'Wet om armoede onder kinderen snel te halveren' II 5 dagen Veluwe Minister: fysieke les is norm 9 89.- www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 zocpg DEN HAAG Fysiek onderwijs moet de norm blijven, vindt demis sionair minister Ingrid van Engels hoven van Onderwijs. Maar er moet wel 'genuanceerd' naar wor den gekeken. „Digitaal onderwijs is niet altijd verkeerd', zei ze in een debat in de Kamer over het mbo en hoger onderwijs ten tijde van co rona. In de Kamer was enige onrust ontstaan nadat een mbo-school in Rotterdam had aangekondigd na de zomer door te willen gaan met on- linelessen. Partijen maken zich zor gen dat onlineles zal worden ge bruikt als een verkapte bezuiniging. Door het coronavirus was het on derwijs in het mbo, hbo en de uni versiteit de afgelopen vijftien maanden bijna volledig digitaal. Het leidde onder meer tot een zaamheid bij studenten. trein gestapt. Het is 14.00 uur, lunchtijd, ze openen bakjes met eten en blikjes met drinken - goed voorbereid, want sinds co rona uitbrak is er geen eet- en drankservice aan boord meer. De twee zijn enkele weken in 'hun' dorp geweest, waarvandaan ze ooit naar Barcelona emigreerden. In de grote stad wonen hun kin deren en kleinkinderen, dus voorgoed terugkeren naar dat dorp willen ze niet. Een jonge vrouw is op haar lap top bezig met een master in chi rurgie; ze belt iemand bezorgd op, omdat het haar niet lukt iets te downloaden. De trein rijdt hier door 4G vergeten streken. Authentiek De aankomst in Valencia, de stad die in de jaren vóór corona uit groeide tot een populair toeris tisch alternatief voor het drukke Barcelona, doet aan ouderwetse treintijden denken. Een authen tiek kopstation, het Estació del Nord, in het hartje van de stad, een monumentaal gebouw van een eeuw oud, in de toen gebrui kelijke, uitbundige modernisti sche stijl. Voor veel passagiers is dit hun bestemming, en hun plaatsen worden ingenomen door anderen die de 3,5 uur naar Barce lona reizen, of een van de plaat sen onderweg, allemaal langs de kust van de Middellandse Zee. Er bestaat al langer ontevreden heid, in de 'Mediterraanse corri dor', omdat de hogesnelheidslij nen vanuit Madrid naar alle windrichtingen lopen, maar de AVE tussen de tweede en derde stad van Spanje niet kan rijden omdat daarvoor geen speciaal spoor is aangelegd. De trein over deze 350 kilometer doet er langer over dan over de ruim 600 kilo meter van Madrid naar Barcelona. Maar het geeft de reizigers in de Torre del Oro alle tijd ook te genie ten van het zoveelste totaal ver schillende landschap dat ze aan treffen. Het grote tuinbouwge bied boven Valencia, daarna hon derden kilometers links bergen en heuvels, veel met moderne windmolens op de hoogste pun ten, rechts bijna continu de blauwe zee, en de zowel oerlelijke als schattige badplaatsen die voorbijflitsen voordat de trein, even voor 20.00 uur, het onder grondse Sants-station van Barce lona binnenloopt. In 2018 becijferde het CBS dat 258.000 kinderen in armoede leven. Dat aantal moet volgens het voor stel in 2030 zijn gehalveerd. Door het op die manier in de wet vast te leggen, zouden kinderen en ouders naar de rechter kunnen stappen als die doelstelling niet wordt gehaald. ,,Er voltrekt zich voor de kinde ren een stille ramp waar wel veel over gedebatteerd wordt, maar waarbij het ook te veel bij goede be doelingen blijft'', zegt PvdA- Tweede Kamerlid Gijs van Dijk. ,,Voorgaande kabinetten hebben veel gedaan en veel geprobeerd, maar er is echt een afdwingbare nieuwe norm nodig.'' De partijen houden voor de defi nitie van armoede die van het Cen traal Bureau voor Statistiek aan. Kortweg is dat 'iedereen die niet beschikt over toereikend inkomen om in voldoende mate in de maat schappij te kunnen participeren'. Concreet: wanneer een huishou den een koopkracht heeft tussen netto 1090 euro per maand (alleen staand) en 1660 euro (met kinde- joen Andalusiërs zochten elders in Spanje werk, een betere toe komst. Bijna de helft trok naar Barcelona en omgeving, veelal met deze trein. En als ze later voor de zomervakantie terug keerden naar hun dorp van oor sprong, namen ze hem ook weer. Het was de tijd dat AlcSzar de San Juan een van de grootste knooppunten van het Spaanse spoornetwerk was. Het stadje, met 30.000 inwoners, doemt vier uur na vertrek uit Sevilla op, als we de olijfbomen achter ons heb ben gelaten, de onmerkbare klim naar de centrale hoogvlakte heb ben gemaakt - de trein zoeft nu op meer dan 600 meter hoogte - en de bomen, in Castilla-La Man- cha eiken, zijn afgewisseld door immense graanvelden. Vier witte, oude windmolens begroeten de reizigers vanaf een van de heuvels in de omgeving van AlcSzar. Het zijn de wieken waarvan Don Quichot lang gele den knettergek werd en die hij, in de rijke fantasie van schrijver Cervantes, vanaf zijn paard met een lans bestreed. Ze treurden in AlcSzar, dat al in 1855 de eerste trein begroette, toen het groeiende AVE-netwerk een andere route vanuit Madrid naar de oostkust koos dan langs dit stokoude spoor door het stadje dat noord en zuid en oost en west verbond en in 1972 nog 210 treinen per dag ontving. Nu zijn het er hooguit veertig. In die tijd werkte een groot deel van de inwoners 'bij het spoor', nu vin den er hooguit honderd emplooi. Het is wel een van de langste stops van de Torre del Oro, en en kele passagiers van de zes mo derne wagons maken van de gele genheid gebruik om op het per ron een sigaretje weg te puffen. De trein vertrekt in de richting waarvan hij kwam, om dan af te buigen richting Albacete. De eer ste tientallen kilometers bestaat het zicht uit druivenranken van La Mancha; steeds meer grond wordt daarvoor gebruikt, Spanje is inmiddels het land met de meeste wijngaarden ter wereld. Een ouder echtpaar is in Lina res, in de provincia Jaén, op de Het geeft de reizigers in de Torre del Oro alle tijd te genieten van het zoveelste andere landschap ren). ,,We willen een politieke dis cussie over de definitie zo voorko men'', stelt Van Dijk. Zelf denkt hij aan het verhogen van het minimumloon en de bij stand, net als het verdubbelen van de gelden die gemeenten krijgen om kinderen op schoolreisjes mee te laten gaan, of het vergoeden van de contributie van hun sportclubs. In Nieuw-Zeeland werd een soortgelijke wet van kracht. In de variant van PvdA en ChristenUnie is de halvering in 2030 vastgelegd, uiteindelijk is het doel 'naar nul te gaan'. Ook moet het kabinet tus sentijds, jaarlijks, rapporteren over de voortgang. Van Dijk spreekt van een unieke wet, omdat dan straks via de rechter resultaat kan worden afgedwongen. ,,Dat is best een stap, maar het pro bleem is er ook naar. Kinderen die geen geld hebben voor nieuwe kle ren, niet mee kunnen gaan op schoolreisje en 's ochtend niet be ginnen met een goed ontbijt, dat zorgt voor achterstanden in het le ven die je niet meer kunt inhalen. In een welvarend land zouden we dat nooit moeten kunnen accepte ren.'' 4 dagen Duitsland 3 dgn Twente diner dinsdag 6 juli 2021 Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserve rings kosten en toeristenbelasting Treinen is de trend, zeker in tijden van corona. Op afstand van elkaar relaxed reizen, terwijl het landschap als een levend schilderij aan je voorbijglijdt. Onze verslaggevers stapten in diverse Europese landen in de trein en nemen u mee. Vandaag: Spanje Genoeg variatie onderweg: de stations van Espeluy en Va lencia en windmolens bij Alca zar de San Juan, bekend van Don Quichot. foto's edwin winkels Het kabinet moet per wet ver plicht worden om de komende jaren de armoede onder kinde ren te halveren. Dat schrijven PvdA en de ChristenUnie in een wetsvoorstel dat zij lanceren. Ze denken dat een meerderheid in de Tweede Kamer zich hierbij aansluit. Tobias den Hartog Den Haag M Kamerlid Gijs van Dijk van de PvdA. FOTO ANP Fijn hotel, met wellnessfaciliteiten, gelegen op een landgoed nabij Apeldoorn. 4* Fletcher Hotel De Wipselberg, Beekbergen (7,7) -7 4 nachten incl. uitgebreid ontbijtbuffet Gratis wifi, parkeren en gebruik binnenzwembad Aankomsten t/m sept. Betaal pas bij aankomst! 4* Wyndham Gummersbach (7,9) 4* Fletcher Hotel De Broeierd (8,2) 3 nachten incl. ontbijtbu Gratis gebruik sauna Betaal pas bij aankomst Jet en wifi 2 nachten incl. uitgebreid ontbijtbuffet lx diner (hoofdgerecht) Gratis parkeren en wifi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9