s? Hachelijke onderneming i Provincie gaat zwerfafval te lijf 4 Neuspeuteren 2 BROEDMOSSELEN SEIZOEN BEGINT Restaurants serveren ze al een week, maar vandaag begint het officiële seizoen voor op de bodem gekweekte mosselen. Uiteraard in Yerseke, het epicentrum van de mosselsector. Voetbalanalist, ambassadeur van de Zeeuwse mossel en zelfverklaarde smulpaap Jan Boskamp is van de partij. Hij lust ze zelfs rauw. Maar wat is het beste recept voor mosselen, wat kosten ze en waar kun je ze kopen? Tien weetjes over het zwarte goud. Commentaar s het verstandig om met drie wankele zeilscheepjes de Oos- terschelde op te gaan, terwijl je weet dat het stormachtig weer kan worden? De vraag stellen, is hem beantwoorden. Eenentwintig Antwerpse jongeren - zeeverkenners tussen de 14 en 17 jaar - mogen van geluk spreken dat zij dinsdag min of meer ongeschonden uit het water en van de slikken zijn ge haald. Tijdens de reddingsactie stond windkracht 8 op de Oos- terschelde. Het excuus van de Antwerpse scoutingleiding om vóór het slechte weer uit het water op te gaan, is niet meer dan een farce. Een excuus voor de bühne. Het zeilavontuur van de Antwerpse scouts had compleet verkeerd kunnen aflopen. Reddingsmaatschappij KNRM gaat niet in op de vraag of de Belgische scouts onverantwoord hebben gehandeld door de oversteek te maken van Wemeldinge naar Willemstad. Dat is ook niet de taak en verantwoordelijkheid van de vrijwillige red ders. Een goed en stevig gesprek tussen Rijkswaterstaat, de red dingsmaatschappij en de leiding van Scouts en Gids Vlaande ren lijkt niettemin op zijn plaats. De inzet van het gesprek is hel der: je stelt met windkracht 8 niet het leven van 21 jongeren in de waagschaal. De Oosterschelde is geen binnenmeer, maar een deels afgesloten zeearm waar het flink kan spoken. Waar stevige stromingen staan. Waar eb en vloed vrij spel hebben. Waar gezond verstand moet prevaleren. De Oosterschelde is er het water niet naar om te spelevaren. Het excuus van de leiding om vóór het slechte weer uit het water op te gaan, is niet meer dan een farce De provincie kreeg het afgelopen jaar steeds meer mails en telefoon tjes. „Mensen vroegen zich af wat wij eigenlijk doen aan zwerfafval", vertelt gedeputeerde Harry van der Maas. Niks, was de conclusie. Dat is gisteren rechtgezet. Tijdens de lockdown trokken veel mensen de natuur in. Dat zorgde voor veel afval in het groen. Naar aanleiding van vragen van Zeeuwen concludeerde het dage lijks provinciebestuur dat over zwerfafval niets is opgenomen in het Zeeuwse regeerakkoord. ,,We hebben eerst maar eens aan men sen gevraagd: wat hebben jullie no dig?", zegt Van der Maas. Dat bleken onder meer knijpers te zijn, om rommel op de rapen, en afvalzak ken. Er is nu 10.000 euro uitgetrok ken zodat vrijwilligers materiaal kunnen kopen. En de provincie gaat zich roeren op sociale media. Daar blijft het niet bij. Medewer kers van de provincie gaan afval ra pen langs het Kanaal door Walche- Het hoogste ambitie niveau is dat we de schoonste provincie van Nederland willen worden ren. Het provinciebestuur overlegt nog hoe ver het wil gaan. Van der Maas: ,,Het hoogste ambitieniveau is dat we de schoonste provincie van Nederland willen worden." ALMANAK Dat Goese ventje is nog geen twee turven hoog, maar gevat is-ie wel. Zo dient hij regelmatig zijn fa milie snel van repliek als hij een opmerking krijgt die hem niet zo aanstaat. Laatst nog, in de auto voor een rood licht, toen zijn moeder even opzijkeek en hem betrapte op neuspeuteren. Het kwam hem op een verma ning te staan, die hij echter ver draaid makkelijk van zich af liet glijden. ,,Ik was niet aan het peuteren mam, maar ik deed een coronatest." Publiek welkom bij raadsvergadering Presentatie boek WimJansen WILHELMINADORP Lange files door kettingbotsing op de Deltaweg Nee. De bulk ligt in de Wad denzee en de Oosterschelde. De Waddenzee is het belang rijkste kweekgebied. De mos selkwekers uit Yerseke, Zie- rikzee en Bruinisse boeren op in totaal 7000 hectare. Op de kweekpercelen groeien piep kleine mosseltjes in twee jaar tijd uit tot consumptiemosse len. Uit het Duitse en Deense waddengebied en baaien in Engeland en Ierland worden al vele jaren mosselen geïm porteerd. Sinds de brexit mo gen Britse mosselen niet meer worden verwaterd in Zeeland. Omdat importmos selen zandvrij worden ge spoeld (verwaterd) in de Oos- terschelde worden ze in Yer- seke geveild en verkocht als Zeeuwse mosselen. De mos selen worden vooral in Yer- seke verwerkt en verpakt door handelsbedrijven. Vroeger visten de kwekers mos selzaad op wilde banken in de Oosterschelde, de westelijke Waddenzee en de Voordelta. Daarbij waren ze afhankelijk van de gaven van de natuur, want er waren ook jaren zonder zaadval. Tegenwoordig is visse rij op wilde zaadbanken alleen toegestaan als er voldoende ligt. Ook zijn gebieden gesloten om te zorgen dat vogels hun kostje kunnen opscharrelen. Om die reden zijn kwekers voor een be langrijk deel overgeschakeld op mosselzaadinvanginstallaties Naar verwachting komen dit seizoen 35 miljoen kilo mosselen van de bodemkweek op de markt (mzi's). Dat zijn touwen of net ten die aan boeien of buizen in het water hangen en waaraan de mossellarven zich kunnen hechten. De mzi's spelen een sleutelrol in de verduurzaming van de mosselvisserij. De Nederlandse mosselcultuur is sinds 2011 gecertifi ceerd on der het MSC (Ma rine Ste wardship Council) label. woensdag 7 juli 2021 Ernst Jan Rozendaal Middelburg - Harry van der Maas, gedeputeerde Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN Het Vlissingse gemeente bestuur nodigt weer pu bliek uit bij de twee laat ste raadsvergaderingen voor het zomerreces. Twintig belangstellenden kunnen de vergaderingen over de Kadernota de donderdagen 8 en 15 juli volgen via een groot scherm vanuit de Govan Mbekizaal in het stadhuis. Meer dan twintig kan nog niet, omdat de coronare- gel om anderhalve meter afstand te houden, voor lopig blijft gelden. Mensen die één of beide vergade ringen willen bijwonen, kunnen zich aanmelden via een mailtje naar grif- fie@vlissingen.nl. MIDDELBURG In de Koorkerk in Middel burg wordt zaterdag 10 juli het nieuwe boek van theoloog, schrijver en dichter Wim Jansen ge presenteerd. Het boek heet Brandend Verlangen om op de gaan in God/Liefde. Mystiek van alledag. Jansen legt hierin de verbinding tus sen talloze alledaagse, soms banale situaties en het goddelijke/de liefde. Ook wordt het 'liefdesge dichtenboekje' Kijk eens lief, dat Wim Jansen samen met zijn vrouw Eli- ane schreef, gepresen teerd. Aanvang 15.00 uur, inloop vanaf 14.30 uur. Drie auto's en een busje botsten gistermiddag op elkaar op de Deltaweg (N256) bij Wilhelmina- dorp. De voertuigen bot sten rond 16.45 uur ach ter op elkaar. Eén van de auto's belandde scheef in de berm, de andere auto's kwamen op het wegdek tot stilstand. Een ambulanceteam rukte uit, maar het is on bekend of er gewonden zijn. Door het ongeluk was maar een rijbaan bruikbaar. Vanwege de spits ontstonden aan beide kanten lange files. De vier voertuigen zijn weggetakeld. Het zwarte Frank Balkenende Yerseke 1 Komen de Zeeuwse mosselen ook allemaal uit Zeeland? 2 Waar halen de ruim 50 kwekers hun grondstof vandaan, het zogeheten mosselzaad? I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30