Leenlocomotief met Zeeuwse roots tuft over Zuid-Beveland 'Statistieken gaven ongenuanceerd beeld over corona-situatie Reimerswaal' 6 Polderbewoners doen oproep ROBOT GRASMAAIER Ze willen ook dat hun directe om geving gevrijwaard blijft van zon- neparken en andere fratsen die hun leefgenot verstoren. ,,Dan zul len we verder geen bezwaar maken tegen ZE-BRA", belooft bewoner André Zwijnenburg. De raad van Reimerswaal neemt deze maand een eerste besluit over de bouw van het nieuwe windpark tussen de Bathseweg en de snel weg A4. Het plan van Eneco, Zeeuwind en Lindewind is om 16 bestaande windmolens te vervan- Trekken we voldoende profijt voor onze bijdrage op dit gebied? gen door 16 veel grotere turbines, die maximaal 200 meter hoog wor den. Eigenlijk zouden het er 19 worden, maar na protest van Windstil Ossendrecht schrapte de gemeenteraad van Woensdrecht twee exemplaren. Daarna besloten ook de initiatiefnemers nog een windturbine te schrappen. Die zou te duur worden. Huib Bouwman (CU) liet door schemeren wel iets voor het voor stel van Zwijnenburg en zijn buren te voelen om de windmolen waar zij het meeste last van hebben te schrappen. Maar wethouder Maar ten Both (SGP, ruimte) liet zich niet verleiden tot uitspraken of het windpark dan nog rendabel is. ,,Dat is aan de initiatiefnemers", vindt hij. Ook de hoogte van financiële com pensatie wanneer de gewraakte tur bine wél overeind blijft, is volgens Both een zaak tussen bewoners en initiatiefnemers. Wel vindt hij dat de gemeente 'voldoende heeft afgedwongen'. Het gaat om een bedrag van in to taal zeven ton dat naar rato over 17 direct omwonenden wordt ver deeld. Dat geld is afkomstig uit de 50 cent die de initiatiefnemers per opgewekte megawattuur afstaan aan de omgeving. Jaarlijks gaat het om bijna een ton. Dertig procent daarvan is financiële compensatie voor mensen die binnen 1250 me ter van een turbine wonen. Het grootste deel (60 procent) vloeit naar een fonds dat duurzame pro jecten in de buurt van Rilland en Ossendrecht gaat steunen. Als het project doorgaat, levert Reimerswaal een forse bijdrage aan de Zeeuwse doelstellingen voor wind op land. „Trekken we voldoende profijt uit onze bijdrage op dit gebied?", vroeg Tonnie Bliek (SGP) zich af. Hij opperde dat de provincie in ruil voor medewer king aan het windpark extra bouwgrond zou kunnen geven voor bedrijventerrein De Poort. Ook Bouwman daagde Both uit om te vertellen welke ijzers de ge meente in het vuur heeft bij de provincie. Maar volgens de wet houder is het niet verstandig om dat in het openbaar te melden. ,,Als Middelburg ziet dat we nu goede stappen zetten, hebben wij straks wel wat in de melk te brokkelen." Door een onverwacht langdurige reparatie aan de stoomketel is een van de twee locomotieven van de stoomtrein Goes-Borsele tijdelijk uit de roulatie. Dat levert proble men op in de zomermaanden. Want dan is er een druk rijschema en dat lukt niet met maar één stoomlocomotief. ,,Een locomotief rijdt een week en staat daarna een week stil om af te koelen en voor onderhoud", vertelt Reinier Zon dervan van de Stoomtrein Goes- Borsele (SGB). Per vrachtwagen En dus moest De SGB tijdelijk een locomotief lenen. Dat is gelukt bij Door een langdurige reparatie is een van de twee locomotieven tijdelijk uit de roulatie de collega's van Museumstoom tram Hoorn-Medemblik. ,,Daar hebben we al jaren een goede rela tie mee. En toen we vroegen of ze voor ons een locomotief te huur of te leen hadden kon dat." Het ge vaarte is afgelopen week per vrachtwagen in Goes gearriveerd. Zaterdag heeft een machinist van Hoorn-Medemblik instructies ge geven en nu staat de stoomloc binnen in de loods in afwachting van de eerste ritten. ,,Op 18 juli gaan we ermee rijden", zegt Zon dervan. Gebouwd in Belgie De locomotief is in 1929 gebouwd in België, bij La Meuse. Opdracht gever was de Nederlandse Stikstof Maatschappij in Sluiskil, het te genwoordige Yara. Daar heeft de locomotief tot 1971 over het terrein gereden met goederen. In 1972 ver huisde de locomotief naar de Mu seumstoomtram Hoorn-Medem- blik. Eerst droeg de stoomloc de naam Sluiskil. Later is de machine omgedoopt tot de 'Enkhuizen'. Joeri Wisse Kruiningen Van Egmond wij st er nu op dat voor de lijst met besmettingscijfers per gemeente alle data wordt omgere kend naar een inwonertal van 100.000. Voor Reimerswaal werd elk geval vermenigvuldigd met 4,4. ,,Als een gezin van 8 is besmet, schiet je omhoog in de statistieken. De kleinste gemeente van Neder land, Roozendaal, stond al met één besmetting in de top", relativeert ze de cijfers. Dat Reimerswaal kinder rijk is en daardoor achterliep met het aantal vaccinaties had volgens haar invloed op de statistieken. De burgemeester wil daarmee niet de ernst van de situatie teniet doen. ,,We namen de hoge cijfers altijd serieus." Van Egmond deed wat in haar mogelijkheden lag, zegt ze. Handhaven waar mogelijk en inwoners en bedrijven wijzen op de regels. ,,Maar ik heb de mensen niet aan een touwtje. Ik kan geen lock- down per dorp instellen en het is hier geen China waar ze je op elke hoek van de straat controleren." Inmiddels staat Reimerswaal er net als de rest van het land heel an ders voor. Desondanks baalt Raads lid Sinke dat het bijna twee maan den duurde voor ze antwoord kreeg. ,,Alweer een bevestiging dat de gemeenteraad niet serieus wordt genomen", zegt ze. Van Egmond had de antwoorden ook liever eer der verstrekt, maar door de hecti sche periode lukte dat niet. ,,En het waren complexe vragen. Door tijd te nemen om die zorgvuldig te be antwoorden neem ik de raad juist wél serieus." sgjg^ woensdag 7 juli 2021 'Schrap de turbine voor onze deur' BE De leenlocomotief rijdt de Zwaakse Weel binnen op weg naar Hoedekenskerke. Achter de blauwe locomotief is nog een een tweede locomotief zichtbaar. Deze machine is eigendom van de SGB. FOTO REINIER ZONDERVAN Schrap de meest noordelijke turbine van windpark ZE-BRA, of geef ons fatsoenlijke financi ële compensatie. Die oproep doen vier gezinnen uit de polder bij Rilland aan de gemeenteraad van Reimerswaal. Joeri Wisse Rilland - Tonnie Bliek, SGP Twee maanden lang tuft een blauwe leenlocomotief door de Zak van Zuid-Beveland. Een lo comotief met Zeeuwse roots, want de machine heeft jaren lang dienst gedaan op het ter rein van de Nederlandse Stik stof Maatschappij (tegenwoord Yara) in Sluiskil. Melita Lanting Goes De lijst met meeste coronabe smettingen geeft een 'ongenu anceerd beeld van de feitelijke situatie'. Dat stelt de Reimers- waalse burgemeester José van Egmond. Haar gemeente voerde wekenlang geregeld de lande lijke ranglijst aan. De koppositie vervulde PvdA-raadslid Marjo lein Sinke met zorg en schaam te. Reden voor haar om bijna twee maanden geleden kritische vragen te stellen over de lokale aanpak. HOEDEKENSKERKE De robot doet z'n intrede op de Bor- selse sportvelden. Vanaf dit najaar houdt de robotmaaier het gras kort op alle sportcomplexen. Dat scheelt menskracht en dus geld. In Hoedekenskerke staat al een robotmaaier. Daar draait het apparaat op gezette tijden z'n rondjes om het gras weer kort te maken. En dat bevalt goed. ,,Het komt de kwaliteit van de grasmat ten goede", zegt wethouder Kees Weststrate. foto cynthia cats -■ v

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 59