Mega-cyberaanval dupeert zeker achthonderd bedrijven 16 ECONOMIE 1^ JOS VAN WINSEN DIRECTEUR SHELL PERNIS Kort E-sigaretten zonder smaak Honderden e-sigarettenwinkeliers en im- portbedrijven vrezen voor een daling van hun omzet. Dat meldt Acvoda, de consu mentenorganisatie voor e-sigarettengebrui- kers. Vanaf 1 juli 2022 zijn elektronische si garetten met een smaakje verboden. Bran chevereniging Esigbond denkt dat de sector daardoor zo'n 200 miljoen euro omzet gaat mislopen en achthonderd banen verliest. EVENEMENTENBRANCHE Festivalpersoneel gezocht Evenementenorganisator ID&T zoekt vele duizenden uitzendkrachten voor deze festi- valzomer. Veel tijdelijke krachten in de eve nementenbranche hebben tijdens de coro- nalockdown besloten in een andere sector te gaan werken. Daardoor is er nu een groot te kort aan festivalbouwers, beveiligers, schoonmakers, horecamedewerkers, ver keersregelaars en hulpverleners. ID&T lan ceert maandag de website www.deleukste- vakantiebaan.nl om dit probleem op korte termijn op te lossen. De organisator roept iedereen die ervaring wil opdoen in de eve nementenbranche op zich snel te melden. Het gaat om populaire evenementen als Mysteryland, Milkshake, Decibel Outdoor, Vunzige deuntjes en Festival Macumba. Parijs dreigt met WTO De Franse regering daagt Rusland mogelijk voor Wereldhandelsorganisatie WTO in de rel over champagne. Moskou dwingt Franse producenten om in Rusland de term 'mousserende wijn' op de etiketten toe te voegen. Russische producenten van de lo kale versie van champagne, 'shampanskoye' hoeven dat niet te doen. Volgens Franse pro ducenten mag de term champagne alleen gebruikt worden voor de bubbels die af komstig zijn uit de gelijknamige streek. ,,Als blijkt dat er sprake is van schending van de regels van de WTO, zullen we ingrij pen'', zei minister van Buitenlandse Zaken Jean-Yves Le Drian. De minister hoopt er evenwel in gesprek met de Russen uit te kunnen komen. Fastned Didi Randstad anaf het dakterras van het grote kantoorgebouw midden op het raffinagecomplex wordt duidelijk hoe enorm uitgestrekt de raffinaderij is. Volgens Jos van Winsen, directeur van Shell Pernis en Shell Moerdijk, zelfs 'de grootste van Europa en een van de grootste in de wereld.' ,,Ginds achter dat blauwe gebouwtje komt de biobrandstoffenfabriek'', wijst de topman naar een plekje in de verte tussen de ki lometers pijpleidingen en rokende schoorstenen. Aan de andere kant liggen de opslagtanks, hele maal tot aan de snelweg. De fotograaf vindt de op slagtank met Shell-logo en regenboogvlag wel een mooie locatie voor een foto. ,,Dat is te ver, dan moeten we met de auto'', krijgt hij te horen. En dat is niet klimaatvriendelijk, want Van Win- sen rijdt zelf nog een dieselauto. Marjan van Loon, president-directeur van Shell Nederland, laat zich milieubewust in een waterstofauto rondrijden. ,,Mijn diesel rijdt nog goed'', verontschuldigt hij zich bijna. ,,Mijn volgende auto wordt denk ik wel elektrisch. Ik zie de actieradius van elektrische au to's flink verbeteren.'' De toekomstige elektrische auto van Van Win- sen zal het verschil niet maken voor de CO2 uit stoot. Daarvoor heeft Shell ambitieuzere plannen met Pernis, dat samen met het petrochemische complex in Moerdijk tot een van de grote CO2-uit- stoters van Nederland behoort. ,,De komende jaren gaan we miljarden investeren in schone energie producten en beperking van de CO2-uitstoot.'' De oliemaatschappij, al noemt Shell zich liever een energiebedrijf, beloofde als een van de eerste olie maatschappijen om in 2050 netto geen CO2 uit te stoten. Dat geldt niet alleen voor de eigen produc tie, maar ook voor de producten die het verkoopt. De raffinaderij sluit aan bij die ambitie. ,,De strate gie staat. We kunnen wel versnellen als de maat schappij daarom vraagt'', verzekert Van Winsen. Daarvoor heeft Shell drie ijzers in het vuur. Op het terrein worden voorbereidingen getroffen voor een biobrandstoffenfabriek. ,,We mengen al bio brandstoffen bij, bijvoorbeeld in E10. Veel van die biobrandstof kopen we in en die gaan we zelf ma ken.'' Van Winsen rekent nog dit jaar op groen licht van de Shell-top om de bouw te starten. Waterstof Datzelfde geldt voor het plan om een mega-elek- trolyser te bouwen op de Maasvlakte. ,,Dat wordt er een van 200 megawatt, de grootste ter wereld'', zegt Van Winsen trots. Met dat apparaat, dat wordt gevoed met stroom van een windpark op zee, gaat Shell groene waterstof maken. ,,Dat waterstof kan als brandstof dienen voor waterstofvrachtwagens, als die op de markt komen.'' Tot die tijd gebruikt de raffinaderij de waterstof om de eigen processen, zoals de productie van diesel, te vergroenen. De 200 megawatt elektrolyser is nog maar het begin. ,,We moeten toe naar gigawatts. Dat kan op de Maasvlakte bij Rotterdam. En de Noordzee is groot genoeg om al die windmolens neer te zet ten'', denkt Van Winsen. Daarnaast gaat Shell de CO2 die nu vrijkomt bij de raffinage opvangen en opslaan in lege gasvelden in de Noordzee. Een groot deel van de infrastructuur ligt er al, omdat De vermoedelijke daders hebben een losgeldbedrag geëist van 70 mil joen dollar in bitcoins, maar zouden naar verluidt bereid zijn om te on derhandelen. Voccola wilde tegen persbureau Reuters niet zeggen of hij in gesprek gaat met de crimine len. Het betalen van losgeld is om streden, omdat aanvallen met gij- zelsoftware steeds schadelijker worden en mogelijk ook winstge vender voor criminelen. De aanval met gijzelsoftware die vrijdag begon, heeft ook Neder- W Het betalen van losgeld is omstreden. Aanvallen worden zo steeds schadelijker landse bedrijven getroffen, zoals technisch dienstverlener Hoppen brouwers. In Zweden moest super marktketen Coop zaterdag bijna al zijn achthonderd winkels sluiten, omdat de hack de kassa's had lam gelegd. De gijzelsoftware werd verspreid via zogeheten VSA-software van Kaseya. VSA wordt veel gebruikt door IT-dienstverleners, die dit programma gebruiken om syste men van hun klanten op afstand te onderhouden en te beheren. Hier door hadden de hackers een gigan tisch bereik. Volgens experts wordt later deze week pas duidelijk hoe groot de schade is. Shell gaat de komende jaren miljarden investeren om de raffinaderij in Pernis klaar te stomen voor de energietransitie. Het bedrijf meldt niet langer geld te stoppen in nieuwe fabrieken voor de verwerking van olie en gas. woensdag 7 juli 2021 OMZETDALING I 1 Ml CHAMPAGNEREL O +17% Positieve reac ties op aankoop tien snellaadlo- caties in België. GO Techinvesteerder herstelt enigs zins van 6 pro cent verlies maandag. Taxibedrijf op enorm verlies beurs New York na besluit Chi nese overheid bedrijf uit app- winkels te halen. -24% Uitzendorganisa tie onder druk door tekort aan personeel. a> E o De massale cyberaanval van af gelopen weekend heeft wereld wijd tussen de 800 en 1500 be drijven getroffen. Dat zegt Fred Voccola, de topman van Kaseya. Via een programma van die Amerikaanse softwareleveran cier werd gijzelsoftware ver spreid, een chantagemiddel waarmee computers of gege vens worden versleuteld. ANP Rotterdam We investeren miljarden in schone energie Peet Vogels Pernis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16