OZCAN AKYOL Cybercriminelen eisen 70 miljoen dollar 'losgeld' SOLIDARITY WITH ALL VICTIMS OF TERRORISM 06/07/2021 TOGETHER STRONGER 6 Column Een week geleden, toen we allemaal nog treurden om de smadelijke uitscha keling van Oranje, oordeelde de rechtbank dat het ministerie van Volksgezondheid (VWS) al maan den verschillende WOB-verzoe- ken onwettig behandelt. Dat was groot nieuws. De Wet openbaarheid van be stuur is in 1991 in het leven geroepen om de overheid een transparanter karakter te geven, of anders gezegd; het is een controlemiddel voor mensen die met voor de regering en diens organen werken. In Artikel 3 van de WOB valt te lezen: 'Een ieder kan een verzoek om informatie neergelegd in documenten over een bestuurlijke aangelegenheid richten tot een bestuursorgaan of een onder verantwoordelijkheid van een bestuursorgaan werk zame instelling, dienst of bedrijf.' en aan de termijn van acht weken, waarbinnen een aanvraag ver werkt zou moeten worden, heeft men inmiddels compleet ma ling. Het ministerie zegt niet aan alle aanvragen te kunnen voldoen, omdat medewerkers te druk zijn met het bestrijden van de corona crisis, maar dat is geen excuus om anderen aan te nemen die hun ta ken kunnen overnemen. Het is voor journalisten en an dere burgers ondoenlijk om te toetsen wat onze minis ters precies uitspoken als ze alle gordijnen moedwillig stevig dichttrekken. Dat de mocratische waarden in dit land met voe ten worden ge treden, heb ben we he laas al eer- 1 der kunnen zien. Maar een pandemie is geen geldig excuus voor wanbestuur. En bovendien houden grote woorden over andere landen en hun falende democratieën geen stand als onze eigen politieke kopstukken zich bezondigen aan hun eigen dubieuze praktijken. Ondertussen ontdekte Nieuwsuur - zij begonnen het pro ces tegen de overheid - dat het mi nisterie van VWS op zoek is naar extra juridisch personeel. Het blijft ongewis of deze nieuwe mensen WOB-processen verder moeten traineren, of dat men als nog overstag gaat. van de rechter ging bestuderen en hij wist nog niet of de werkwijze een ander karakter zou krijgen. Dat klinkt niet veelbelovend. In een gezonde democratie was het nooit zover gekomen. Het ministerie zegt niet aan alle aanvragen te kunnen voldoen Op hun website claimen de cy bercriminelen dat zij 'meer dan een miljoen systemen' met ran- somware hebben geïnfecteerd. De groep achter de aanval noemt zich REvil. Het is één van de grootste ransomware-groeperin- gen ter wereld. Bij ransomware dringen daders een computer binnen en versleu telen de boel. Pas na de betaling van losgeld krijg de eigenaar van de pc weer toegang tot het eigen systeem. REvil biedt op zijn web site nu een universele sleutel te koop aan, waarmee alle slachtof fers van de geruchtmakende aan val geholpen zouden zijn. De aanval trof al talloze bedrij ven. In Zweden moest super marktketen Coop 800 winkels ge sloten houden. Ook Nederlandse ondernemingen werden getrof- fen. Zo moest technisch dienst verlener Hoppenbrouwers tech niek, een bedrijf met 1500 mede werkers, in sneltreinvaart al zijn computers opschonen om über haupt weer te kunnen werken. De aanval vond plaats door een beveiligingsprobleem in software van Kaseya. Nederlandse vrijwil ligers waren dat probleem al op het spoor en waarschuwden Ka seya. De softwaregigant ging meteen aan de slag, maar de cri minelen waren net iets sneller. i Door probleem in software Kaseya was aanval mogelijk Ook Amerikaanse FBI-agenten doen nu onderzoek en president Joe Biden heeft al laten weten dat het Amerika 'menens is'. Dat REvil desondanks 70 miljoen dol lar eist, laat zien dat het nergens voor terugdeinst, vindt Dave Maasland van cyberveiligheids- bedrijf ESET. ,,Kaseya is één van de grootste softwareleveranciers op aarde. Zij leveren software om computers op afstand juist veilig te houden. Dat uitgerekend via zo'n tool deze ransomware wordt verspreid is heel erg'', zei hij. Terrorisme raakt ons allemaal: waar ook ter wereld kan het plots uw leven omver gooien! Ook vandaag vechten vele slachtoffers om uit het dal weer omhoog te klimmen. Laten we hen niet vergeten. Naar aanleiding van de vijfde herdenking van de aanslagen van Paris/St Denis, Brussel Nice en de twintigste herdenking van 'nine eleven' in de VS, beklimmen terreurslachtoffers op 6 juli de Mont-Ventoux. Zo willen ze de weg naar weerbaarheid tonen en beroep doen op de vrijgevigheid van het publiek. Of het nu gaat om huidige of toekomstige slachtoffers, laat ons samen nationale en internationale hulpacties ondersteunen. Schrijf je in voor de inzamelingsactie die door de Tour de France wordt gesteund tijdens de etappe van 7 juli 2021. Schenk hier: donate.kbs-frb.be/actions/PA-VEurope-MV OTOGETHERSTRONGER dinsdag 6 juli 2021 GO ^0 @OzcanAkyol Gordi nen Tijdens de pandemie hebben ze op het departement van Volksgezondheid de spelregels een beetje veranderd, uiteraard in hun eigen voordeel. Ze bepalen zelf welke informatie ze vrijgeven, - -- Coronaminister Hugo de Jonge liet weten dat hij de uitspraak De criminelen die achter de wereldwijde cyberaanval van afgelopen weekeinde zitten, eisen 70 miljoen dollar voor 'een universele oplossing'. Voor dat bedrag zou iedereen 'in minder dan een uur' van de aanval kunnen herstellen. Richard Clevers Rotterdam VICTIMS OF TERRORISM ASSOCIATION Association frangaise des Victimes du Terrorisme

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6