Een roofridder in het Sloe Ni 4 ORANJEZON MIJNEN TOT ONTPLOFFING GEBRACHT Een zandfontein van zeker dertig meter boven het strand van Oranjezon en weg is de springstof die door de Duitsers voor de kust van Zoutelande was gelegd om landingsvaartuigen tot zinken te brengen. Luitenant ter zee Henk van de Explosieven Opruimingsdienst (EOD) kijkt tevreden. ,,En straks nog twee van zulke explosies en dan zijn we hier klaar." De afgelopen dagen spoorden duikers van de Koninklijke Ma rine en leden van de EOD voor de kust van Zoutelande mijnen op die daar al sinds de Tweede Wereldoorlog lig gen. Het zijn zogenoemde Kathy- mijnen die als doel hadden lan dingsvaartuigen te treffen. Vol gens de luitenant zijn er in de laat ste jaren van de oorlog zo'n 10.000 gelegd vanaf de kust van Dene marken tot in de Golf van Biskaje. Het gaat om betonnen bakken van 120 bij 120 bij 60 centimeter waarin zeventig kilo zeer explo sieve springstof zit. „Genoeg om een landingsvaartuig tot zinken te brengen." Onderwaterdrone Na de oorlog zijn veel van de mij nen geruimd maar er zijn er des tijds ook heel wat niet gevonden. Sportduikers sloegen in 2019 alarm nadat ze voor de kust van Zoute- lande nog meerdere vonden. Dat was voor de marine reden een grote zoektocht op te zetten om ze op te sporen en te vernietigen. Jelmer uit Dokkum is een van de marineduikers die de afgelopen week op zoek ging naar die mij nen. ,,We wisten waar ze ongeveer lagen en hebben eerst met een on- derwaterdrone de posities be paald, waarna we zelf het water in gingen om ze echt op te sporen." Volgens hem lukte dat nog aardig hoewel sommige Kathy's volop waren begroeid of gedeeltelijk on der het zand verdwenen. ,,Geluk- kig was het zicht onder water vo rige week redelijk goed." Er zijn er toen negen mijnen gevonden. Ver volgens haalden specialisten van de EOD de ontstekingen eruit waarna de explosieven met behulp van een ballon naar boven werden gebracht en opgepikt door een vaartuig van de marine. Drie, twee, één Jelmer noemt het duiken, vinden en demonteren van de Kathy's 'mooi werk'. ,,Hier doe je het voor." Ook EOD'er sergeant Ben kijkt heel tevreden terug op de klus. ,,Zo breng je in de praktijk wat je allemaal kan", zegt de ser geant terwijl er op het strand van Oranjezon twee diepe kuilen wor den gegraven. Omdat ze heel veel We hebben met een onderwaterdrone de posities bepaald, waarna we zelf het water ingingen om ze echt op te sporen springstof hebben, besluiten ze het te verdelen in zes porties die twee aan twee tot ontploffing worden gebracht. Hij vertelt ook dat de kuil niet te diep mag zijn. ,,We moeten ruim boven het grondwater blijven anders trilt de grond over een veel te groot ge bied." Als de twee kuilen zo'n 1,80 meter diep zijn, leggen EOD'ers de Duitse springstof erin en voegen wat eigen springstof toe en rollen een contactdraad uit tot op een paar honderd meter afstand. Ver volgens verspreiden de mannen van de marine zich over een groot gebied en waarschuwen iedereen uit de buurt te blijven waarna de luitenant ter zee luid en duidelijk aftelt: 'drie, twee, één' en vervol gens de rode knop indrukt. Wat daarna volgt is een zware knal en een enorme zandfontein. SPOREN IN DE DELTA Iiet alleen een Zeeuws vaar water, maar een hele oorlog is naar hem genoemd: jon ker Frans van Brederode (1465 1490). In 1488 voer hij met 48 heu- descheepjes voor het eerst door het Sloe tussen zuidelijk Walche ren en Zuid-Beveland, waarmee de goede bevaarbaarheid van deze stroom werd aangetoond. Uit dankbaarheid daarvoor heette dit vaarwater nadien het Jonker Fran sengat. Jonker Frans was in Sluis be noemd tot leider van de Hoeken, één van de twee partijen in de al anderhalve eeuw durende Hoekse en Kabeljauwse twisten, met voortdurend wisselende coalities en belangen. Sluis was ongeveer het laatste steunpunt van de Hoe ken. Jonker Frans koos de hache lijke route door het Sloe uit angst om vanuit Arnemuiden te worden beschoten. Hij was op weg naar Rotterdam, dat hij in november 1488 daadwerkelijk wist in te ne men. Van hieruit belaagde hij ver volgens de omliggende steden en brandschatte het platteland. Het leverde een verstikkende blokkade van Rotterdam op en in 1489 moest de jonker de stad alweer prijsgeven. Nu ging hij de Zeeuwse eilan den uitplunderen. Zijn noodlot sloeg toe tijdens de Slag bij Brou wershaven in juli 1490, toen jon ker Frans werd verslagen door een Hollands-Zeeuwse vloot van 86 schepen met zo'n 3000 strijders aan boord. De Hoeken kregen het zo te kwaad dat ze aan land moes ten vluchten, waar de strijd in hun nadeel werd beslecht. Gewond aan zijn hoofd en knie werd jonker Frans afgevoerd naar Dordrecht en opgesloten in de Puttoxtoren. Hij ontliep de strop door vóór zijn executie te bezwijken, pas 25 jaar oud. Geschiedschrijvers noemden de jaren 1488-1490 de Jonker Fran senoorlog, naar deze piraat en roofridder die pas in 1724 postuum in een held veranderde. Dat ge beurde in het boek Rotterdamse heldendaden van Cornelis van Al kemade. Wegens verzanding van de ha ventoegang van Arnemuiden legde men omstreeks 1591 een stroomdam in het Jonker Fransen gat. Hiervoor werden onder meer stenen gebruikt van de kerk van het verkommerde dorp Nieuwer- kerke bij Arnemuiden. Na 1630 kwam de naam Sloe in zwang; een andere gangbare naam was Vlakke of Flacke. De verdwijning van het Sloe werd ingeluid met de aanleg van de Sloedam in 1871, ten be hoeve van de spoorlijn naar Mid delburg en Vlissingen. De herin nering aan jonker Frans was toen nog springlevend. Hij was immers een man die op het scheepsdek stond 'gelijk een rots van graniet en staal', zo trompetterde in 1909 een novelle van Cornelis Hofman. Kijk op pzc.nl/video Boem! EOD ruimt mijnen op bij Vrouwenpolder Een grote zandfontein. foto lex de meester woensdag 7 juli 2021 GO Enorme zandexplosie op het strand Emile Calon Oranjezon -Jelmer, marineduiker Een tweewekelijkse rubriek over Zeeuwse vondsten, histori sche sporen en verhalen Jan J.B. Kuipers MJonker Frans verovert Rotterdam, 1488. ILLUSTRATIE SIMON FOKKE, 1784

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32