Monster 7 Tour-etappe van 2016 op mythische berg 'Iedereen daar op de berg was super dronken' 'Ik wilde niet verliezen, dus ging ik rennend door' Van Aert wacht op een nieuwe kans De voorspelling: Bauke Mollema COLUMN THIJS ZONNEVELD UCI-voorman Een dag later was ik een fiets en een droom rij ker. Ik wilde wielrenner worden. Ik denk dat iedereen die de Ventoux op is ge fietst dit soort verhalen heeft. Over afzien in het maanlandschap tot je sterretjes voor je ogen ziet, over ineenstortingen en wederopstandingen, over sneeuwstormen en ijsberen, over het magische moment dat je boven komt en de wereld aan je voeten ligt. De renners zijn vandaag niet de hoofdrolspe lers van de film, het draait allemaal om de Ven toux. Om de streep in Bedoin, de bocht bij Saint- Estève, het bos waar geen einde aan komt, Chalet Reynard, het maanlandschap, de steen van Tommy Simpson en het observatorium dat altijd verder weg is dan je denkt. De Ventoux is een monster van een klim. Even niet opletten en hij vreet je op met huid en haar. Hap, slik, weg. De Ventoux ligt in een andere dimensie. Er ge beuren onverklaarbare dingen. Chris Froome, ren nend zonder fiets. Eros Poli, honderd kilo klimmer voor een dag. Armstrong vs. Pantani. Wat mij betreft rij den ze in de Tour ieder jaar tegen de Ventoux op. Een klimtijdrit, vanuit Bedoin. Kun je ook de verschillende edities tegen elkaar afzet ten. Het wereldrecord Ven- toux. Ik zou er een moord voor doen. De snelste fietstijd ooit gemeten is die van Iban Mayo: 55.51, in de klimtijd- rit van de Dauphiné van 2004. Hij vloog die dag, maar hij groef er ook zijn eigen graf mee. Het ver haal gaat dat Lance Armstrong zó boos was dat hij al zijn contacten bij de UCI aansprak om het Mayo en Euskaltel zo moeilijk mogelijk te maken. Vlak daarna kreeg één van Mayo's ploeggenoten een startverbod en werd de ploegarts geschorst. Mayo fietste nooit meer zo hard als die ene dag in 2004. Hij werd betrapt, verdween uit de sport en werd opgeslokt door het zwarte gat. kunnen we nooit zeker weten of het wel echt is ge beurd. De KOM op de Ventoux (het meest presti gieuze KOM'metje ter wereld, op het Kopje van Bloemendaal na) was jarenlang in het bezit van Laurens ten Dam - gereden in 2013, tijdens de Tour van Bau en Lau. Zijn naam pronkte bovenaan het eindeloze lijstje vedetten, klasbakken, toeristen en mooiweerfietsers dat de Ventoux op fietste. Tot vlak voor deze Tour, toen Chris Froome besloot om een oude file uit zijn trainingsgeschiedenis op te snorren. Die ene, van zijn overwinning op de Ventoux in 2013. De nieuwe eigenaar van de KOM op de Ventoux is nu Chris F. Heeft-ie dit jaar toch nog iets gewonnen. Het wereld record Ventoux. Ik zou er een moord voor doen RICHIE PORTE (RIJDT IN 2016 VOOR BMC) CHRIS FROOME (RIJDT IN 2016 VOOR SKY) woensdag 7 juli 2021 GO 108STEEDITIE TOT EN MET 18 JULI TVNPO 1/SPORZA/EUROSPORT y @thijszonneveld Wielerbond UCI staat nog vier jaar onder leiding van de Fransman David Lap- partient. Er zijn geen tegenkandidaten. Wout van Aert was gisteren in de tiende Touretappe de 'beste van de rest.' De Belgische Jumbo-coureur eindigde als tweede achter het Britse sprintkanon Cavendish. Het was voor Van Aert zijn eerste podi umplek deze Tour. ,,De trein van Quick-Step staat echt goed op de rails'', aldus de Belg. ,,Of ik Cavendish deze Tour nog een keer ga ver slaan? Ik hoop het, maar dat zal altijd moeilijk zijn.'' Mijn vader moest hard lachen. Groot spraak, noemde hij het. Zijn snelste tijd op de Ventoux zou ik echt niet verbete ren. Hij wees naar zijn fiets. „Probeer het maar," zei hij. ,,Als het je lukt mag je 'm hebben." Maar omdat Mayo's tijd niet op Strava staat, M Chris Froome ver volgt lopend zijn weg op de Mont Ventoux, nadat hij met Richie Porte en Bauke Mol- lema op een stilstaande motor is ge knald. FOTO'S AP, CORVOS We mogen op deze plek best een beetje chauvinistisch zijn. De renners krijgen twee keer de mythische Mont Ventoux (van twee verschillende kanten beklommen) voor hun kiezen. Bauke Mollema heeft snode plannen. We schrijven hem op. met Froome. Zijn veiligheid kwam daar gewoon in gevaar. De toe schouwers stonden stijf van de alcohol. Niet iedereen misdroeg zich, maar het voelde niet goed. „Daarna gaat iedereen naar el kaar wijzen en zegt de wedstrijd organisatie dat het niet haar fout is. Hopelijk gebeurt dat nooit meer. Maar het is cynisch dat we het nu nog steeds over dezelfde problemen hebben. Ook deze Tour weer met al het gevaar. Marc Madiot (ploegbaas Grou- pama-FDJ, red.) zei het in de eer ste Tourdagen nog het best. Mensen thuis kijken met hun kin deren. Zou jij willen dat je kinde ren deze sport gaan doen? Kom op. Dit is wielrennen, geen UFC- worstelen. Ik weet ook wel dat de wedstrijdorganisatie niet wil dat wij als renners gewond raken, maar ik heb een driejarig zoontje thuis. Ik hoop as hell dat hij niet gaat fietsen.'' ,,Wat daar gebeurde laat zich met niets vergelijken. De finish werd naar beneden verplaatst vanwege de wind, maar het was ook quatorze juillet, de nationale Franse feestdag. Iedereen daar boven op de berg was super dronken. Maar de hekken ston den allemaal nog op de laat ste zeven kilometer van de klim. ,,Ik zat voorop in het groepje met Chris en Bauke. Je kon zien dat het publiek steeds dichter op ons kwam, naarmate we verder om hoogkwamen. De motor voor ons voelde als een baken van vei ligheid. Die moest ons er door heen loodsen. Het ene moment ben je bezig met tijd te pakken voor het klassement en het vol gende moment stopt een motor vlak voor ons. Ik had niet eens de kans om ook maar bij mijn rem men te komen. Zo snel ging het. Het was compleet gestoord.'' ,,Na de crash moest ik mijn rem men open zetten om door te kun nen rijden. De rode auto van de organisatie stopte ook nog eens en daar klapte ik ook weer bijna op. Iedereen is doorgereden naar de finish en uiteindelijk kon den ze niet anders dan ons dezelfde tijd geven. Wij hadden daar geen invloed op. Als ze de tijd gestopt hadden op de plek waar wij op de motor sloegen, hadden we meer tijd gepakt op de renners achter ons. ,,Die beelden van een rennende Froome lijken misschien leuk. Een jaar later werden er in de ren nersmeeting voor de Tour door de organisatie een beetje grapjes over gemaakt. Maar het was niet grappig. Totaal niet. Het publiek toen was behoorlijk pissed off ,,Het meest gestoorde moment waar ik ooit in verzeild ben ge raakt, waarschijnlijk één van mijn gekste dagen op de fiets. Het was absolute chaos. De finish was verplaatst en lager op de klim gelegd vanwege de harde wind bovenop de Mont Ventoux. Maar de organisatie had geen tijd om hekken te plaatsen in de laat ste drie kilometer. Al het publiek was naar beneden gekomen, dus er was veel meer publiek dan normaal op een korter stuk. ,,Ik, Richie en Bauke hadden aan gevallen vanuit de groep met klassementsrenners. Op onge veer een kilometer van de streep moest die motor vol in de rem men voor het publiek en wij reden recht op die motor in. Achter op mij reed nog een motor en mijn fiets brak. Ik stond daar zonder fiets en wist niet of ik snel een nieuwe zou krijgen. „Later kreeg ik een nieuwe fiets, maar op dat moment stond ik stil. Ik was op één kilometer van de finish en dacht alleen maar: 'Ik kan hier niet blijven staan en moet vooruit.' Op dat soort momenten kom je er achter hoe diep het verlangen is om te winnen. Ik wilde die dag niet verliezen, dus voor mij was het logisch om door te blij ven gaan. Zelfs als het rennend moest. ,,Ik heb een haat-liefde verhou ding met de Ventoux. Die dag was chaos, maar in 2013 won ik daar in mijn gele trui op quatorze juillet. Daarvoor had ik alleen nog maar foto's gezien van de Ven toux. Na die zege had ik de Tour in de tas. ,,De Mont Ventoux is één van de mythische, iconische beklimmin gen uit de Tour. Dit keer gaan we twee keer om hoog, dat wordt bijzon der. Ik hoop dat we met Michael Woods of Dan Martin met het team voor een resultaat kun nen gaan. Ik ben zelf nog in survival mode en heb last van mijn blessures na die valpartij op de eerste dag. Maar ik kijk er naar uit om terug te gaan naar de Ventoux. Het is een speciale plek. Voor dit jaar heb ik mijn hardloop schoenen in de auto. Ik ben ready for the Ventoux."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51