Schmeichel gelooft in stunt op Wembley 4 Waar 'gouden generatie' van Engeland consequent faalde, lonkt voor gewone Dronkenschap, 'Wags', relletjes en peperdure hotels. Decennialang was de Engelse nationale ploeg een bron van grote en kleine schandalen en onvervulde verwachtingen. Maarjuistnulonktde glorie van een finale. Hoe kan dat? EK VOETBAL SJOERD MOSSOU Londen* M Als de Engelse ploeg vanavond naar Wembley rijdt, slingert het eerst door Willesden en daarna door Brent, niet ver van de plek waar Ra- heem Sterling als kind opgroeide. Twee doodnormale Britse woon wijken aan de noordkant van Lon den. De spelersbus vertrekt vanaf het Marriott Hotel in Maida Vale. Een prima, maar alledaags viersterren- hotel met - voor Londense begrip pen - heel modale kamerprijzen. Het contrast kan haast niet groter met vijf jaar geleden op het laatste EK. Engeland had zijn thuisbasis toen in Auberge du Jeu de Paume, zo ongeveer het duurste hotel van Frankrijk, pal naast het kasteel van Chantilly. Dat de FA tegenwoordig andere keuzes maakt, is geen toeval. Ook drie jaar geleden tijdens het WK in Rusland kozen bondscoach Gareth Southgate en zijn stafleden al heel bewust voor een weinig luxueus hotel in het slaapdorpje Repino, vlakbij de Baltische Zee. Het was er doodstil en doodsaai. Een circus zoals in 2006 in Ba- den-Baden, het peperdure Duitse stadje waar de Wags (Wifes and Girlfriends) Victoria Beckham en Cheryl Tweedy iedere dag de ta bloids haalden, was daarmee voor goed verleden tijd. Dure kastelen? In het gedateerde hotel in Repino viel niets te beleven. Prompt haalde de Engelse ploeg in 2018 voor het eerst in decennia de halve finale van een groot eindtoernooi, destijds strandend tegen Kroatië. Vanavond tegen Denemarken durft nog geen Engelsman zich rijk te rekenen, wijs geworden door alle mislukkingen uit het verleden, maar wederom zit Engeland bij de laatste vier. Iets wat de zogenoemde 'gouden generaties' tussen 1996 en 2018 nooit lukte. David Beckham, Paul Scholes, Steven Gerrard, Frank Lampard, Wayne Rooney: ze faal den allemaal consequent op eind- toernooien. Vrijwel altijd waren er conflicten of schandalen. Uiteraard is er geen direct causaal verband, je wint geen wedstrijden met de keuze voor een hotel. Maar de meer nederige benadering van Southgate past wel feilloos bij dit Engelse elftal. Buiten wedstrijd dagen huist de nationale ploeg tij dens dit EK op St. Georges Park, het KNVB Sportcentrum van Enge land, ook daar ver weg van alle ver leidingen. Door de coronamaatre gelen zijn de spelersvrouwen én de paparazzi verder weg dan ooit. Het profiel van dit Engelse team doet de rest. De ploeg van Southgate wordt gedragen door doodnormale jongens als Harry Maguire en Harry Kane, spelers die op jonge leeftijd nooit een gouden toekomst werd voorspeld. Sterspe ler Sterling werd als talent eerder klein gehouden dan groot gemaakt door de Britse pers. Tabloid The Sun voerde zelfs een jarenlange hetze tegen de voetballer. Daar komt bij dat dit Engelse elf tal vooral in de breedte veel meer kwaliteit heeft dan in het verleden. Spelers zoals Marcus Rashford, Jack Grealish, Phil Foden en Jadon San- cho zijn lang niet altijd verzekerd van een basisplaats, overigens gere geld tot ergernis van het Engelse publiek. Het gemiddelde techni sche en tactische niveau is over de hele selectie bezien hoger dan vroe ger. Ook dat is geen toeval: de Engelse Premier League is in de loop der ja ren alleen maar in niveau gestegen. Waar vroeger de vrees bestond dat alle buitenlandse invloed ten koste DENEMARKEN woensdag 7 juli 2021 GO Minder glamour, meer glorie y @sjoerdmossou Waar Frank Lampard, Rio Ferdinand en Wayne Rooney (links) nooit succes boekten op grote toernooien, kunnen de doodnormale normale jongens Harry Kane en Harry Maguire (rechts) hun droom en die van miljoenen Engelsen op Wem bley mogelijk wel verwezenlij ken. FOTO'S REUTERS, EPA wedstrijd in het legendarische Londense stadion. In oktober was met 0-1 de sterkste in een wedstrijd in de Nations League. Engeland won in de kwartfinale wel overtuigend (4-0) van Oe kraïne, ook Denemarken won te recht van Tsjechië (2-1). Dene marken zal het wel grotendeels zonder fans moet doen. Buiten landse toeristen moeten nog al tijd verplicht in quarantaine, waar door het onmogelijk is de wed strijd bij te wonen. LONDEN „Om eerlijk te zijn heb ik me niet zo beziggehouden met Engeland", zei de Deense keeper Kas- per Schmeichel gis teravond, gevraagd naar de prestaties van zijn Engelse collega Jordan Pickford. Het was niet per se arrogant bedoeld, maar de grotendeels in Engeland opgegroeide doelman zei het ook weer niet geheel toevallig Schmeichel durfde het op de persconferentie ook aan om te betwijfelen of de Engelse slogan It's coming home wel klopt. De Engelsen heb ben het EK immers nog nooit gewonnen. De Deense ploeg gelooft heilig in een stunt op Wembley, in een toernooi waarin de spelers van coach Kasper Hjulmand almaar dichter naar elkaar groeiden. Bovendien won Denemarken zijn laatste

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 48