7 Maxima in jurk van Taminiau Gaat de koning wel of niet? De banden met onze grootste handels partner aanhalen, nog een keer Angela Merkel bezoeken, en weer wat pracht en praal kunnen tonen: het koningspaar heeft legio redenen om bij de oosterburen op staatsbezoek te gaan. Gebruikelijk beeld bij bezoeken van staatshoofden aan Duitsland: een grote publieke belangstelling op Pari- ser Platz in hartje Berlijn, voor de wandeling van de hoge gasten onder de imposante Brandenburger Tor. Honderden uitgelaten mensen wach ten hier op koning Willem-Alexan der en koningin Maxima. Maar het is eigenlijk niet de bedoe ling, zo veel mensen op een kluitje, terwijl de pandemie nog altijd gaande is. Zojuist heeft het konings paar op de eerste dag van het staats bezoek aan Duitsland samen met mi- nister Hugo de Jonge van Volksge zondheid en RIVM-baas Jaap van Dissel het Robert Koch-Institut be zocht, het Duitse RIVM. Het ging daar onder meer over de 72 Nederlan ders die een behandeling op een Duitse ic konden ondergaan, op het dieptepunt van de crisis. En over de oplopende besmettingscijfers in Ne derland, die De Jonge 'zorgelijk' noemt. Vijf kilometer verderop en tien mi nuten later staat het publiek op de Pariser Platz hutjemutje. De organi satoren van het staatsbezoek zien de menigte met gemengde gevoelens aan. De belangstelling voor het ko ningspaar is natuurlijk fijn, de Oran jes kunnen na het crisisjaar wel een open doekje gebruiken. Anderzijds: dit was nu net niet de bedoeling, zo'n oploop van publiek. Heel bewust worden de locaties en de tijdstippen van de bezoeken van Willem- Alexander en Maxima in Berlijn ge heim gehouden. ,,Wij hebben een fa milielid op de Nederlandse ambas sade werken, dus ik dacht dat we via hem wel iets te horen zouden krij gen. Mooi niet dus, hij doet alsof het een militaire operatie is'', vertelt een Nederlandse toerist bij de Branden burger Tor, in afwachting van de wandeling van het koningspaar door één van het dozijn zuilen. Hoe hij dan toch wist dat hij hier en nu moest zijn, voor een glimp van de Oranjes? Dankzij de Berliner Mor- genpost. Tegen alle uitdrukkelijke verzoeken in, plaatste de regionale krant afgelopen weekeinde een deel van het programma van het staatsbezoek, inclusief tijden. Ook de wandeling bij de Brandenburger Tor werd daarbij vermeld. „Daar had ik dit gelezen, daarom wist ik dat ik hier nu moest zijn", vertelt Berlijner Ste- fano Comi, één van de honderden aanwezi gen rond het monu ment. „Maar het merkwaardige is: toen STAATSBANKET ik vanochtend nogmaals op de site van die krant naar dit artikel zocht, was het plots verdwenen.'' De coronamaatregelen in de Duitse hoofdstad zijn nog altijd behoorlijk streng en de Nederlanders willen boven alles voorkomen dat de gast heer voor het hoofd wordt gesto ten. Overal worden gezelschappen zo klein mogelijk gehouden. Maxima heeft geen hofdame mee, alleen de grootmeeste- res. De mogelijkheden voor J het toch al kleine gezelschap 1 meegereisde journalisten I zijn ook nog eens beperkt. In het wild Meerdere leden uit het ge volg van de koning en konin gin lopen bij de Brandenbur ger Tor opeens 'in het wild' rond. „Wij hebben hier geen officiële taak en als wij ons plekje nu afstaan, biedt dat weer even ruimte voor een journalist", verklaren ze. Het is schipperen en im proviseren, dit staatsbezoek aan onze belangrijkste han delspartner, waardoor de banden tussen de buren weer flink worden aange haald. Belangrijk, want Nederland is niet het enige (buur)land dat za ken wil doen met Duits land. Daarnaast was het Wij hebben familie op de ambassade werken, dus ik dacht dat we wel iets zouden horen. Mooi niet dus een wens van het koningspaar om Angela Merkel nog officieel te bezoe ken voordat ze later dit jaar vertrekt en worden met mooie kleren en ju welen de pracht en praal van de mo narchie benadrukt, die in coronatij den zo ver op de achtergrond verdre ven is. Toch: het virus ligt nog op de loer. Ook bij elk afzonderlijk onderdeel in Berlijn. Willem-Alexander en bondspresident Frank-Walter Stein meier bewonderen de typische Ber- lijnse graffitikunst voor het Anne Frank Zentrum in de stad. 'Hug me if you can' staat in een tekstballon. Steinmeier tegen de koning: ,,Dat is echt iets van lang geleden.'' OLYMPISCHE SPELEN dinsdag 6 juli 2021 Jeroen Schmale Berlijn Koning Willem-Alexander en bondspresident Frank-Walter Steinmeier voor het Anne Frank Zentrum in de stad. foto epa Het is schipperen en improviseren voor het koningspaar in Berlijn Bij een staatsbanket kom je niet opdraven in je dage lijkse kloffie. Koningin Maxima gaf het goede voorbeeld met een robe die was voorzien van hét han delsmerk van Jan Tami niau: ingenieus borduur werk. Voor het dessin met paarse bloemen en bamboe liet de ontwerper zich inspi reren door het behang van de Japanse Zaal van Huis ten Bosch. Bij de heupen vloeit het 3D-borduurwerk subtiel over in 2D-borduur- werk, want heel lekker zitten al die kraaltjes natuurlijk niet. Nieuw is de jurk niet. Eerder kwam het kleding stuk in beeld bij het verjaar dagsdiner voor de koning (2017) en voor prins Frederik (2018). - Nederlandse toerist Het is nog onduidelijk of leden van de koninklijke fa milie de Olympische Spe len in Tokio zullen bezoe ken. Er is simpelweg nog geen besluit over genomen, klinkt het in de entourage van het koningspaar in Ber lijn. In Japan zijn geen bui tenlandse sportfans welkom bij de Olympische Spelen en wellicht helemaal geen toe- schouwers, vanwege de aanhoudende coronaproble- matiek. Een mogelijkheid is dat koning Willem-Alexander alleen voor de openingsce remonie van de Spelen naar Tokio afreist. De voorschrif ten van de Japanse overheid en de plannen van andere staatshoofden worden mo menteel nauwlettend ge volgd aan het hof.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7