Poster van Mao WAV.VMWJ'' MA Ploeg van Mancini blijft het koelst in penaltyserie en 2 EK VOETBAL Ervaren technische staf HUGO BORST Als winnaar van de strafschoppenserie knokte Italië zich naar de winst op Spanje, na een voetbalgevecht met de allure van een finale. De ploeg van Mancini gaat de eindstrijd zondag daadwerkelijk spelen, wederom op Wembley. Column Een les van dit toernooi? Zullen we stoppen met het politiek bewust maken van voetbal lers? Die combinatie is gewoon nooit een ge lukkige geweest. Een geschiedenislesje. Vandaag, precies 47 jaar geleden, verloor het Nederlands elf tal de WK-finale met 2-1 van West-Duitsland. Het eerste Duitse doelpunt werd gemaakt door Paul Breitner, die in de jaren 70 te boek stond als intel lectueel. Hoe beroemder hij werd, hoe linkser. Tenslotte dweepte Breitner met de Chinese leider Mao Zedong, die al twee decennia verantwoorde lijk was voor onderdrukking, massa-executies, werkkampen waar mensen werden gehersen spoeld en hongersnood. Geschat wordt dat tussen de 40 en 70 miljoen Chinezen stierven als gevolg van Mao's zieke opvattingen en obsessies. En Breitner had in zijn huiskamer, ik schat dat het 1974 was, een grote poster van Mao aan de muur waarvoor hij koket poseert. Ik moest dit EK meer dan eens aan de markante Duitser denken. Zo ook maandagavond. Ik keek en luisterde naar Nordin Amrabat. Die voetballer praat zoals hij voetbalt: met flair, in hoog tempo. Tussen de geroutineerde Derksen en lome Van der Gijp loerde hij op een counter. De woorden men senrechten en Amnesty International vielen. Of Nordin, vroeg Derksen, voordat hij tekende bij zijn club in Saoedi-Arabië weleens iets over dat land had opgezocht? Amrabat, gevat: ,,Nee, ik keek op mijn contract, waar ik precies moest tekenen.'' En weg was-ie op een denkbeeldig voetbalveld. Toen het vervolgens over het lot van homoseksuelen in dat land ging, zei Nordin dat dat politiek is en dat hij daar geen uitspraken over doet. Daar kun je ontsteld over zijn, maar dit toernooi indachtig, is het serieus de moeite waard om zijn houding tot de nieuwe norm voor nog actieve voetballers te maken. Qatar komt eraan - als plaatsen ervoor Oranje nog lukt tenminste. Ons veredeld stelletje sterren kan moeilijk omgaan met engagement en een fundamentele discussie over wat nou precies racisme is. Een deel van de selectie is woke, maar eigenlijk willen ze allemaal gewoon lekker voetballen. Begrijpelijk, ddt is hun talent. Ze ambiëren geen bijzaken, zelfs niet als het hoofdza ken zijn. Een boycot van een tv-programmaatje dat ze toch al nooit te woord stonden, het is allemaal gedoe. Het leidt die jongens af, zo'n keuze tussen een aanvoerdersband met daarop een regenboog of de tekst One Love. En dat was vroeger al zo. Lees wat Wim Suurbier in 1978 zei over de rechtse dictatuur in het land waar het WK voetbal werd gespeeld, Argentinië. Suurbier: ,,Dacht jij dat ze hier tien gevangenen vrij hadden gelaten wanneer ik was thuisgebleven? Nou, dan zijn we er toch? Ik kom hier alleen maar om te voetballen. Ik vind het veel erger dat de belasting in Nederland zoveel geld afpikt.'' De uitspraak, gedaan tegen de jonge ver slaggever J ohan Derksen van VI, is langer en zeldzaam onverschillig en stuitend dom. Hij is terug te lezen in Derksens biografie waarvan er al 100.000 zijn verkocht. Overigens was Wim Suurbier ook een alleraar digste, attente kerel, net als Paul Breitner trouwens. Al jarenlang werkt de Duitser met vrouw en zoon elke maandag anoniem bij een voedselbank. Over Mao heeft hij nu vast een andere mening. SJOERD MOSSOU London* A Als een tornado blies het kabaal over de tribunes van Wembley, direct na de beslissende penalty van Jorginho. Italië - Spanje was zo'n wedstrijd die nooit lang ge noeg kon duren, dankzij al zijn in tensiteit en al zijn zinderende span ning. De penaltyserie vormde de cli max van een meeslepend gevecht, tussen twee landenteams van een zeldzaam hoog niveau, gespeeld in een heerlijke entourage. Een tac tisch en technisch fascinerend duel, dat werkelijk geen seconde ver veelde. Italië - Spanje was in veel opzich ten een waardige EK-finale ge weest, met zijn botsing van speel stijlen en zijn prachtige spelers. Bij Spanje was toptalent Pedri weer een genot voor het oog, bij Italië schitterde ook nu weer het duo Bonucci/Chiellini, wapenbroeders in het hart van de verdediging, knokkend tot de laatste seconde. Over de hele wedstrijd bezien was Spanje speltechnisch de baas. Met Dani Olmo als valse spits ope- reerde bondscoach Luis Enrique in de geest van Johan Cruijff, één van zijn leermeesters. De zwervende en veelvuldig terugzakkende aanvaller van RB Leipzig had als opdracht om de Italiaanse defensie uit evenwicht te brengen. Dat lukte hooguit als onderdeel van het veldspel, maar niet per se als het om grote kansen ging. Spanje duwde de tegenstander ver naar achteren, het combineerde vaardig en beheerste het midden veld, maar in de laatste fase was Ita lië niet erg onder de indruk. Olmo kreeg de beste kans, Italië moest het deze keer vooral van zijn counters hebben. Die bleven lange tijd spaarzaam. Nicolo Barella was in de eerste helft gevaarlijk, kort na rust was Federico Chiesa al dichtbij, maar Spanje had ook in de tweede helft het meeste uitzicht op een goal. Sergio Bus- quets schoot net over, Olmo net naast. woensdag 7 juli 2021 GO Italië wint na strafschoppen Italië kan bogen op een brok ervaring in de technische staf. Zes van de acht leden waren zelf ook internatio nal: Roberto Mancini (36 interlands, foto), Gabriele Ori- ali (28), Alberigo Evani (15), Gianluca Vialli (59), Attilio Lombardo (19) en Daniele De Rossi (117). Italië overleeft @sjoerdmossou wm.'WWi ffti' B JbfiM i Federico Chiesa zet op fraaie wijze Italië op 1-0 na een uur spe len. FOTO AFP au» Giorgio Chiellini en Leonardo Bonucci (r) waren gisteravond in de halve finale als vanouds een sta-in-de-weg voor Spanje. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 46