fljoyhotels.nl I Fijn, we kunnen weer veilig op vakantie! kï NIEUWS 15 L w 279 95 €319,1 329 95 329 95 www.enjoyhotels.nl of bel 020-225 48 81 JAGERS VRIJ SPEL - M Ik heb ontzettend te doen met die prachtige jonge boer ie hem staan... een prachtige kerel in de kracht van zijn le ven. Op de achter grond een perfecte stal, geheel volgens alle strenge eisen van het ogenblik gebouwd. Alles was helemaal oké. Dacht hij. En dan het laatste nieuws. Alle veeboerderijen aan de rand van natuurgebieden moeten weg. Vanwege de stikstof. Daar hel pen geen trekkertochten naar Den Haag aan. Nu ben ik een over het alge meen oplossingsgerichte oude vrouw. En ik heb ontzettend te doen met die prachtige jonge boer die zijn zaakjes zo pico bello in orde dacht te hebben. In mijn hoofd verscheen het plaatje van een andere jonge boer die al zijn vee al had ver kocht, behalve een of twee koeien. Daar zat hij met vrouw en kinderen in een verder schone, maar lege stal, met het vee dat hem restte. Mijn hersens kraakten. En plotseling kwam het plaatje op mijn netvlies van dat jonge gezin in die lege stal, met één prach tige koe. ,,We hebben haar zo juist gemolken! Straks ga ik kaas maken. En yoghurt kweken, ennehebben jullie trek in een ijsje? Puur roomijs!'' De boerin haalde hoorntjes te voorschijn en schepte er voor ons grote klodders verrukkelijk roomijs op. De boer glunderde, terwijl wij verlekkerd aan de gul opgeschepte ijsjes lebberden. ,,Kijk jongens, ik zag die stik stofbui al hangen. Ik heb al mijn vee verkocht, op drie mooie melkkoeien na. En nu leven we van wat deze koetjes produce ren. We worden steeds handiger en ik zeg jullie: er is een markt voor! Het is een andere manier van denken. In het begin heb ik er wel wakker van gelegen. Vooral toen ik de beesten ging verkopen. Ons leven is heel erg veranderd. Maar ik zie weer toe komst. Dit is nog maar het begin.'' ,,Ik ga volgende week chees ecake maken. Ik heb een recept van mijn Amerikaanse nicht. Cheesecake!'' De boerin blaakt van ondernemingsdrift. ,,Daar in de hoek, daar maken we een winkeltje!'' ze wees op een door de zon beschenen plek in een hoek van de lege stal. Ik lik peinzend mijn hoorntje leeg. Is dit nu een voorbeeld van 'omdenken'? - -eW-Sr-t* '.v* •VV> De wolvenpopulatie in Amerika is op peil, dus er mag gejaagd worden, besloot president Donald Trump vlak voor zijn vertrek. In de staat Wisconsin is sindsdien een derde van de wolven afgeschoten. Tot groot verdriet van natuurbeschermers en wetenschappers. Jagers uit Wisconsin hebben vooral in februari flink huisge houden. In slechts 60 uur zijn er zeker 218 wolven gedood. Dat is 82 procent meer dan het vastgestelde quotum. Het verantwoordelijke Department for Natural Resour ces (DNR) heeft inmiddels toege geven dat dit niet de bedoeling was. Toch had het enthousiasme bij de jagers niet als een verrassing mogen komen, stellen natuur beschermingsorganisaties: per wolf die volgens het quotum mocht worden afgeschoten zijn dertien vergunningen afgegeven. En helemaal eerlijk ging het ook niet: er is 's nachts gejaagd, met jachthonden, vanaf gemotori seerde parachutes, terreinwagens en sneeuwscooters. De bedoeling was om de wolvenpopulatie in balans te houden, maar experts vrezen dat er heel veel schade is aangericht. Ze zijn vooral bang dat er deze zomer minder welpen zijn, omdat er in februari veel drachtige wolvinnen kunnen zijn afgescho ten. De Amerikaanse overheid be sloot eind vorig jaar de wolf van de lijst van beschermde dieren te ha len. Het dier had zich hersteld van de belabberde situatie uit het mid den van de vorige eeuw, was de re denering. Toen was de wolf bijna uitgestorven. In de jaren 70 waren er nog maar zo'n duizend wolven in Amerika (exclusief Alaska), nu zijn het er meer dan zesduizend. Deskundigen vonden het echter te vroeg voor zo veel dieren, omdat de wolven nog lang niet hun oude leefgebied hebben ingenomen. Schade Vooral boeren en ranchers zijn blij met het besluit. Volgens hen brengt de wolf veel schade toe aan hun runderen en schapen. Ook jagers juichen het toe, omdat wol ven de populatie herten, elanden en kariboes zouden uitdunnen, en er dus minder te jagen viel. Stropers hebben volgens onder zoekers van de Universiteit van Wisconsin ook extra van de gele genheid gebruikgemaakt. Zij heb ben het vooral gemunt op het vlees en de vacht van de wolf. De weg is nu vrij voor het massaal doden van wolven', schrijven de onderzoekers. 'Legaal en illegaal.' Ook in andere staten slaan na tuurbeschermers alarm. Zo is in Idaho net een wet ondertekend die jagers toestemming geeft 90 pro cent van alle wolven af te schieten: terug van 1500 stuks naar 150. alles inclusief vakanties Nierre^s- Inbegrepen bij uw 5-daagse alles-inclusief vakantie Enjoyhotel Lanaken Enjoy Berghotel Vue BSlG/tf I s woensdag 7 juli 2021 GO Stiksto L-Tr-i*v^. iéM Een jager deelt zijn vangst in de Facebookgroep Wisconsin Wolf Hunting. foto privébeeld Amerikanen schieten massaal wolven af Mark van Assen Madison/Rotterdam VOOR SLECHTS Alles-inclusief 5 dagen met eigen auto! jp-p- ■4 Geen boekingskosten ■4 Geen toeslag 1-persoonskamer Enjoy wellnesshotel Loppersum Spoorzicht SPA Groningen Alles-inclusief 5 dagen met eigen auto! VOOR SLECHTS 95 1 PP- Ontvangst met warme lunch of koffie met gebak 4 x Overnachting met uitgebreid "Enjoy" ontbijtbuffet 4 x Warme lunch of lunchpakket v4x Driegangenkeuze menu Koffiecorner: koffie en thee gehele dag GRATIS Dagelijks alle drankjes van 17:00 t/m 24:00 GRATIS Bieren, wijnen, fris- en vruchtendranken, jenevers en apfelkorn Avondvullende entertainment programma's Hierbij wordt regelmatig een bittergarnituur geserveerd GRATIS div. auto-, fiets- en wandelroutes en een lunchpakket GRATIS uitstapjesboekje t.w.v. €6,95 en gebruik infotheek Lanaken - Maastricht - Belgisch Limburg Valkenburg - Limburg VOOR SLECHTS 1P-P- VOOR SLECHTS Alles-inclusief 5 dagen met eigen auto! jp-p- Alle fouten voorbehouden en exclusief eventuele toeristenbijdrage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15