'1000euro meer voor dezelfde verzekering' Mysterie tweede prik: zwetend in bed of nergens last van? 4 Reiswijzer: naar welk land kan ik op reis en welke regels gelden NIEUWS 13 De een heeft na z'n coronaprik geen centje pijn, de ander krijgt vliegende koorts. Hoe zit dat? En zorgt de tweede vaccinatie voor meer klachten? Vragen en antwoorden over de bijwerkingen. ,,Een uitvaart kost ongeveer 7000 euro. Voor mensen die voldoende spaargeld hebben, is een uitvaart verzekering niet per se nodig'', zegt Leon Schouten, directeur van uit vaartverzekeringwij zer.net. Toch worden er juist nu mee po lissen afgesloten. Marktleider Dela meldde een stijging van honderd duizend verzekerden, waardoor er nu 4,25 miljoen mensen bij het be drijf zijn verzekerd. ,,Het hoofdmo tief voor een verzekering is dat je het goed geregeld wilt hebben voor je nabestaanden'', zegt Schouten. ,,Als je een sterfgeval meemaakt en er wordt gesproken over de uit vaartverzekering, denk je: dat moet ik ook nog regelen. Maar er wordt veel minder tijd aan besteed dan aan het kiezen van een zorg- of autoverzekering.'' En de eerste de beste verzekering nemen is niet altijd verstandig; er zijn grote verschillen. Er zijn polis sen die premiebetaling eisen tot de 65 jaar en polissen tot aan de datum van overlijden. De kortlopende po lissen zijn doorgaans goedkoper. ,,Kies je op 35-jarige leeftijd voor een looptijd van 30 jaar, dan betaal je bij bijvoorbeeld GUV 5.159 euro. Kies je voor een looptijd tot 85 jaar, dan betaal je voor dezelfde verzeke ring 6.144 euro.'' Daarbij zijn de polissen niet 100 procent waardevast. De maatschap pijen beleggen de premie en dat rendement kan tegenvallen. Uit vaartorganisatie Yarden kondigde twee jaar geleden aan dat de uitke ring van vierhonderdduizend polishouders zou worden verso berd omdat het bedrijf in financiële problemen zat. Yarden verkoopt in middels geen nieuwe polissen meer en wordt waarschijnlijk over genomen door concurrent Dela. Ieder mens is verschillend, en elk immuunsysteem anders. De één ligt na z'n vaccinatie een dag ril lend en zwetend in bed, de ander voelt hoogstens wat spierpijn in de bovenarm. Symptomen zoals koorts, hoofdpijn en vermoeid heid zijn het gevolg van het im muunsysteem dat aan het werk wordt gezet. Binnen een paar uur na de vaccinatie detecteert je af weersysteem een indringer in het lichaam, zegt moleculair viroloog Marjolein Kikkert (LUMC). „Daardoor maak je het stofje interferon aan, dat rondzwemt in je lichaam en andere verdedi gingsprocessen in werking zet. Daar kun je rillerig of akelig van worden.'' Koorts is een logische reactie van het lichaam: „Virussen kun nen slecht tegen een verhoogde temperatuur. Daar komt bij dat het lichaam en je immuunsys teem bij een hogere temperatuur harder werken.'' De bijwerkingen hebben nóg een functie: ze zorgen ervoor dat je je rustig houdt. ,,Als je je beroerd voelt, ga je op de bank liggen. Je lichaam, dat heel hard aan het werk is, hoeft dan geen energie te verspillen om jou te laten rondrennen. Dat is dus in feite heel gunstig voor je lichaam'', zegt Kikkert. Waarom de één veel meer voelt van die processen dan een ander is niet bekend. ,,Dat valt niet te voorspellen'', vertelt immunoloog Marjolein van Egmond (Amster dam UMC). ,,Het is bijvoorbeeld niet zo dat gezonde, fitte mensen minder bijwerkingen ervaren. Vergelijk het met verschillende gezinsleden die hetzelfde ver- koudheidsvirus oplopen. De één krijgt een druipneus, de ander ligt drie dagen plat.'' Nee, zegt Van Egmond. „Mensen met een gezond immuunsysteem hoeven zich daar geen zorgen over te maken. Het vaccin werkt gewoon door, je hebt alleen mazzel als je niets voelt. En voel je wel wat, dan weet je in elk geval zeker dat je afweersysteem werkt.'' Het aangeboren afweer systeem zet na enkele dagen ook de tweede verdedigingslinie in werking: het aangeleerde afweer systeem. Dat zorgt er niet alleen voor dat je lichaam antistoffen aanmaakt en T-cellen in het bloed activeert die het virus opruimen, maar ook dat je lichaam onthoudt hoe de indringers zijn verslagen. Zo weet je immuunsysteem wat het moet doen als je met het echte coronavirus wordt besmet. Het duurt na vaccinatie minimaal twee weken voordat het aange leerde afweersysteem werkt. Maar daar merk je niets van, zegt Bijwerkingen zijn in feite heel gunstig voor je lichaam Agnes Kant, directeur van Bijwer kingencentrum Lareb. ,,De veel voorkomende bijwerkingen zoals pijn en je niet lekker voelen ver dwijnen binnen enkele dagen.'' Ja. Vrouwen rapporteren meer bijwerkingen dan mannen, voor alle vaccins: Pfizer, Moderna, AstraZeneca en Janssen. Ook ziet Bijwerkingencentrum Lareb een duidelijk patroon wat betreft leef tijd: jongeren ervaren de bekende bijwerkingen vaker dan ouderen. Jongeren hebben een sterker afweersysteem, verklaart immu- noloog Van Egmond. ,,Daardoor reageert het wat sterker op een vaccin. Als je ouder wordt, wordt alles minder: je krijgt rimpels in je huid, de kracht in je spieren neemt af. Dat gaat ook op voor het afweersysteem. En je ziet dat het vaccin ouderen iets minder goed beschermt.'' Voor vrouwen geldt min of meer hetzelfde: zij hebben door gaans een sterker afweersysteem dan mannen. ,,Je ziet ook dat vrouwen beter in staat zijn om te gaan met een Covid-infectie, zij komen minder vaak in het ziekenhuis terecht. Net zoals jongeren.'' Ja, in elk geval bij de vaccins van Pfizer en Moderna. Bij Astra- Zeneca valt de tweede prik juist vaker mee. Dat zou te maken kunnen hebben met de manier waarop de verschillende vaccins werken. De vaccins van Pfizer en Moderna zijn gebaseerd op mRNA-technologie: ze brengen heel kleine vetbolletjes in het lichaam, met een stukje geneti sche code (mRNA) van het coro navirus. Dat geeft onze cellen de opdracht een eiwit te produceren dat ook aanwezig is in het corona virus, de spikeproteïnen. Als reac tie op dat eiwit maakt het lichaam antistoffen en T-cellen aan. De vaccins van AstraZeneca en Janssen (waarvan maar één dosis nodig is) maken gebruik van een onschuldig verkoudheidsvirus (adenovirus) waaraan een klein stukje genetische code van het coronavirus is toegevoegd. Maar hoe het precies komt dat deze techniek na één dosis de meeste bijwerkingen veroorzaakt en de mRNA-techniek juist na een tweede prik? Dat is nog een mys terie. ,,Ze triggeren net wat an dere processen'', zegt moleculair viroloog Kikkert. ,,Het immuun systeem is een van de ingewik keldste systemen in de mens, eigenlijk weten we nog verba zingwekkend weinig over hoe het precies werkt.'' j Kijk op pzc.nl/reiswijzer woensdag 7 juli 2021 PC De premies van uitvaartverzeke ringen lopen sterk uiteen. Dat blijkt uit onderzoek van vergelij kingssite uitvaartverzekering- wijzer.net naar de premies van de grootste aanbieders. Ton Voermans Rotterdam Annemieke van Dongen Leiden -j Waarom hebben sommige 1 mensen last van bijwerkin gen en anderen niet? Burgemeester van Hellevoetsluis Milène Junius krijgt haar tweede vaccinatie. foto jeffrey groeneweg/qphoto 2 En als je geen last hebt van bijwerkingen? Kan dat een teken zijn dat het vaccin geen afweerreactie oproept? - Marjolein Kikkert, moleculair viroloog 3 Krijgen vrouwen en jonge ren vaker bijwerkingen? Klopt het dat de tweede prik voor meer bijwerkin gen zorgt? t «tr Met onze Reiswijzer vind je alle actuele regels die gelden voor je favoriete reisbestemming. Welke landen hebben een geel reisadvies, heb je een vaccinatiepaspoort nodig, is de horeca open of moetje in quarantaine? Alle antwoorden op die vragen vind je terug in de Reiswijzer. Vul jouw bestemming in of klik op het gewenste land op de kaart en laatje informeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13