9 ,,Ik volg de bouw van de nieuwe masten goed, re gelmatig ga ik ernaartoe om foto's te maken. Wat mij vooral opvalt, is dat ze veel hoger zijn. Dat beeld wordt versterkt doordat het contrast met de serie kleine oude masten ernaast best groot is. In het eerste stuk bij Borssele hangen de kabels er al in. Daar ziet het er al heel anders uit, veel normaler. Het voordeel van de nieuwe masten is dat ze veel slanker en ranker zijn. Ik denk dat ze daarom beter in weerfo- to's passen dan die oude dingen, waar de draden veel breder hangen en daarom meer het beeld van de omgeving bepa len. Tegen een blauwe lucht steken de nieuwe masten wel fel af, maar met die specifieke kleur vallen ze bij bewolking veel meer weg zodat het eigenlijk minder con fronterend is. Daar is denk ik best goed over nagedacht. Ik denk dat het dus meevalt met de lelijk heid in het landschap, de nieuwe masten ge ven het hele gebeuren een beetje een moderne uitstraling. Misschien moeten mensen daar ook aan wennen. Zeker voor weerfoto's zijn de De nieuwe masten geven het hele gebeuren een beetje moderne uitstraling oude vakwerkmasten niet echt top om te foto graferen. Omdat ze met de sterke contouren be hoorlijk de horizon be palen, probeer ik ze ei genlijk altijd te vermij den. Als straks die lijn door de Zak van Zuid- Beveland weg is, hoop ik dat er heel wat mooie plekjes bijkomen om leuke fotootjes te ma ken." ,,Aan de open vakwerk- masten is iedereen ge wend, zelf vind ik ze ei genlijk best mooi. De nieuwe lijn zagen we als BZZB als onontkoom baar voor de energie transitie en leveringsze kerheid. We hebben ons nooit gerealiseerd dat vakwerkmasten een op tie waren, TenneT bracht de wintrackmas- ten als dé toekomst. Als de keuze was geopperd, hadden we er als BZZB zeker nadrukkelijk aan dacht aan besteed. Het blijft lastig: wat de één mooi vindt, vindt de ander lelijk. Moderne windmolens vind ik persoonlijk niet lelijk, Ik denk dat we ook hier aan zullen moeten wennen die horen ook bij Neder land. Ik snap wel dat mensen nu schrikken van die 'windmolen- masten'. De draden han gen er nog niet eens in. Het wordt straks nog na drukkelijker aanwezig in het landschap. Dat schaalvergroting en in tensivering de kwaliteit van het landschap aan tasten, zeggen we steeds. Maar ik denk dat we ook hieraan zullen moeten wennen en dat het uit eindelijk geaccepteerd wordt. Het mooiste was geweest als de lijn een stuk ondergronds werd aangelegd, de Zak van Zuid-Beveland is maar een zakdoekje. Daar werden al snel heel veel negatieve kanttekenin gen bij gezet, het ge meentebestuur was al snel heel blij dat de be staande 38okV-lijn door de Zak zou verdwijnen. Vooral rond 's-Heer Abtskerke vallen ze nu erg op, als alles straks is rechtgelegd, zal dat min der zijn. Voor de mensen die er tegenaan kijken, is zo'n oprukkend en lich tend Goes meer versto rend." ,,Ik zat toevallig net te den ken om er eens een schilde rij over te maken, zo lelijk en afschuwelijk vind ik de nieuwe masten. Dat schil derij zou een protest zijn, al heeft dat geen zin natuur lijk. Als kijker en kunstenaar vind ik dat ze beter voor de vakwerkmast hadden kun- nen kiezen, maar ik denk niet dat mijn mening veel gewicht in de schaal legt. Bovendien is de pap al lang gestort. De oude hoogspannings masten horen in zekere zin bij het landschap, op mijn eerste landschapsschilderij van twintig jaar geleden is er één te zien. De boerderij schuilt als het ware onder de mast. Dat beeld sprak mij aan. Bij die nieuwe dingen mist de verhouding tot het landschap ten enenmale omdat ze zo hoog zijn. Als je vanuit 's-Heer Arendskerke op het viaduct over de A58 fietst, zie je ze in volle glorie staan. De nieuwe masten staan verder weg dan de oude, maar ze steken er wel ver bovenuit. Op zeker moment wor den ook de nieuwe masten onderdeel van het land- Ik denk dat mensen in de 17de eeuw windmolens ook lelijk vonden schap, maar dan zijn we wel een poosje verder. Oude windmolens, zoals De Hoop in Goes of de molens van Kinderdijk vinden wij romantisch, maar ik denk dat mensen ze in de 17de eeuw toen ze voor het eerst werden gebouwd ook lelijk vonden. In feite was dat ook een industriële toevoeging waarvan ik veronderstel dat men er aan moest wennen." ,,Ik heb van verschillende kanten gehoord dat mensen de wintrackmasten lelijk vinden. Eigenlijk heb ik nog niemand gesproken die ze wél mooi vindt. Toen ik ze zag ontstaan kreeg ik heim- wee naar de vakwerkmast. Door het materiaalgebruik en de constructie zijn ze per saldo veel ranker en luchti ger: je kijkt er altijd door heen. Ook met het oog op duurzaamheid zijn ze beter: je hebt voor de productie absoluut veel minder staal nodig. De wintrackmasten zijn heel massief, als je er langs rijdt zie je even helemaal niks meer. Ik vind de kleur ook verkeerd gekozen: ze zijn veel te wit. Het kan wel zijn dat die kleur is uitgeko zen op de wolkenlucht, maar ik denk dat de wolken hier in Zeeland toch een beetje grijzer zijn! Ik had ze liever wat donkerder gehad zodat ze echt zouden weg vallen. Voor zover ik weet is de discussie over het type mast nooit gevoerd in de ge- meenteraad. Ik weet nog goed dat de wethouder een verhaal hield dat het alleen maar mooier zou worden. Ik vind de kleur ook verkeerd gekozen: ze zijn veel te wit Er waren wel tekeningen van de wintrackmasten, maar om een goed beeld te vormen moet je zoiets drie dimensionaal kunnen be kijken. Ik was de enige die het nodig vond om een ani matie te laten maken. De rest zat er bij van: waar maak je je druk om." woensdag 7 juli 2021 GO >tie van wennen? Paul Bouwens, fana tiek weerfotograaf uit Kapelle: - Paul Bouwens, weerfotograaf De kleur van de wintrackmast is afgestemd op de dominante kleur van de wolkenlucht in Nederland: lichtgrijs. Oud versus nieuw: de wintrack is de hoogspanningsmast van de toekomst. Toch zal bijna overal in Zeeland de oude vertrouwde vak- werkmast ernaast blijven staan. Zo ook hier, even ten zuiden van de A58 tussen Goes en Heinkenszand. fotos johan van der heijden Maatje van der Stel, se cretaris Stichting Be houd de Zak van Zuid- Beveland (BZZB): - Maatje van der Stel, Behoud de Zak van Zuid-Beveland FOTO MECHTELD JANSEN Adri Geelhoed, land schapsschilder en kunst docent aan het Calvijn College: - Adri Geelhoed, landschapsschilder en kunstdocent FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Levien de Putter, architect en oud-raadslid voor D66 in Borsele: - Levien de Putter, architect en oud-raadslid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37