Internationaal opererende bedrijven in Zeeland II Ondernemers en gemeenten: vestigingsklimaat holt achteruit 5 WERKGELEGENHEID De ondernemers en de gemeenten hebben gisteren een manifest ge stuurd aan informateur Mariëtte Ha mer. Trek grote bedrijven aan en hou ze hier, is de boodschap, want de leef baarheid en de werkgelegenheid in de regio staan op de tocht. De schoolpres taties van kinderen nemen af, grote bedrijven staan in een kwade reuk en Nederland wordt volgens het manifest steeds onaantrekkelijker voor bedrij ven. Groot probleem Om te onderstrepen hoe raak het ma nifest is, wijst voorzitter De Ruijs scher van de afdeling Zeeland van werkgeversorganisatie VNO-NCW op de voorgenomen aanpak van de Ha ringvlietbrug die het verkeer naar Zeeland twee jaar lang gaat stremmen. ,,Er ontstaat nu een groot probleem voor de bereikbaarheid, omdat te wei nig aan wegenonderhoud is gedaan. Dat zie je ook met het stikstofverhaal. Bedrijven als Dow, Yara en Zeeland Refinery staan voor een grote opgave De formatie ligt stil, er worden te weinig woningen gebouwd, de stikstof discussie zet het land op slot om te verduurzamen, maar de stik- stofproblematiek houdt dat tegen." Hij hekelt de besluiteloosheid van de rijksoverheid. ,,De regering heeft ons fantastisch door de coronacrisis gehol pen, maar nu moet worden doorge pakt. De formatie ligt stil, er worden te weinig woningen gebouwd, de stik stofdiscussie zet het land op slot. Er moet nu iets gebeuren om Nederland op termijn goed leefbaar te houden." In het manifest wordt gepleit voor beter onderwijs, een goed leefklimaat waar het prettig wonen en werken is, een betere bereikbaarheid, innovatie, kansen voor de industrie en een be trouwbare overheid die ervoor zorgt dat ondernemers weten waar ze aan toe zijn. Inhaaloperatie Gisteren heeft de provincie een pers bericht verspreid waaruit blijkt dat het Rijk zich de afgelopen drie jaar juist op deze onderwerpen sterk heeft ge maakt voor Zeeland. Met tientallen miljoenen euro's uit de regiodeals zijn de arbeidsmarkt en de woningmarkt gestimuleerd, is geïnvesteerd in on derwijs en wetenschap, zijn bedrij venterreinen opgeknapt en is de inno vatie aangejaagd. De Ruijsscher erkent dat, maar ziet dat meer als een inhaal operatie. ,,Het was niet meer dan te recht, gezien de problemen." De Zeeuwse werkgeversvoorzitter benadrukt dat het midden- en klein bedrijf in Zeeland sterk verbonden is met de grote internationale bedrijven. ,,Ze hebben elkaar nodig. Ik ben heel blij dat de vier grootste Zeeuwse ge meenten het manifest ook hebben on dertekend." woensdag 7 juli 2021 'Hou Zeeland aantrekkelijk voor grote bedrijven' Eric de Ruijsscher is voorzitter van de afdeling Zeeland van werkge versorganisatie VNO-NCW. FOTO FRANK BALKENENDE In Zeeland verschaf fen bedrijven met (deels) buitenlandse eigenaren veel men sen werk. Dow Ter- neuzen is de onbe twiste nummer één als het gaat om werk gelegenheid buiten de overheid en zorg. De vestiging van deze Amerikaanse multina tional telt volgens de eigen website 3550 medewerkers en meer dan vijftig natio naliteiten. Voorbeelden van an dere (grote) onderne mingen met buiten landse eigenaren moederbedrijven zijn Yara in Sluiskil (Noors), Kloosterboer in Vlissingen (onlangs verkocht aan het Amerikaanse Lineage Logistics), Zeeland Refinery in Vlissingen (van het Franse Total en Russische LUKoil), Trinseo in Terneuzen (Amerikaans), Cargill in Sas van Gent (Amerikaans), ICL in Terneuzen (Israë lisch), Lamb Wes- ton/Meijer in Kruinin- gen (Nederlands Amerikaans), McCain in Lewedorp (Cana dees), DSV in Tholen (Deens), Rosier in Sas van Gent (via Bo- realis Abu Dhabi/Oostenrijks), Limagrain in Rilland (Frans), 0rsted in Vlissingen (Deens), Outukumpu in West- dorpe (Fins), East man Chemicals in Middelburg (Ameri kaans), Cobelfret in Vlissingen (Belgisch) en Musim Mas in Ter neuzen (Singapore). Daarnaast zijn in Zee land nog tal van grote en kleine bedrijven met Nederlandse ei genaren, zoals Ver- brugge Terminals, Damen/Amels en Zeelandia in Zierikzee internationaal actief. Terneuzen -Eric de Ruijsscher Nederland dreigt minder aantrek kelijk te worden voor grote, inter nationaal opererende bedrijven. Terwijl andere landen 'een been bijtrekken', kachelt hier het vesti gingsklimaat achteruit. Daarvoor waarschuwen ondernemers en vijf tig gemeenten, waaronder Goes, Middelburg, Terneuzen en Vlissin- gen. ,,Er gebeurt op dit moment te weinig", zegt de Zeeuwse werkge versvoorzitter Eric de Ruijsscher. Ernst Jan Rozendaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33