig appar tementen. B en W wilden een betere onderbouwing van dat aantal, want is er wel zoveel vraag naar dit type woningen in Axel? Met slechts twee ap partementen minder is het college nu dan wel akkoord. De Passage blijft na de nieuwbouw als vrij toeganke lijke doorgang tussen de Kerk- dreef en Noordstraat intact. B en W zijn bereid daaraan een bijdrage te leveren van 153.000 euro. De gemeenteraad moet hier nog wel mee instemmen. Een grote gebruiker van de Passage was fietsenwinkel Profile. Al eind 2012 verhuisde die naar een veel ruimer pand aan de Zeestraat aan de rand van het centrum van Axel. Oe Driesprong woensdag 7 juli 2021 VL Harmen van der Werf Hoek -Patrick de Gucheneire, medezeggenschapsraad De Driesprong Ze zijn er ook in Zeeuws-Vlaan- deren, mensen die zoveel over last veroorzaken dat niemand weet wat je ermee aan moet. Voor hen komt in Terneuzen mo gelijk een nieuw woonproject: Skaeve Huse. 'Rare huizen' in het Deens. Harmen van der Werf Terneuzen Drukte bij het uitgaan van basisschool De Driesprong aan de Narcissenlaan in Hoek, het gebouw is veel te klein. foto camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 62