PLAY ►lEIff Aanloop naar een r MEDIA CULTUUR 23 Troost en melancholie naast vrolijkheid en optimisme Het bloot blijft beschaafd in relatieserie Sex/Life Pittig geweld in actuele thrillerserie uit Israël Onze selectie nieuwe on-demandfilms, series, albums en podcasts. Bekijk en beluister op AD.nl/show Hoe machtig en genadeloos Mexi caanse drugskartels kunnen zijn, blijkt op gruwelijke wijze uit de zesdelige misdaadserie Somos van Netflix. Het drama - een slacht partij onder de bewoners van het Mexicaanse plattelandsdorp Al- lende aan de grens met Texas - vond echt plaats in 2011 en kostte honderden inwoners het leven. Het juiste aantal is niet bekend. De lijken werden met benzine over goten en verbrand in een nabijge legen hooischuur die urenlang in lichterlaaie stond. Over de aanloop naar deze tra gedie gaat de serie Somos (te verta len als: 'We zijn'). Verwacht niet meteen een drugsdrama als Nar- cos, maar meer een sociale kijk op de kleine samenleving waar de drugsbaronnen de teugels in han den hebben en die macht zonder aanzien des persoons willen vast houden. Wie in de weg staat, wordt zonder pardon wegge maaid. De makers stellen in de eerste delen vooral een aantal ogen schijnlijk onbelangrijke inwoners voor. Drie tieners die in dezelfde klas zitten en een soort driehoeks verhouding hebben. Ook de pros tituees in het plaatselijke bordeel worden in al hun ellendige om standigheden voorgesteld. De vrouwelijke dierenarts die te maken krijgt met de vergiftiging van enkele raspaarden van een lo kale rancher die niet wil buigen voor de drugsbende. Verder is er nog een jong straatarm stel dat een tweede kindje verwacht dat ze zich niet kunnen veroorloven. Ook worden enkele loopjongens van het drugskartel gevolgd die hun dorpsgenoten intimideren, maar dat is klein bier vergeleken met wat er later in Allende gebeurt. Het belangrijkste personage is echter opmerkelijk: een bejaarde vrouw die met een gammel karre tje op straat hotdogs verkoopt en eigenlijk het oog en oor van Al- lende is. Zij weet precies wat er voor dubieuze zaken in haar om geving aan de gang zijn. Maar ook zij is niet voorbereid op de ge weldsexplosie in de laatste afleve ring veroorzaakt door de twee broers die zich rond Allende heb ben gevestigd om van daaruit hun drugsimperium met vertakkingen in Amerika te leiden. Somos is geen gebruikelijk misdaaddrama. De makers leggen bijvoorbeeld niet de focus op de Amerikaanse drugsautoriteiten die zijdelings opduiken en volgens veel onder zoekers eigenlijk het bloedbad in gang hebben gezet door informa tie te delen met het Mexicaanse politiekorps dat corrupt is en de leiders tipt van het Zetas drugs kartel, een van de gewelddadigste bendes in deze contreien. Daarna begint de jacht in het kansloze Al- lende, met bewapende gedeti neerden uit de lokale privégevan- genis die het vuile werk opknap pen, op de verraders, hun familie en hun kennissen. Zelfs kinderen worden niet gespaard. - Ab Zagt In haar wilde jaren heeft de dertiger Billie Connelly zich naar eigen zeggen in diverse slaapkamers, por tiekjes en openbare toilet ten naar hartenlust uitge leefd. Volgens haar bereke ning heeft zij minstens 73 standjes uit de Kamasutra uitgeprobeerd. Met wisse lende partners. Ook dat nog. Maar nu is Billie (ge speeld door Sarah Shahi) een keurig getrouwde echtgenote met de beste man ter wereld. Trouw, knap, rijk, succesvol en een prachtig lijf. De seks was ook lange tijd goed, maar na haar tweede baby ge beurt er weinig meer in de slaapkamer. Dus voelt zij zich weer aangetrokken tot een vriendje uit haar verle den. Sex/Life toont vooral de seksuele behoeften van Billie die ook als verstelster uitlegt wat haar bezielt om haar huwelijk op het spel te zetten. De kijker krijgt een lange reeks scènes vol beschaafd bloot voorge schoteld, enigszins in de sfeer van Fifty Shades of Grey en net zo slaapver wekkend. Het stoute ge halte van de achtdelige reeks prikkelt in elk geval de kijklust. Sex/Life is al enige tijd de best bekeken serie van Netflix.- A.Z. Onderaan beginne heet het nieuwe album van Rowwen Hèze, waarmee de band van frontman Jack Poels maar wil zeggen: verbeeld je niets, steek de handen uit de mouwen en werk jezelf om hoog. Dat Rowwen Hèze dat zelf allang heeft gedaan, be vestigt dit album nog maar eens. Na Voorwaartsch uit 2019 toont de band zich op nieuw in grote vorm. Hoewel het album be wust is uitgebracht nu op- treden voor publiek weer is toegestaan, brengen de Lim burgers geen thematische coronaplaat. Alleen in Hoe lang nog herkent de luisteraar duide lijk de hunkering naar het oude normaal. Dat normaal ging gepaard met vrolijke optredens voor een dan sende menigte en dat zit er nog steeds in. End van 't touw bijvoorbeeld belooft een swingend veld, toch houdt Rowwen Hèze het wat ingetogener dan voor heen. Het mooist wordt het wanneer accordeonist Tren van Enckevort subtiel uit de hoek komt, zoals in het ge voelige De Troan, Te vroeg um te vertelde of in Bruid op bloete veut, een intro a la Carel Kraayenhof van bijna ander halve minuut. Troost, melancho lie, optimisme en vrolijkheid; je vindt het op dit al bum allemaal. Iedereen beseft dat de Isra ëlische samenleving regel matig wordt geconfron teerd met geweld in aller lei vormen. De miniserie Black Space opent een aan slag op een middelbare school waarbij vier doden vallen. Een rechercheur moet de zaak uitzoeken. Palestijnse bouwvakkers, werkzaam op het dak van de school, worden opge pakt en als verdachten be handeld. Maar de zaak zit toch anders in elkaar. De kracht van Black Space schuilt dat de makers alle problemen van Israël - vooral de achterdocht tus sen de bevolkingsgroepen - aan bod laten komen. Gaandeweg blijkt dat de Palestijnen niet de daders zijn. Maar dat heeft tot ge volg dat de aanslagplegers zich waarschijnlijk onder de vierhonderd scholieren moeten bevinden. Black Space bevat pittig geweld dat misschien enkele kij kers zal afschrikken. Tege lijkertijd geeft de serie ook aan hoe explosief de Israë lische samenleving is. Een incident zoals deze aanslag staat nooit op zichzelf. woensdag 7 juli 2021 GO slachtpartij DRAMASERIE Somos Te zien op Netflix DRAMASERIE Sex/Life Te zien op Netflix FOLK ALBUM Onderaan beginne - Rowwen Hèze - Alexander van Eenennaam THRILLER Black Space Te zien op NPO3 en NPO- Plus - Ab Zagt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23