Nederland reageert geschokt en woedend: 'Ik voelde me veilig door hem' II 5 Reacties zame band opbouwde met de ou ders. De Vries is adviseur, woord voerder, sparringpartner en steun pilaar voor de vaak wanhopige fa milies. Hij is 24/7 bereikbaar voor ze, onderhoudt de contacten met de pers, houdt de druk op de ketel bij politie en justitie en forceert zo ook doorbraken in onderzoeken, zoals het grote dna-onderzoek in de zaak-Nicky Verstappen. Dat verwantschapsonderzoek leidt twintig jaar na de dood van de 11-ja- rige jongen tot de verdenking van Jos Brech, die vorig jaar veroordeeld wordt voor betrokkenheid bij de dood van Nicky. Als moeder Bert hie tijdens haar inbreng in de Maas trichtse rechtbank Brech geëmoti oneerd toespreekt, zit niet haar man achter haar als anker, maar Pe ter R. De Vries. Demissionair minister van Financiën Wopke Hoekstra was gister avond toevallig in de Tweede Kamer en was de eerste minister die re ageerde: ,,Wat de toedracht ook is, dit is verschrikkelijk nieuws. In gedachten zijn we bij iedereen die dit aangaat en die hier heel erg veel verdriet van heeft.'' Dilan Yesilgöz - Zege- rius, de staatssecretaris van Economische Zaken en Klimaat meldde tege lijk op Twitter: 'Wat is dit verschrikkelijk. Zit hier een potje te janken, echt geen woorden voor.' De fractievoorzitters van alle politieke partijen re ageerden onmiddellijk. Gert-Jan Segers (Chris tenunie): ,,Echt een af schuwelijk bericht en de vreselijkste flashback naar andere aanslagen op onze vrije samenleving. Hoop en bid dat hij het overleeft.'' Jesse Klaver (Groen Links) deed tegelijk een indringende oproep: ,,Verspreid nooit beelden van slachtoffers. Ook nu niet.'' RTL Nieuws-journalist Koen de Regt: ,,Dit is een aanval op de journa listiek. Iedereen die het afgelopen jaar journalis ten publiekelijk verbaal heeft aangevallen, moet zichzelf eens goed lang in de spiegel aankijken.'' Presentator en schrijver Tim Hofman spreekt van een 'aanslag op een mens, op journalistiek, op onze samenleving'. Voorzitter van de Neder landse Politie Bond Jan Struijs, meldt: 'Een onge kende aanval op ons al len. Alles uit de kast om deze aanslag op onze rechtsstaat en democratie op te lossen.' Cabaretière Claudia de Breij is er 'ziek van'. ,,Mijn God, wat is dit erg.'' De Rotterdamse advocaat Erik Verweij vraagt zich af: ,,Wat voor een land zijn we in vredesnaam aan het worden dat straf rechtadvocaten en mis daadjournalisten het ri sico lopen om op klaar lichte dag neergeschoten te worden vanwege het werk dat ze doen?'' Amerika-deskundige Kir- sten Verdel roemt De Vries om 'die zaken waar hij zich al decennialang in vastbijt'. ,,De lange lijst van zaken waarvan hij weet dat zijn inzet zijn eigen leven op het spel zet. En dan toch doorzet ten. Want: altijd op zoek naar de waarheid.'' Ook 'onbekende Neder landers' steken De Vries massaal een hart onder de riem op sociale media. Sandra Bijl: 'Deze baas wilde zelf geen beveili ging omdat hij zich niet wilde laten leven door bedreiging hoop dat hij het redt.' Isabeau van der Sluis omschrijft het ge voel misschien wel het mooiste: 'Dit is iemand die mij me veilig liet voe len in Nederland, oké. Ik ben hier oprecht emotio neel over.' Dit is wat je al die tijd hoopt dat niet gebeurt. Dit raakt de journalistiek recht in het gezicht PVV-leider Geert Wil- ders, die zelf al tijden moet leven met beveili ging om zich heen, re ageert met een woord: 'Vreselijk!' ,,Dit is wat je al die tijd hoopt dat niet gebeurt'', zegt Thomas Bruning, algemeen secretaris van de Nederlandse Vereni ging van Journalisten (NVJ), namens journalis tiek Nederland. ,,Natuur- lijk is het nog afwachten met welke werkzaamhe den van De Vries dit ver band houdt, maar de aan slag vond plaats voor de deur van RTL Boulevard. Dit raakt de journalistiek recht in het gezicht. La ten we hopen en bidden voor zijn gezondheid.'' woensdag 7 juli 2021 GO Met Berthie Verstappen, Aankomst bij de beveiligde rechtbank in de moeder van de vermoorde Amsterdam voor het Marengoproces, voorjaar Nicky Verstappen, 2018. foto anp 2021. foto anp van penoze Peter R. de Vries staat in 2020 de pers te woord na een zitting met Jos Brech, verdachte in de zaak Nicky Verstappen. FOTO ANP In de hele samenleving is met ontsteltenis en boosheid gereageerd op de aanslag op mis daadverslaggever Peter R. de Vries. Politici van alle kleuren, journalis ten, bekende Nederlan ders en 'gewone' men sen uiten hun gevoe lens. -Thomas Bruning, NVJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5