'We hopen dat kinderen nu extra opletten' Afgeslankte vorm Hulster Vestingfeest 6 Cora Hout schreef boekje over seksueel misbruik Ali Pankow Noordgouwe Ze heeft het zorgvuldig afgewogen: Wel of niet dit boekje schrijven op basis van haar professionele des kundigheid en eigen ervaring met seksueel misbruik destijds. ,,Ik snap best dat het een moeilijk onder werp is om over te praten, maar met zwijgen los je de ellende niet op'', zegt Hout. Zij ervaart binnen haar christelijke leefwereld vaak een houding van 'onder het tapijt schuiven' en 'de vuile was niet bui ten hangen', maar kan daar zelf weinig begrip voor opbrengen. Vol gens haar kan er juist op basis van geloof de nodige hulp en troost ge boden worden. ,,Ik heb ook best wel wat mensen in m'n eigen omgeving moeten overtuigen van de nood zaak die ik voelde om dit boekje uit te brengen. Anderzijds kreeg ik van de meerderheid toch vooral posi tieve reacties op mijn initiatief.'' Drempel wegnemen Hout is jeugd-en gezinsprofessio nal en leidt samen met haar man een zogeheten Gezinshuis, een kleinschalige woonvorm met pleegzorg voor kinderen van o tot en met 18 jaar. Zij kent de schroom en de angst om over seksueel mis bruik te praten, maar hoopt met haar boekje die drempel weg te ne men. Zij legde de tekst eerst voor aan christelijk ontwikkelingspsy choloog Marrie van der Feen in Middelburg, die haar adviseerde het boekje direct uit te geven. Hout koos er bewust voor haar eigen naam niet breeduit op de cover te vermelden. ,,Misschien zou dat mensen met wie ik in onze praktijk te maken heb, kunnen afschrikken. Daarom gebruik ik de schrijfnaam 'Flore'.'' Het boekje Lise is bedoeld voor (pleeg)ouders en (pleeg)kinderen en voor iedereen die voor kinderen zorgt of met kinderen werkt. ,,Het is belangrijk dat kinderen al jong weten wat fijn aanraken en niet fijn aanraken is. Leren op dit gebied wat hun grenzen zijn. Ik miste wat dat betreft nog wel een boekj e op chris telijk gebied over dit onderwerp'', vermeldt de schrijfster in het voor woord. Zij geeft verder een helder overzicht van de gevolgen van sek sueel misbruik op de korte en lange termijn voor kinderen. Ook staan er adviezen in over hoe wel en hoe juist niet te handelen als er vermoe dens of aanwijzingen zijn dat een kind hiermee te maken heeft gekre gen. Het boekje is voor het overgrote deel gericht op kinderen van 6 tot en met 10 jaar in de vorm van een verhaal over het meisje Lise. Zij is acht jaar en zit in groep vier. Zij vindt het leuk op school en speelt graag met haar vriendinnetje Han- neke. Maar vaak ook heeft Lise een moeilijk gevoel in haar hoofd en in haar lijf. Soms denkt ze dat dit komt door wat de buurman weleens doet. Maar hoe moet ze dat tegen ie mand zeggen? Het verhaal is gelar deerd met tekeningen en invulop- drachtjes die kinderen vanuit hun eigen ervaringen in het dagelijks le ven kunnen uitvoeren. De tekeningen in Lise zijn ge maakt door Loura Veenendaal, illu strator in opleiding. De datum waarop alle coronabe perkingen volgens planning ver vallen, i september, ligt net na de Vestingfeesten. De organisatie moet daarom aan een aantal ex tra eisen voldoen, zoals een strikte controle bij de ingang. Op de Grote Markt is dat nauwelijks te doen, vandaar dat in overleg met de gemeente Hulst is beslo ten uit te wijken naar het Oran- jebolwerk. Dat is gemakkelijker af te sluiten. Bezoekers moeten bij binnen komst kunnen aantonen dat ze negatief zijn getest of zijn gevac cineerd. Het aantal mensen dat op het Oranjebolwerk mag, is ook 'beperkt'; tot maximaal 2500. Tickets moeten vooraf worden gekocht via de website vestingfeestenhulst.nl. De en tree is 2,50 euro per avond en een tientje voor een combiticket. Het programma is als vanouds, met vrijdagavond 27 augustus onder meer optredens van Die verrückte Stunde, DJ Jeroen Post van Radio 538, Gin&Juice en DJ's Tycho en Sandro. Zaterdagavond 28 augustus komen Pater Moes- kroen en de feestband Flat Out. Zaterdagmiddag 28 augustus en zondagmiddag 29 augustus is het de beurt aan lokale bands en DJ's. De braderie vervalt omdat daar de anderhalve meter-af stand niet te handhaven is maar Monique de Bruijn telt haar ze geningen. ,,Het is al schitterend dat de optredens door kunnen gaan." verschillende scholen in de ge meente Hulst verzorgd. Rob Gross en Michiel Pas van Veilig Verkeer Nederland verzorgden die op speelse wij ze. Eerst werd de leerlin- Leerlingen kregen verkeersles over de remweg van een auto gen gevraagd om de afstand tussen pionnen en de snelheid van een voorbij rijdende auto in te schatten. Toen kwam het spannende ge deelte. Hoeveel meter is de remweg van een auto als die bij een snelheid van 30 en 50 kilometer een nood stop moet maken? Een remweg van drie meter bij de laagste snelheid vonden de kinderen niet verras send. Maar toen kwam chauffeur Michiel in zijn Toyota Yaris met een snelheid van 50 kilometer aanrij den. ,,Dat zal nu wel een metertje of zes worden", schatten de meeste kinderen in. Dat de auto pas na bijna twaalf meter tot stilstand kwam, hadden ze niet verwacht. Weersomstandigheden En dat was nog niet alles. Want toen ook de reactiesnelheid van de bestuurder, weersomstandigheden en de staat van het wegdek aan bod kwamen, werd de remweg alleen maar groter. Rob Gross: ,,We hopen dat de kinderen nu extra gaan op letten als ze oversteken. En de auto mobilist natuurlijk ook." De kinderen kregen gisteren in de Jos Everaardstraat in Sint Jansteen een remwegdemonstratie, als on derdeel van de educatie verkeers veiligheid van het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ). De demonstratie werd op woensdag 7 juli 2021 VL 'Je kunt de ellende niet oplossen door te zwijgen' Het boek Lise gaat over een jong meisje dat opgroeit in christelijke kring en te maken krijgt met seksueel misbruik. Ze weet niet wat haar overkomt. Auteur Cora Hout uit Noord- gouwe streeft met het boek naar openheid vooral in de chris telijke leefwereld waartoe ze zelf met overtuiging behoort. Cora Hout met het door haar geschreven lees- en leerboekje Lise over seksueel misbruik bij jonge kinderen. De cover van het boekje is ontworpen door Loura Veenendaal. foto sandra schimmelpennink Hout heeft het boek Lise in eigen beheer uitgegeven (isbn 978-90-9034582-6). Het boek kost 14,95 euro en is te bestel len via floreschrijft.nl. De Vestingfeesten in Hulst mogen doorgaan van 27 tot en met 29 augustus. Welis waar in afgeslankte vorm en niet op de Grote Markt, zoals gebruikelijk, maar op het Oranjebolwerk. Monique de Bruijn, bestuurslid van de Stichting Vestingfeesten na mens het bezoekersmanage- ment Hulst, is toch hartstikke blij. „Iedereen is wel toe aan feestje." Harmen van der Werf Hulst De kinderen schrokken van de lange remweg die nodig was. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Sint Jansteen ,,Oei, wat erg", roept leerlinge Isa uit groep 7 van basisschool Inghelosenberghe. Een auto ramt met een snelheid van 50 ki lometer per uur bij een noodstop een grote pluchen beer in een kartonnen doos. Beer Hans vliegt meters ver weg. ,,Dat is schrikken, stel je voor dat het ie mand uit onze klas is." Edy de Witte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 61