Scheepjes Vlaamse jongeren in de problemen op de Oosterschelde Wintrackmasten. Wanstaltig, of moeten we gewoon wennen? -ss. i£ - - Gewikkeld in dekens komt een van de jongens de kazerne binnenlo pen. Een ander heeft een dikke bad jas aan. Staart wat voor zich uit. De schrik zit er bij de meesten goed in. En dan gaat de portofoon van de brandweer, ook de andere opvaren den zijn in Wemeldinge aan wal gezet. Drie kwartier later lopen ze in Stavenisse de kazerne binnen. Waar de jongens elkaar in de armen vliegen. Vermoeid zijn ze, maar veilig. De Thoolse burgemeester Marleen Sij- bers is persoonlijk een kijkje ko men nemen. De supermarkt heeft voor broodjes gezorgd. Een van de jongens die in het gekapseisde bootje zaten is met onderkoelings- verschijnselen naar het ziekenhuis gebracht, vertelt Jan Van Reusel. Hij is woordvoerder van Scouts en Gid sen Vlaanderen, de overkoepelende organisatie waar de zeescouts uit Antwerpen onder vallen. ,,Hij maakt het goed." De groep van 21 jongeren tussen 14 en 17 jaar was op kamp in We- meldinge. De bedoeling was dins- Er stond heel veel wind. Het was een beetje gevaarlijk om te varen, we zijn bekant omgeslagen dagochtend met gieken, houten zeilscheepjes naar Willemstad te varen. Onderweg raakten ze in de problemen door de harde wind. Signalen dat het weer de oversteek niet toeliet, hadden de scouts bij vertrek niet, laat Van Reusel weten. ,,Ze zijn overvallen door de plotse ling opkomende wind. Dachten: de storm komt pas later. Dat is waarom ze extra vroeg waren vertrokken." Te hulp geschoten Bij Stavenisse, ter hoogte van de slikken en schorren Van den Dorts- man, raakten de scouts in de pro- blemen. Een bootje sloeg om. Twee andere, die het gekapseisde bootje te hulp wilden schieten, liepen vast op een mosselbank. De bemanning in de begeleidingsboot sloeg uitein delijk alarm via de portofoon. De hulpdiensten rukten massaal uit. Drie KNRM-reddingboten, uit Hansweert en vanaf Neeltje Jans, voeren uit. Zeven zeescouts wer den uit het water opgepikt en naar Wemeldinge gebracht. Veertien anderen konden over de slikken de wal bereiken met hulp van redders van de KNRM. Die hebben zich ontfermd over de ontredderde groep. Opkomend tij ,,Het water stond kniehoog, maar er was sprake van opkomend tij. Één jongen was er slecht aan toe. Hij was onderkoeld en had water bin nengekregen", vertelt KNRM- woordvoerder Edward Zwitser. An dere verzwakte jongens hebben ze aan de praat gehouden totdat de brandweer kwam om de hulpverle ning over te nemen. De KnRm oor deelt niet over de beslissing te gaan varen, maar spreekt wel van een si tuatie die niet vaak voorkomt. Drie scheepjes van een andere scoutinggroep, die later die ochtend vertrokken, werden door Rijkswa terstaat teruggefloten. Ook bij die groep zit de schrik er goed in. ,,Er stond heel veel wind. Het was een beetje gevaarlijk om te varen, we zijn bekant omgeslagen", zegt één van de zeescouts, die met een nat t- shirt spullen aan de kant zet. De lei dinggevende is blij dat zijn groep wel tijdig is omgedraaid. ,,Het werd het heel snel duidelijk dat het te ge vaarlijk was." Dat is volgens Maarten Velthoen, jarenlang voorzitter van zeeverken- nersgroep Karel Doorman uit Ber gen op Zoom, de enige juiste beslis sing. Gezien de weersvoorspelling begrijpt hij niet dat de groep is uit gevaren. ,,Onder deze omstandig heden moet je heel goed voorbereid zijn. Onmogelijk is het niet, het hangt sterk van het soort boot af. Maar j e zoekt in alle gevallen wel de grenzen op. En je bent met jeugd onderweg." Boerenverstand Als oud-zeeverkenner heeft hij der gelijke situatie ook meegemaakt. Zowel op de Westerschelde als Noordzee. ,,Bij vertrek altijd de weersverwachting nog een keer controleren. Of je boerenverstand gebruiken." De Antwerpse scouts waren maandag met hun gieken (houten roeibootjes) aangekomen in Wemeldinge voor een trektocht van zo'n twintig dagen. Het kamp is afgebroken. It I woensdag 7 juli 2021 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND8 Bang avontuur voor zeescouts V:' V-\u* Een aantal van de onfortuinlijke scouts is naar Wemeldinge gebracht. fotos joeri wisse Verkleumd zitten enkele zee scouts uit Antwerpen dinsdag middag in de brandweerkazerne van Stavenisse. Eerder die dag is de groep met drie zeilscheep jes en een begeleidingsboot in de problemen gekomen op een stormachtige Oosterschelde. Ter hoogte van Stavenisse sloeg één bootje om. Twee andere lie pen vast op een mosselbank. van onze redactie Stavenisse Bootje van de naar Wemeldinge teruggekeerde zeescouts. - Zeescout Kijk op de site bij /video

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29