1**? 'Zo denderend is niveau van onze arbiters niet' iVrt YuV-YtV m; - - Pfim' tl 3 gaat naar de finale op Wembley Voorspelling van de dag Primeur van Chiellini Ml Wedstrijden Een weergaloze Italiaanse coun ter brak de halve finale na precies 60 minuten open, uitgerekend aan de oostkant van het stadion, pal voor de duizenden Italianen, het meren- Een weergaloze Italiaanse counter brak de halve finale na precies 60 minuten open deel immigranten. Een brul van ka baal klonk toen Chiesa scoorde, knap afrondend na een razend snelle uitbraak over links. Maar de score was amper ge opend, of Mikel Oyarzabal had de gelijkmaker al voor het inkoppen. Voor de Italianen het signaal om nóg wat fanatieker te verdedigen. Hartstochtelijk verdedigden Chiel lini co het eigen doel. Bij elk blok, bij elke tackle barstte er gejuich los aan de Italiaanse kant van het sta dion. Maar minstens zo hard klonk de ontlading even later alsnog aan de overkant, tien minuten voor tijd. Olmo speelde invaller Alvaro Mo- rata vrij, die koel bleefvoor het doel van keeper Gianluigi Donna- rumma: 1-1. Die verdiende gelijkmaker deed recht aan de wedstrijd die Italië - Spanje was: een halve finale als een heerlijk golfslagbad, waarvan je hoopte dat het eeuwig bleef duren. De verlenging gaf nóg een extra di mensie aan het duel. Niet door fan tastisch voetbal, wel dankzij de zin derende spanning, compleet met scrimmages, overtredingen én een afgekeurde goal van Domenico Be- rardi. Pas laat op de Londense avond kwam er alsnog een winnaar. Ko mende zondag speelt het tegen de winnaar van Denemarken - Enge land, maar het is op voorhand alvast zwaar favoriet. Een groter contrast is amper denk baar. Voetballiefhebbers moppe ren, vloeken en tieren doorgaans wat af over het niveau van de Ne derlandse scheidsrechters. En ook spelers en trainers laten zich zo nu en dan kritisch uit. Intussen fluit Danny Makkelie vanavond Enge land - Denemarken en leidt Bjorn Kuipers zondag de finale. Grote vraag: bewijzen Makkelie en Kui pers het ongelijk van de criticas ters? Of vormen ze slechts de paar bloeiende tulpen in een verder droog arbiter-landschap? ,,Makkelie en Kuipers steken er zeker met kop en schouders bo venuit'', zegt Robert Maaskant. ,,Als je ziet hoe zij in absolute top wedstrijden vrijwel consequent de goede besluiten nemen, ver dienen ze echt een heel groot compliment. Maar ik denk dat hun succes niet op zich staat. We kunnen als Nederland tevreden zijn over het niveau van onze scheidsrechters. Er zijn er genoeg die zich nog steeds ontwikkelen." Maaskant, op dit moment werkzaam als manager bij het Eu ropean Football Development Network, doelt bijvoorbeeld op Dennis Higler. ,,Vanwege zijn strikte manier van fluiten was ik absoluut geen fan van hem. Nu zie je dat hij, net als Kuipers en Mak- kelie, een stuk menselijker is ge worden. Hij fluit losser, houdt niet meer krampachtig vast aan regel tjes. En zo zijn er meer die steeds beter worden. Onze arbiters zijn over het algemeen prima.'' Oud-topscheidsrechter Dick Jol daarentegen ziet de prestaties van de Nederlandse EK-scheidsrech- ters 'als incidenten'. ,,Alle lof voor Makkelie en Kuipers, hoor'', zegt hij. ,,Ze lezen de wedstrijd goed, verstaan de kunst van het com municeren en het flexibel zijn. Maar laten we alsj eblieft niet over drijven. Zo denderend is het ni veau van onze scheidsrechters he lemaal niet. Makkelie en Kuipers staan op de Mount Everest. Alles wat achter die twee komt, zal nooit hoger komen dan het dal.'' Jol stelt dat de wereld van de Nederlandse arbiters nog steeds te veel een gesloten bolwerk is. Dat characters met een eigen wil am per kansen krijgen. En dat om die reden veel scheidsrechters inwis selbaar voor elkaar zijn. ,,Onze scheidsrechters zijn poppen, die zich veel te veel laten leiden door de VAR'', signaleert de Hagenaar. ,,En de enige die dit met doet, Bas Nijhuis, slaat juist weer door naar de andere kant. Die bepaalt ge woon zijn eigen regels. En dat kan natuurlijk ook niet. Qua opleiding en coaching moet er nog heel veel gebeuren, willen we in de toe komst meer authentieke en onaf hankelijke scheidsrechters zoals Makkelie en Kuipers krijgen. Voorlopig zie ik ze niet.'' Negatief Maaskant op zijn beurt noemt de opmerkingen van Jol 'typerend voor veel oud-scheidsrechters'. ,,Vanaf het moment dat ze gestopt zijn met fluiten, zijn ze alleen maar negatief over hun wereldje.'' Volgens de geboren Schiedammer zouden we de successen van Mak- kelie en Kuipers juist wat meer moeten koesteren, te meer omdat hun optredens tijdens het EK we- leens een positieve kettingreactie teweeg kunnen brengen in Ne derland. Vooral ook in de breedte sport, vermoedt de trainer. ,,In het amateurvoetbal is al ja ren een schreeuwend tekort aan scheidsrechters, terwijl het voet bal bestaat bij de gratie van scheidsrechters'', stelt Maaskant. ,,Makkelie en Kuipers zijn tijdens het EK de ultieme rolmodellen voor jonge scheidsrechters. Opeens zien talentvolle arbiters dat scheidsrechter-zijn een mooi vak is, dat het ook voor hen mis schien wel mogelijk is om ooit op een eindtoernooi te staan.'' mm Danny Makkelie en Bjorn Kui pers maken indruk op woensdag 7 juli 2021 Eindigt vanavond dan eindelijk het sprookje van Denemarken? Het verstand zegt ja, het gevoel nee. Engeland krijgt er weer een trauma bij, de Denen zegevieren na een onvergetelijke strafschoppenserie. ■-to Jordi Alba speelde gis teren zijn 16de EK-duel, het meest van alle Span jaarden (Fabregas en Iniesta staan ook op 16) Giorgio Chiellini (36) stond alweer voor de vijfde keer tegenover Spanje op een EK. De ver dediger van Juventus is daarmee de eerste spe ler die zo vaak tegen eenzelfde land in actie is gekomen op een Europees eindtoernooi. 1 Italië - Spanje 1 60. Chiesa 1-0 1-1 80. Morata Opstellingen Donnarumma Simón Di Lorenzo Azpilicueta Bonucci 85. Llorente Chiellini Garcia Emerson 109. P. Torres 74. Tolói Laporte Barella Jordi Alba 85. Locatelli Koke Jorginho 70. Rodri Verratti Busquets 74. Pessina 106. Thiago Chiesa Pedri 107. Bernadeschi Oyarzabal Immobile 70. Moreno 62. Berardi Dani Olmo Insigne F. Torres 85. Belotti 62. Morata Scheidsrechter: Brych (Dui) Toeschouwers: 60.000 We jammeren vaak wat af over 'onze' scheidsrechters. Intus sen fluit Danny Makkelie van avond Engeland - Denemarken, terwijl Bjorn Kuipers de finale leidt. Bewijzen zij het ongelijk van de criticasters? Of vormen ze slechts uitzonderingen? Dennis van Bergen Rotterdam intense strijd f .-.f c :--4* FOTO'S EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 47