Solliciteren om een woning te mógen kopen 6 Wijnen gemaakt van druiven die groeien op de zeeklei in Waterlandkerkje De drang, de passie om wijn te ma ken kwam van de eigenaar van de Hoeve, de in 2018 overleden Piet Oosterling. Samen met echtgenote Rina volgde hij cursussen wijn ma ken in Limburg. ,,We hebben nog steeds contact met de vinoloog en oenoloog", aldus Rina. ,,Na het overlijden van Piet was het even zoeken hoe nu verder. Dankzij de ondersteuning van Nelleke en Ed win hier op de hoeve en hulp bij de administratie door onze zoon lukte het." Kwaliteit boven kwantiteit Bij de verzorging van de wijnstok ken heeft Rina hulp van een wijn gaardenier en van cliënten van Juutsom. Deze zorgboerderij is op het landgoed gevestigd en opge richt door dochter Nelleke en part ner Edwin Kleijn. ,,De stok slaat in maart uit en heeft naast verzorging vooral zon en voeding nodig. Wij rekenen op drie jaar eer we ervan kunnen oogsten. De ranken groeien snel en aan iedere rank ko men twee trossen of meer. Wij gaan voor twee trossen per rank en moeten dus ook trosdunning toe passen. Daardoor wordt het rende ment verlaagd, maar wij gaan voor kwaliteit en niet voor kwantiteit." ,,Dat we het toch wel goed doen bleek vorig jaar. We hebben bij de Wijnkeuring voor de Lage Landen een erepenning ontvangen voor onze rosé en voor een van onze witte wijnen. Een grote verrassing, We hebben een erepenning ontvangen voor onze rosé en voor een van onze witte wijnen we hadden nog nooit meegedaan aan een wijnkeuring." De hoeve produceert een aantal voortreffelijke streekwijnen. Wit, rood, rosé en een soort port. ,,Onze wijnstokken zijn aangebouwd op een hectare, ook is er anderhalve hectare met andere fruitsoorten waaronder een appelgaard", vertelt Rina. ,,Wij hanteren de spreuk 'van wijnstok tot slok' en hebben voor onze producten het certificaat Ze ker Zeeuws streekproduct." Van een gebouwtje achter de wijnmakerij werd met hulp van medewerker Robbie Versluijs een proeflokaal gerealiseerd. ,,Van schijven uit een boomstam heeft Robbie tevens een soort dienblad gemaakt met uithollingen voor onze glaasjes", weet Edwin. ,,Bij de bediening hebben we hulp van cliënten van Juutsom, die zo hore- caervaring opdoen. Wij ontvangen particulieren en groepen. Er is ook een film over wijnmakerij Elmare gemaakt." Elmare was een zeearm van de Schelde, aan zijn oevers ligt de hoeve. Behalve de wijnen zijn in de proeverij met de naam De Twee Druiven ook appelsappen en jam te proeven. Guido van der Heijden Terneuzen Woongoed Zeeuws-Vlaanderen gooit het over een andere boeg. Niet iedereen mag zomaar meer een huis van de wooncorporatie kopen. Vandaar dat ze potentiële kopers selecteren, vergelijkbaar met een sollicitatie. Met name in de gemeente Sluis is het een groot probleem. Steeds meer woningen die bedoeld zijn voor starters belanden in handen van kopers die de huizen verhuren als vakantiewoning of van inves teerders die ze doorverkopen om erop te kunnen verdienen. Krapte ,,Er is er nu echt een krapte op de markt", constateert Ralph van Dijk, directeur/bestuurder van Woon goed. ,,Toen ik zeven jaar geleden een woning in Zeeuws-Vlaanderen zocht, waren er zo'n twaalfhonderd woningen beschikbaar. Als ik nu op Funda kijk, tel ik er 427, waarvan nog maar de vraag is hoeveel er nog daadwerkelijk te koop zijn. En daar naast steken veel investeerders nu liever hun geld in vastgoed omdat de banken geen rente betalen." In de gemeente Sluis bevalt de nieuwe aanpak goed volgens Van Dijk. ,,We willen dit ook in de twee andere Zeeuws-Vlaamse gemeen- Ik ben zzp'er en ben alleen, ik kan niet zomaar20.000 euro overbieden ten gaan doen." Op jaarbasis zou den zo ieder jaar 30 woningen van Woongoed te koop komen waar voor gesolliciteerd moet worden. ,,Ik zou anders echt geen kans maken", zegt Remke Burky. De jonge fysiotherapeut werd uit meerdere kandidaten gekozen om de Woongoed-woning aan de Damstraat in Schoondijke te kopen. ,,De huizen die te koop komen, ze ker in de lagere prij sklasse, zijn vaak in een dag al verkocht. Ik ben zzp'er en ben alleen, ik kan niet zomaar 20.000 euro overbieden." Versluijs Makelaardij verkoopt de huizen voor Woongoed. Brigit Tet- teroo van Versluijs kijkt nu echter niet naar wie het meest biedt. Sa men met Woongoed wordt geko zen wie het huis mSg kopen. ,,Je moet beloven dat je zelf het huis permanent gaat bewonen voor ze ker vijfjaar, je moet een starter zijn, verbonden aan de regio en je moet je hebben laten informeren bij een hypotheekadviseur. Aan hoe meer criteria je voldoet, des te meer kans je maakt." De boel voor de gek hou den gaat niet zomaar, volgens Tet- teroo. ,,Dat je belooft er minstens vijf jaar te wonen, wordt notarieel vastgelegd." Ideaal Burky voldeed aan alle eisen. Gebo ren en getogen in Oostburg, stu deerde ze vier jaar in Rotterdam. Ze nam zich altij d voor terug te komen naar haar geboortegrond in West- Zeeuws-Vlaanderen. Plannen om haar huis, als straks alles rond is, te verhuren heeft ze niet. ,,En ik blijf er zeker vijf jaar wonen, natuurlijk. De plek is ideaal. Mijn paard Isor staat hier ook. Ik wil straks niet meer weg." dinsdag 6 juli 2021 VL Zorgboerderij Juutsom breidt uit met Zeeuwse wijnproeverij Heerlijke wijnen, gemaakt van druivensoorten die gegroeid zijn op de lichte zeeklei van Zeeuws- Vlaanderen, zijn sinds kort te proeven in de pas gerealiseerde ontvangstruimte en proeverij op de Catharinahoeve aan de Oran- jedijk bij Waterlandkerkje. Wilma Valk Waterlandkerkje -Rina Oosterling Remke Burky (25) uit Oostburg schreef de winnende sollicitatie brief. Zij mocht haar droomhuis in Schoondijke van Woongoed kopen. Solliciteren als middel om ervoor te zorgen dat de hui zen terechtkomen voor wie ze bedoeld zijn. -Remke Burky Wie bij Juutsom in de Twee Druiven op bezoek komt krijgt een proevertje van eigen gemaakte dranken. Edwin Kleijn schenkt in voor Rina Oosterling. foto camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 61