Aanpak Haringvlietbrug legt druk op N57 7 LEES- EN LEERBOEK CORA HOUT SCHREEF LISE OVER SEKSUEEL MISBRUIK Het boek Lise gaat over een jong meisje dat opgroeit in christelijke kring en te maken krijgt met seksueel misbruik. Ze weet niet wat haar overkomt. Auteur Cora Hout uit Noordgouwe streeft met het boek naar openheid vooral in de christelijke leefwereld waartoe ze zelf met overtuiging behoort. e heeft het zorgvuldig afgewogen: Wel of niet dit boekje schrijven op basis van haar professi onele deskundigheid en eigen ervaring met seksueel misbruik destijds. ,,Ik snap best dat het een moeilijk onderwerp is om over te praten, maar met zwij gen los je de ellende niet op'', zegt Hout. Zij ervaart binnen haar christelijke leefwereld vaak een houding van 'onder het tapijt schuiven' en 'de vuile was niet buiten hangen', maar kan daar zelf weinig begrip voor opbrengen. Volgens haar kan er juist op basis van geloof de nodige hulp en troost geboden worden. ,,Ik heb ook best wel wat mensen in m'n eigen omgeving moeten overtui gen van de noodzaak die ik voelde om dit boekje uit te brengen. An derzijds kreeg ik van de meerder heid toch vooral positieve reacties op mijn initiatief.'' Drempel wegnemen Hout is jeugd-en gezinsprofessio nal en leidt samen met haar man een zogeheten Gezinshuis, een kleinschalige woonvorm met pleegzorg voor kinderen van o tot en met 18 jaar. Zij kent de schroom en de angst om over seksueel mis bruik te praten, maar hoopt met haar boekje die drempel weg te nemen. Zij legde de tekst eerst voor aan christelijk ontwikke lingspsycholoog Marrie van der Feen in Middelburg, die haar advi seerde het boekje direct uit te ge ven. Hout koos er bewust voor haar eigen naam niet breeduit op de cover te vermelden. ,,Misschien zou dat mensen met wie ik in onze praktijk te maken heb, kunnen af schrikken. Daarom gebruik ik de schrijfnaam 'Flore'.'' Ik heb mensen moeten overtuigen van de noodzaak van dit boek iedereen die voor kinderen zorgt of met kinderen werkt. ,,Het is be langrijk dat kinderen al jong we ten wat fijn aanraken en niet fijn aanraken is. Leren op dit gebied wat hun grenzen zijn. Ik miste wat dat betreft nog wel een boekje op christelijk gebied over dit onder- werp'', vermeldt de schrijfster in het voorwoord. Zij geeft verder een helder overzicht van de gevol gen van seksueel misbruik op de korte en lange termijn voor kinde ren. Ook staan er adviezen in over hoe wel en hoe juist niet te hande len als er vermoedens of aanwij zingen zijn dat een kind hiermee te maken heeft gekregen. Moeilijk gevoel Het boekje is voor het overgrote deel gericht op kinderen van 6 tot en met 10 jaar in de vorm van een verhaal over het meisje Lise. Zij is 8 jaar en zit in groep vier. Zij vindt het leuk op school en speelt graag met haar vriendinnetje Hanneke. Maar vaak ook heeft Lise een moeilijk gevoel in haar hoofd en in haar lijf. Soms denkt ze dat dit komt door wat de buurman wel- eens doet. Maar hoe moet ze dat tegen iemand zeggen? Het verhaal is gelardeerd met tekeningen en invulopdrachtjes die kinderen vanuit hun eigen ervaringen in het dagelijks leven kunnen uitvoeren. De tekeningen zijn gemaakt door Loura Veenendaal, illustrator in opleiding. Marcel Modde Zierikzee Minister Cora van Nieuwenhuizen (Infrastructuur en Waterstaat) grijpt in, omdat de Haringvlietbrug in slechte staat verkeert. Het rijdek bestaat uit aluminium platen die met klemmen aan de brugklep zijn bevestigd. Die klemmen trillen los door het verkeer dat over de brug Maatregelen hebben gevolgen voor allerlei bedrijfstakken rijdt. Als (vracht)auto's rustiger rij den, is het risico kleiner. Door één van de twee rijbanen in elke rich ting af te sluiten, wordt het verkeer gedwongen zich aan de maximum snelheid van 50 kilometer te hou den. Vervangen van het rijdek kan pas eind 2023. Daarna worden de wegen naar de brug onder handen genomen. Deze maatregelen hebben verve lende consequenties voor Schou- wen-Duiveland, reageert nu ook Smit op de plannen. ,,Ten eerste heeft het economische gevolgen voor allerlei bedrijfstakken, denk bijvoorbeeld aan reistijden voor transport en toerisme. Maar ook in woners die forenzen tussen Schou- wen-Duiveland en Rotterdam, krij gen een extra reistijd van een uur. En daarbuiten ook nog zicht op een afsluiting van de brug in 2023 én 2025. Dat is niet goed voor ons ves tigingsklimaat." Daarnaast werken de maatrege len volgens Smit ook een grote ver- keersdrukte op de enige andere toe gangsweg tot het eiland, de N57, in de hand. ,,De verwachting is dat er meer vrachtverkeer vanuit de Maasvlakte de route over de N57 We hadden liever samen gezocht naar oplossingen - Ankie Smit (Brouwersdam) richting Vlissin- gen/Terneuzen/Gent kiest. Het col lege vindt dit geen wenselijke ont wikkeling ook gezien de bereik baarheid van onze recreatievoor zieningen." Smit is verbaasd dat Rijkswater staat zonder overleg met de betrok ken gemeenten tot deze vergaande maatregel heeft besloten. ,,Ik snap dat Rijkswaterstaat maatregelen moet treffen, want veiligheid staat voorop. Toch hadden we liever sa men gezocht naar oplossingen voor dit vraagstuk. We hopen alsnog dat Rijkswaterstaat deze uitnodiging aanpakt en in overleg met ons gaat. Maak ons gesprekspartner in de op lossing." Garantie Gedeputeerde Harry van der Maas gaf vorige week al aan dat de pro vincie Zeeland de garantie wil dat het verkeer richting Rotterdam en vice versa blijft doorstromen on danks de problemen met de brug. woensdag 7 juli 2021 SD 'Met zwijgen los je de ellende niet op' Ali Pankow Noordgouwe Lise is bedoeld voor (pleeg)ou ders en (pleeg)kinderen en voor - Cora Hout Cora Hout: Lise. Uitgegeven in eigen beheer, 14,95 euro, te be stellen via floreschrijft.nl. 'Volledig overrompeld', zo voelde verkeerswethouder Ankie Smit zich toen ze hoorde over de verkeersmaatregelen die Rijkswaterstaat heeft aange kondigd voor de Haringvliet brug. De gemeente Schouwen- Duiveland trekt samen op met Goeree-Overflakkee en Hoek- sche Waard tegen het plan de maximum snelheid gedurende twee jaar te verlagen tot 50 kilo meter per uur en daarnaast een rijbaan af te sluiten. - Ankie Smit, verkeerswethouder Cora Hout met het door haar geschreven lees- en leerboekje Lise over seksueel misbruik bij jonge kinderen. De cover van het boekje is ontworpen door Loura Veenendaal. foto sandra schimmelpennink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 58