Stuitersnuive 4 Schrijver Jaap Robben nieuwe juryvoorzitter FbtS Kippen na ophokplicht eindelijk weer buiten 1 2 BOB MAES Column r Zoeeeef! Daar sprint er weer een voorbij. In een Hawaï- shirt, met wijd openge sperde ogen. Zijn mond maalt sneller dan een windmolen, met een stem als een papierversnippe raar. Weer zo'n stuitersnuiver die iets te diep met zijn neus in de medicijnkast heeft gezeten. op Lowlands, het mooiste popfes tival dat bestaat. Geweldige mu ziek, sfeer, eten en drinken. Ten minste, daar kom ik voor. Voor an deren betekent Lowlands dat ze - vrij naar Jules Deelder - alles mo gen gebruiken wat God verboden heeft en een heleboel waar God nog nooit van heeft gehoord. Dit jaar staat het festival einde lijk weer op de planning. Omdat nog steeds veel onduidelijk is, lichtte de organisatie het publiek deze week in via social media. Het komt hier op neer: ben je (nog) niet volledig gevaccineerd? Houd er dan rekening mee dat je vóór en tijdens het festival een test moet doen. Een test is namelijk maxi maal veertig uur geldig en Low lands duurt nu eenmaal 72 uur. 'Een hoop gedoe dus, dat simpel voorkomen kan worden. De mak kelijkste manier is om je zo snel mogelijk te laten vaccineren', al dus de organisatie. antwoorden trollen die nog nooit van Lowlands hebben gehoord, maar er zitten ook vaste festival gangers bij. Die reageren als volgt: 'Ik stop niet zomaar iets in mijn lijf. Of: 'De langetermijneffecten zijn rampzalig'. Eentje wil niet eens een test: 'Er gaat niets mijn neus in'. concluderen, dat heel wat van hen normaal niet zo huiverig zijn op Lowlands. Dat ze dan heel iets an ders dan wattenstaafjes in hun neus proppen. Dat ze iets slikken wat in een vuile kelder bij elkaar is gemixt en niet in een laborato rium is getest. Dat ze iets pakken waarvan het effect op lange ter mijn wél duidelijk is... hen. Hij draagt een Hawaï-shirt. Ik meen hem ergens van te kennen. Dan proppen ze heel iets anders dan wattenstaafjes in hun neus DE STELLING Vandaag: Ik vind die nieuwe hoogspanningsmasten spuuglelijk Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters Kamer wil meer havenpolitie in Zeeland Feestelijke avond met Rinus Spruit MIDDELBURG Koepels speciaal onderwijs fuseren Het is een traditie om aan het begin van de zomer - als amuse - de sa menstelling van de jury te onthul len en iets te verklappen over het programma. Na een tip van de Vlis- singse boekhandelaar Margreet de Haan heeft Doense Robben ge vraagd als juryvoorzitter. Samen zochten ze de rest van de ploeg uit: acteur Sabri Saad El-Hamus; theatermaker, actrice en schrijf ster Nhung Dam; regisseur, presen tator en schrijver Jan Verheyen en schrijfster Gerda Blees. Spectaculaire eregast Doense verwacht een 'vrij normaal festival'. Hij zegt mee te buigen met eventuele maatregelen die dan gel den. Net als vorig jaar wordt weer samengewerkt met filmtheaters el ders in Zeeland. Ook staan speciale vertoningen op het programma in de Machinefabriek (de drive-in), de Sint Jacobskerk en op de Oude Markt in Vlissingen. De openings- en slotfilm kon Doense nog niet verklappen, evenmin als een ere gast. Volgens hem zijn in dat ver band wel 'spectaculaire dingen gaande'. Pittige verhalen Aan de hand van een reeks docu mentaires wordt aandacht besteed aan de Italiaanse film, onder het motto The good, the bad and the ugly. Doense: ,,We kennen de klassie kers, maar de verhalen erachter niet. Die zijn best wel pittig." Ook is een retrospectief te verwachten met films van Charlie Chaplin. ,,Niet alleen die met het hoedje en het wandelstokje", aldus Doense. ,,Tien van zijn films zijn gerestau reerd en wij vertonen ze als voor première." ,,We zijn heel blij dat ze weer naar buiten kunnen", vertelt Blok. ,,Echt blij. Dat is wat je wilt hé? Dat de kippen buiten lopen." Bij Blok lo pen 18.000 biologische kippen. Die ren die normaal gesproken altijd naar buiten kunnen, want dat is een van de voorwaarden van het biolo gisch label. Maar sinds eind oktober zaten de kippen al binnen in de stal vanwege een ongekend lange op- hokplicht door de vogelgriep. ,,En dan zitten ze een heel lange tijd binnen in een kleinere ruimte", vertelt Blok. ,,Zo lang binnen zitten hebben we nog niet eerder meege maakt." Om te voorkomen dat kip pen zich gaan vervelen en elkaar gaan pikken, heeft Blok speeltjes in de stal gebracht. ,,Bijvoorbeeld ba len luzerne. Daar zijn ze wel even mee bezig." De ophokplicht wordt opgelegd door de minister van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit om massale kippensterfte bij de boeren te voorkomen. Dat gebeurt op het moment dat het risico groot is dat bedrijven besmet raken met de voor kippen dodelijke variant van de vogelgriep. De ziekte wordt overgebracht door wilde vogels. Tij- We hebben een koud voorjaar gehad, de trekvogels bleven maar komen dens de vogeltrek komen vogels uit gebieden waar de vogelgriep heerst naar ons land en dan is de kans op besmetting groot. Normaal gespro ken duurt zo'n ophokplicht maxi maal 16 weken. ,,Maar we hebben nu een heel koud voorjaar gehad en de trekvogels bleven maar komen. Ik denk dat het daarom wel lang duurde. Te lang wat ons betreft, maar ja." ZEKER HELFT NEDERLANDERS VIERT VAKANTIE IN EISEN LAND woensdag 7 juli 2021 Het is een figuur dat je veel ziet En dan die reacties... Natuurlijk Zelfs ik als wiskundige leek kan Ik klik op het profiel van een van Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik heb respect voor journalisten 1665 stemmen DEN HAAG Meer havenpolitie en dou ane in Zeeuwse havens. Dat wil de Tweede Kamer om de toegenomen cocaï nesmokkel in Vlissingen- Oost te verminderen. SGP-Kamerlid Roelof Bis schop pleitte daarvoor in een motie, die gisteren werd aangenomen. Crimi nelen wijken steeds vaker uit van Rotterdam naar Zeeland, omdat hier min der controle is. Bisschop schrijft dat de capaciteit van de havenpolitie bij North Sea Port dikwijls te kortschiet. Hij verzoekt de regering een plan op te stellen waardoor Zeeuwse havens minder overlast ervaren van drugssmokkel en onder mijnende criminaliteit. MELISKERKE Schrijver Rinus Spruit viert zijn 75ste verjaardag morgen met een literaire bijeenkomst in boekhan del De Boekenmolen in Meliskerke. Zijn uitgever Eva Cossee gaat dan met hem in gesprek over zijn werk en hij leest voor uit zijn nieuwe roman De verlossing van Jacob Smallegange die eind september, begin okto ber zal verschijnen. Rinus Spruit debuteerde in 2008 met Zwieg stille, het verhaal van een oude rietdekker en zijn zoon. De avond in Meliskerke begint om 20.00 uur, in loop vanaf 19.30 uur, aan melden kan via info@de- boekenmolen.nl. De twee Zeeuwse be sturen voor speciaal on derwijs - De Korre en Respont - fuseren per 1 augustus. De nieuwe koepelorganisatie gaat Ozeo heten. Ozeo be staat straks uit 17 scho len: 4 scholen voor spe ciaal basisonderwijs, 3 praktijkscholen en 10 scholen voor (voortge zet) speciaal onderwijs. De scholen hebben ge zamenlijk 2000 leerlin gen (van 4 tot 20 jaar oud) en 700 medewer kers. Het bestuur vestigt zich in Middelburg, in de Silo op het oude indu strieterrein aan het Ka naal door Walcheren. Schrijver Jaap Robben zit in september de jury voor die tij dens Film by the Sea in Vlissin- gen de prijs voor de beste boek- verfilming gaat toekennen. Dat heeft festivaldirecteur Jan Doense gisteravond bekendge maakt. Ernst Jan Rozendaal Vlissingen Jaap Robben foto istar verspuij De 23ste editie van Film by the Sea vindt plaats van 10 tot en met 19 september. Klokslag tien uur mochten de kippen van Bas Blok uit 's-Heer Arendskerke gisteren weer naar buiten. Dat ging niet op een hol letje, zoals je zou verwachten, maar voorzichtig en vooral niet te ver. ,,Het is weer wennen voor de kippen", vertelt Blok. Melita Lanting 's-Heer Arendskerke -Bas Blok, pluimveehouder HEERLIJK.} 20 INTENS SENOTEN ONDANKS DE RESEN? VAM HET THUIS KOMEN! EEtaOEL IK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2