II 6 Roep om meer huizen voor jongeren in Bruinisse zwelt aan Wat hebben ze op het gemeentehuis in Zierikzee tegen Bruinisse? Is de aversie tegen de 'republiek' dan zo groot dat nieuwbouw van woningen op grotere schaal doelbewust wordt tegengehouden? tegen te gaan, ligt het zwaartepunt al jaren in Zierikzee. Dat beleid is inmiddels hopeloos verouderd en achterhaald, gooide dorpsraadslid Rik van Klinken de knuppel gelijk in het hoenderhoek. Zo wordt krimp in de hand gewerkt, terwijl Bruinisse volgens hem juist alle ingrediënten in zich heeft om te groeien. En flink ook. „Uit alles blijkt dat er een seri euze vraag is naar woningen in Bruinisse", aldus van Klinken. „Als we niks doen, loopt Bru leeg en wordt het een slaapdorp." Het is nu de juiste tijd om het tij te ke ren, denkt directeur Roberto van Veldhuizen van winkelcentrum Market Plaza. Als het spel goed wordt gespeeld, kan het dorp flink profiteren van de al deels afge ronde herinrichting van het cen trum, is zijn overtuiging. Tegen over zijn vernieuwde supermarkt laat hij een complex bouwen met winkelruimtes en daarboven ap partementen. „Dit soort ontwik kelingen trekt andere onderne mers aan, dat zorgt weer voor extra klanten en zo creëer je een gebied waar wat gebeurt en mensen graag willen wonen en investeren", zei hij daar al eerder over. Poort van Zeeland De strategische ligging van Brui nisse ('de poort van Zeeland') ten opzichte van Rotterdam en de Bra bantse steden is volgens Van Veld huizen een groot voordeel, waar van veel meer gebruik zou moeten Wie heeft er ooit bedacht dat we een krimpregio waren? Kijk en luister goed om je heen, hoeveel mensen hier écht willen wonen - Roberto van Veldhuizen, makelaar voorbeeld, klaar voor een groter huis. ,,Maar er is hier niks om naar door te stromen. En een echte Bruënaar gaat niet naar Zie- rikzee." ,,Er wordt niet meegedacht door de gemeente", ervaart José Schik- ker van de lokale ondernemersver eniging. We hebben het sterke vermoeden dat met twee maten wordt gemeten; het gevoel dat we worden tegengewerkt door be paalde ambtenaren. Aversie tegen de republiek Bru." Collega-ondernemer Jaco Kie viet: „Waarom kunnen er in Zie rikzee en (aan de overkant) Mid- delharnis hele wijken uit de grond worden gestampt? En in Bruinisse kan het niet. Ik snap er geen ene reet van." Wat vindt de politiek? De frustratie zit diep in vissersdorp Bruinisse. Jongeren trekken weg uit hun ge boortedorp, omdat ze geen huis kunnen vin den. Dus zeker nu het winkelgebied net zo aardig is opgeknapt, wordt het tijd voor doorpakken, vindt het dorp. „Bru is er klaar voor." Onder de noemer Laat Bru niet verkrimpen was het weer eens 'ouderwets volle bak' maandagavond in dorpshuis de Vanger. Gespiegeld aan de corona maatregelen, dat nog wel natuurlijk, dus alle stoelen keurig op gepaste afstand van elkaar in de grote zaal. Maar binnen die restric ties was de opkomst hon derd procent en dat zegt veel over de betrokken heid van de inwoners, concludeerden dorps raadvoorzitter Nico de Danschutter en discus sieleider Hans van Lan- gerak bij voorbaat. Eigen onderzoeken hebben de afgelopen jaren blootgelegd waar de schoen wringt in Bruinisse. De leefbaarheid staat onder druk door het wegtrekken van jon geren. Desondanks houdt de gemeente raad stug vast aan het uitgangspunt van beperkte woning bouw. Om leeg stand in de dor pen woensdag 7 juli 2021 'Een echte Bruënaar gaat niet naar Zierikzee' Bruinisse zou veel meer profijt moeten kunnen halen uit de strategische ligging ten opzichte van het stedelijk gebied. foto marcelle davdse Het centrum van Bruinisse is de afgelopen maanden aange pakt. FOTOSANDRASCHIMMELPENNINK worden gemaakt. ,,Wie heeft er ooit bedacht dat we een krimpre- gio waren? Kijk en luister goed om je heen, hoeveel mensen hier écht willen wonen. Ook van buitenaf. Als ze maar een huis zouden kun nen vinden. Laten we niet te voor zichtig zijn en ga voor de beleving. Bru is er klaar voor." Ging dat maar zo makkelijk, ver zucht Maurice Geense maandag avond. ,,Het is altijd vechten tegen de bierkaai. Bij deze gemeente krijg je constant nul op het rekest." De makelaar van Kuub neemt het aloude plan voor woningbouw op het terrein van Meeuwse aan de Dorpsstraat als voorbeeld. ,,We hebben destijds een enquête laten rondgaan en hadden zo zeventig inschrijvingen. Dat project werd ontzettend enthousiast ontvan gen. Dan stap je daarmee naar de gemeente en krijg je te horen dat je wel zoveel kan zeggen. Ze zijn bang voor leegstand. Dan hebben wij zeker verkeerd gekeken, maar op Bru is geen leegstand!" De omvang van het plan Meeuwse is uiteindelijk terugge bracht van 25 naar 11 woningen. ,,Dat was drie jaar geleden en on dertussen gebeurt daar nog steeds niks en blijven we wachten op groen licht", valt Niels van den Ouden zijn collega bij. ,,We lopen met z'n allen achter de feiten aan." Hij neemt zijn eigen gezin als Vertegenwoordigers van VVD, SGP, CDA, LSD en SP waren maandag naar Bruinisse gekomen om mee te praten over de ontwik kelingen rond het dorp. ,,De poort naar ons eiland hoeft niet open te worden gezet voor alles en ieder een. Wel dragen we verantwoor delijkheid naar onze eigen inwo ners. Belangrijk is dat we (kwalita tief) bouwen naar behoefte en vooral doorstroming creëren", al dus Arianne Klompe (VVD). ,,Zoek als Bruinisse creatief de grenzen op", gaf Marleen van Koo- ten (CDA) mee als advies. ,,Kijk wat wél mogelijk is." Florus van der Paauw (SGP) en Roy Klop (LSD) stipten ook aan dat het onterecht is wanneer al leen naar de gemeente wordt ge wezen als 'remmende factor'. De provincie bepaalt uiteindelijk hoe veel woningen er in een bepaalde periode mogen worden gebouwd en het zwaartepunt ligt nu een maal in Zierikzee. Projectontwik kelaars houden de gemeente daar in een wurggreep, door hun claim op ongebruikte nieuwbouwgrond. Die aantallen worden wel opgeteld bij het totaal van wat mag. Marcel Modde Roberto van Veldhui zen laat een complex bouwen met winkelruim tes en appar tementen. FOTO KATJA VAN NOORT Bruinisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 57