Thuiswerken maakt ons een stuk gelukkiger II II Pile folders altijd op zak? Reclamefolder.nl/adr Ga naar ECONOMIE 17 Op kantoor is het toch vaak nog dingen afmaken We moeten toe naar gigawatts tm Dat blijkt uit de Sectorale Wel- zijnsmonitor van ABN Amro, een onderzoek naar het welzijn van werknemers in zeventien secto ren. De uitkomst is opmerkelijk, omdat de economie vorig jaar in een recessie terechtkwam. ,,Nu is het welzijn met 12 pro cent gegroeid en dat geldt voor alle sectoren die zijn onderzocht'', zegt Franka Rolvink Couzy, hoofd sector research bij ABN Amro. „Vooral de balans tussen werk en privé is veel beter geworden vin den de werknemers. En die balans telt het zwaarst.'' Dat heeft vooral te maken met het massaal thuis werken het afgelopen jaar. Men sen konden hun werk beter inde len en ervaarden daardoor minder werkdruk. ,,Op kantoor is het toch vaak op het einde van de dag nog dingen afmaken. Dan snel naar huis en eten koken omdat een kind weer op tijd naar sport moet bijvoorbeeld'', geeft Rolvink als voorbeeld. Maar ook het ontbre ken van reistijd is een groot goed. Daardoor blijft er meer tijd over om nuttig te besteden. In totaal heeft ABN Amro het welzijn van werknemers onder zocht op zeven factoren. ,,Op zes van die factoren is de score verbe terd. Alleen over de economie wa ren de mensen minder tevreden'', aldus Rolvink. Naast werk-privé- balans waren werknemers meer tevreden over gezondheid, per soonlijke ontwikkeling, gelijke kansen, veiligheid en klimaat. Bij gezondheid melden mensen dat ze minder vaak vermoeid wa ren en minder burn-outklachten hadden. Ook het ziekteverzuim daalde. Dat hangt waarschijnlijk samen met het beter kunnen in- delen van de werkzaamheden door het thuiswerken. Dat leidt tot minder stress en daardoor ge zondere en productievere werk nemers. Ook op het gebied van veilig heid ging de score omhoog. Werknemers melden minder pestgedrag en seksuele intimida tie bijvoorbeeld. En er waren er minder conflicten met de baas. In de zorg namen de intimidaties door patiënten en bezoekers af. Dat kan te maken hebben met de afname van het aantal bezoekers in ziekenhuizen. In 2020 waren er ook minder ongelukken en be drijfsongevallen, op de bouw plaats bijvoorbeeld. Bij persoonlijke ontwikkeling zijn mensen tevreden met de ar beidsomstandigheden, de belo ning en stimulans die ze onder vinden om hun persoonlijke vaar- digheden te ontwikkelen. Wel nam de vrees voor baanverlies toe. Vooral in de vrijetijdssector vre zen meer mensen voor hun baan. Op het gebied van kansengelijk heid scoren de meeste sectoren onder de maat. Een belangrijke oorzaak is dat vrouwen in gelijke functies vaak minder verdienen dan mannen. Er is ook een ver schil tussen hoog- en laagopgelei den. Hoogopgeleiden volgen veel vaker een cursus of opleiding die verband houdt met hun werk dan laagopgeleiden. Werkgevers van laagopgeleiden zouden daar werk van kunnen maken vindt Rolvink. ,,De wereld verandert snel. Je moet klaar zijn voor het moment dat je baan verdwijnt en je iets an ders moet gaan doen.'' Shell een deel van de CO2 nu levert aan tuinders in het Westland. Die gebruiken het om de planten in de kassen te laten groeien. Opvang en opslag van CO2, CCS in jargon, vraagt de nodige investeringen, maar Shell ziet er ook een verdienmodel in. De bedoeling is om de pijpleiding door te trekken naar Limburg en Duitsland, zo dat de vervuilende bedrijven daar ook hun CO2 naar de lege gasvelden in de Noord zee kunnen transporteren. Tegen een passende vergoeding uiteraard. CCS is omstreden. De milieubewe ging wil dat de productie van energie geen CO2 oplevert. Afval opslaan is niet de manier, maar zo produceren dat er geen afval ontstaat, is de enige duurzame oplossing zeggen de mi lieuclubs. Maar CO2 is ook geen afval volgens de Pernis directeur. ,,Brand- stof bestaat chemisch uit een verbin ding van koolstof C en waterstof H. Nu maken we diesel uit olie. In de toe komst willen we die C uit de CO2 ha len en de H uit groene waterstof.'' Die brandstof is CO2-neutraal en zorgt er voor dat Shell de groene ambities kan waarmaken, is de verwachting. Maar het is geen oplossing voor de korte termijn, volgens Van Winsen. ,,De methode is nu nog veel te duur.'' Vandaar de investeringen in biobrandstoffen. ,,Personenauto's kun je relatief eenvoudig elektri- ficeren. Bij zwaar transport voor lange afstanden, tractoren en de luchtvaart zie ik dat niet zo snel ge beuren.'' Technisch is al veel mogelijk. KLM vloog onlangs met deels synthetische kerosine op een Europese vlucht. Bij Shell zijn ze trots op deze wetenschap pelijke prestatie. Commercieel is het nog niet inte ressant. De brandstoffenmarkt is zeer prijsgevoe lig. ,,Voor een paar cent meer per liter vaart een olietanker naar de VS in plaats van naar Europa. Een automobilist rijdt niet om voor een paar cent korting per liter, maar een olietanker wel'', zegt Van Winsen. Om de nieuwe techniek concurre rend te maken zullen de kosten nog flink omlaag moeten. En de kosten voor uitstoot van CO2 omhoog. Nu kost het bedrij ven zo'n 50 euro om een ton CO2 uit te stoten. Die prijs moet naar 150 tot 200 euro denkt Van Winsen. „Anders is er niet voldoende prikkel om CO2- neutraal te worden.'' Daarnaast is vol gens Van Winsen noodzakelijk dat er een 'grensbelasting' op CO2 komt. Dat is een belasting op import van pro ducten uit landen met minder strenge CO2 regels en dus lagere kosten. Dat voordeel moet worden wegbelast om oneerlijke concurrentie te voorkomen. Recent leed Shell nog een nederlaag in de recht bank. Het bedrijf moet sneller dan gepland de CO2-uitstoot verminderen. Die uitspraak heeft niet tot paniek geleid. ,,De strategie staat. We kij ken waar we die verder kunnen versnellen'', zegt Van Winsen. ,,Het is echt een gigantische omslag in het denken. In 2016 heb ik hier als nieuwe direc teur een oliefabriek opgestart. Dat was mijn eerste investering in fossiel hier en meteen de laatste.'' woensdag 7 juli 2021 Werknemers zijn gelukkiger geworden tijdens de coronacri sis. Vooral de balans tussen werk en privé werd veel beter door het vele thuiswerken. Peet Vogels Amsterdam - Franka Rolvink Couzy - Joris van Winsen Scan en download ontdek het op r* Google Play Download in de K App Store

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17