s vs:% 1 NIEUWS 3 i§ mi AANSLAG PETER R. DE VRIES Even voor de schietpartij gister avond heeft De Vries gedaan wat hij al meer dan 35 jaar doet in de front linie van de misdaadverslaggeving: commentaar geven op de uitwas sen van criminelen. In de studio van RTL Boulevard aan het Amsterdamse Leidseplein was het over de zaak SeifAhmed ge gaan, een kapper die in 2019 in zijn auto werd doodgeschoten. Ahmeds 14 maanden oude dochtertje had destijds op de achterbank gezeten. „Hopelijk heeft ze zich niet gereali seerd wat er is gebeurd'', heeft De Vries nog gezegd in de uitzending. Amper een uur later ligt hij zelf be bloed op de grond in de Lange Leid- sedwarsstraat. Omwonenden heb ben vijf harde knallen gehoord. Vuurwerk, denken enkelen nog. Maar het slachtoffer ligt, te zien op filmpjes, met bebloed hoofd op de klinkers. Op zijn rug, terwijl omstan ders roepen en 112 bellen. Een vrouw houdt zijn hand vast. Praten lukt De Vries niet meer, maar hij wordt nog in leven afgevoerd naar het zieken huis. Zwaargewond is hij dan. De misdaadverslaggever num mer 1 van Nederland lijkt de prooi te zijn geworden van degenen op wie hij jaren joeg: criminelen. Van dichtbij zouden er meerdere, gerichte schoten op De Vries zijn gelost. Een politiehelikopter cirkelt lang boven de omgeving, terwijl op straat de forensische opsporing sporenonderzoek doet. De politie brengt aanvankelijk nog een bericht uit waarin 'een man' wordt genoemd als slachtof fer van de schietpartij. Maar zoals De Vries zijn bronnen wist te vin den, weten tal van hen al snel dat het de misdaadverslaggever nu zelf is die slachtoffer is geworden. Arrestaties Rond 19.40 uur wordt via Burger- net een signalement van de ver moedelijke schutter verspreid. Het zou gaan om een man met een klein, tenger postuur. Hij droeg een donkergroene jas met camouflage print en een zwarte pet. Later komen berichten van arres taties, op de A2 bij Breukelen, maar ook in Leidschendam. ,,De politie trekt nu gewoon iedereen van de straat'', meldt een bron. Naar het motief in de zaak is het 's avonds nog gissen. Hoewel de vij anden van De Vries in de loop der jaren talrijker zijn geworden. De Vries' vingerafdrukken zaten niet alleen als voorvechter van nabe staanden op dossiers - van de Put- tense moordzaak, tot Nicky Ver stappen en Tanja Groen. Hij maakte ook tal van tegenstanders onder de penoze. Ruzies met Willem Hol leeder, Steve Brown, Joran van der Sloot: misdadigers konden zijn bloed wel drinken. Hij werd al voor het eerst be dreigd voordat het internet ge meengoed was. En in 2019 beves- »De politie verspreidt een signalement van de dader: een tengere man met zwarte pet op 1 PETER R, DE VRIES tigde De Vries dat hij al langer seri eus werd bedreigd en zelfs op een dodenlijst zou staan. ,,Justitie en politie hebben mij medegedeeld dat ik op de dodenlij st van de voort vluchtige Ridouan Taghi sta en dat hij opdracht heeft gegeven om mij te liquideren, vanwege kritische uitspraken over hem.'' Want die dreiging, die van Mo- cromaffia-kopstuk Ridouan Taghi, lijkt de meest recente en pregnante aan het adres van De Vries te zijn geweest. In het voorjaar van 2020 bedeelde De Vries zich een rol toe in het ge ruchtmakende liquidatieproces Marengo, waarin Ridouan Taghi de grote spil is. Kroongetuige Nabil B. die tegen Taghi verklaarde in de zaak wilde De Vries als vertrou wenspersoon toevoegen aan zijn verdedigingsteam. Aanvankelijk verzette het Openbaar Ministerie zich lang tegen die stap, omdat De Vries geen advocaat was. Na enkele juridische gevechten kreeg de kroongetuige toch zijn zin, en vormde De Vries samen met advo caten Peter Schouten en Onno de Jong het verdedigingsteam van de kroongetuige. Waar Schouten en De Jong sinds dien zwaar beveiligd worden, gold dat niet voor De Vries. Hij wilde geen beveiliging, bevestigen meer dere bronnen. D e Vries was kritisch op de manier waarop die beveiliging werd georganiseerd, en wilde ook zijn agenda niet delen. Gevaarlijk Toch was zijn rol met B. een gevaar lijke, moet hij hebben beseft. Niet alleen werd de broer van B. ver moord om druk op hem te zetten niet langer te getuigen, later werd ook B.'s advocaat D erk Wiersum ge liquideerd, wat een absolute schok voor de rechtsstaat betekende. De Vries zei daarover in een in terview met Vrij Nederland te besef fen dat hij gevaar liep, maar niet bang te zijn. ,,Maar de broer van kroongetuige Nabil B. en zijn vroe gere advocaat zijn vermoord, dus je hoeft niet hysterisch te zijn om te denken dat er best iets zou kunnen gebeuren. Dat is part of the job. Een misdaadverslaggever die op echt spannende momenten aan komt zetten met 'nu wordt het mij iets té intens' kan beter bij Libelle gaan werken.'' woensdag 7 juli 2021 GO Hij was nooit bang, maar dan klinken vijf knallen Hij jaagde op criminelen als mis daadverslaggever, maar was gisteravond zelf slachtoffer. Peter R. de Vries (64) werd neergeschoten in hartje Amster dam. In 2019 zei hij al dat topcri mineel Ridouan Taghi een prijs op zijn hoofd had gezet. Tobias den Hartog Yelle Tieleman Amsterdam Peter R. De Vries werd neergeschoten in de Lange Leidsedwarsstraat. De politie heeft de plek afgezet en doet onderzoek. FOI O'S AS MEDIA, JORIS VAN GENNIP. JEFFREY GROENEWEG MISDAADVERSLAGGEVER De Vries in de uitzending van in RTL Boulevard, foto rtl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3