pi j Zelfs voorbeeldboer wordt in voortbestaan bedreigd: 'Je krijgt het gevoel dat je in de weg zit' 5 Beslag op geld complotdenkers Veel korter dan bij De Kern kun nen de lijntjes niet zijn. De melk van de 95 koeien op het familiebe drijf wordt grotendeels op locatie in Drunen verwerkt tot zuivelpro ducten. En die worden verkocht in de boerderijwinkel die nog geen 10 meter bij de stal vandaan staat. De kwark is er zelfs zo goed dat de Keuringsdienst van Waarde die een paar jaar geleden in een tv-uitzen- ding nog aanhaalde als hét goede voorbeeld. Een kleinschalig boe renbedrijf uit het boekje, zou je kunnen zeggen. Maar zelfs die worden in hun voortbestaan bedreigd door een nieuw rapport van het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL). Daarin staat dat in Brabant, Over ijssel en Gelderland niet of nauwe lijks nog plek is voor akkerbouw of veehouderij in de buitenlucht als Nederland aan de stikstofnormen wil voldoen. Het zou een onge kende transformatie van het lan delijk gebied zijn. Het rapport viel de familie Van Dal gisteren rauw op het dak. Al is het bepaald niet de eerste keer dat ze overvallen worden door een onderzoek of po litiek besluit. Melkquota ,,Uit mijn jeugd kan ik me het ge doe rondom de melkquota nog wel herinneren", zegt Gertoin van Dal in de kantine achter de winkel. ,,Dat was lastig, maar daar vonden boeren een innovatieve oplossing voor. Dat is ons wel toevertrouwd. Maar sinds de stikstofcrisis is het bijna niet meer bij te houden. Als er geen nieuwe wet wordt aange nomen, is er wel weer een discus sie over dierenwelzijn of lucht- wassers. Het geeft je als boer soms het gevoel dat je alleen maar in de weg zit. Terwijl het juist zo be langrijk is dat we duidelijkheid krijgen en dat mensen meeden ken. Anders moeten we straks al ons eten uit het buiteland halen.'' In het PBL-rapport staat dat zelfs voor de meest biologische of voor uitstrevende boer amper ruimte is in kwetsbare gebieden. Want elke koe die buiten loopt, stoot stikstof uit. Tegelijkertijd krijgt het bedrijf uit Drunen pas het stempel 'on the way to planetproof als de koeien minstens 120 dagen per jaar buiten grazen. Het geeft wel aan in welke spagaat boeren soms zitten. W Onduidelijkheid maakt beslissen over dure nieuwe stalvloer moeilijk Die aanhoudende onduidelijkheid maakt het extra lastig om te beslis sen over grote investeringen. Zoals over de nieuwe stalvloer van een paar ton waar binnen anderhalf jaar een vergunning voor moet worden aangevraagd om aan de deadline van de provincie te vol doen. Want wat is wijsheid als de spelregels straks weer veranderen? En wat als de familie minder die ren wil houden en meer aan re creatie wil doen? Heel krom De bereidheid om het groener en duurzamer te doen is er zeker. Maar dan moet er wel worden meegedacht, vindt ook dochter Anouk (18), die staat te popelen om het bedrijf straks over te ne men. ,,Als ik op weg naar school zie waar er allemaal gebouwd wordt, voelt het heel krom dat wij ons steeds moeten aanpassen'', zegt ze. ,,Daar gaat het op de hoge school ook best vaak over, al die maatregelen. Iedereen gaat daar anders mee om, maar het houdt iedereen bezig. Toch laat niemand het koppie hangen. Wie nu begint, weet dat het niet makkelijk is. Maar we vinden dat het belangrijk is dat er ook in de toekomst ie mand voor ons eten zorgt.'' Morgen gaan op verschillende plekken in het land boeren de straat op om te protesteren tegen de stikstofplannen. De familie Van Dal heeft het te druk om zich daarbij aan te sluiten. Maar ze be grijpen de actie zeker. ,,Het is nog steeds leuk om boer te zijn'', zegt Gertoin. ,,Want het is heerlijk om bezig te zijn met dieren. En in de winkel krijgen we ontzettend veel leuke reacties. Maar makkelijk wordt het je niet gemaakt. Ieder een moet de kans krijgen mee te praten en wat op te bouwen, kij ken naar wat er wél kan in welke regio.'' De gemeente Bodegraven-Reeu- wijk heeft beslag laten leggen op de bankrekeningen van drie in woners die te boek staan als com plotdenkers. Vrijdag bepaalde de rechtbank dat Micha Kat, Joost Knevel en Wouter Raatgever per direct moest stoppen met be schuldigende verhalen over ver meende pedonetwerken en ritu ele kindermoorden. In een ver klaring zei de gemeente gisteren de geleden schade te gaan verha len op de drie betrokkenen. Vol gens de rechter is er 'geen enkel objectief bewijs voor de ver- gaande aantijgingen over een sa- tanisch-pedofiel netwerk in Bo degraven'. De complottheorieën die de mannen verspreidden, veroorzaken in het dorp al maan den onrust. Zo kwamen tiental len mensen naar de begraafplaats om bloemen en pamfletten op kindergraven achter te laten. Geen boete voor weigeren vaccin Steen voor W.F. Hermans Wethouder weg om gedrag LHBTI-mars geschrapt dinsdag 6 juli 2021 Denk je als boer alles goed te doen, komt er wéér een rapport naar buiten dat je voortbestaan bedreigt. Voor de familie Van Dal uit Drunen is het bijna niet meer bij te houden. „Bied ons duide lijkheid en een eerlijke kans.'' Roy van der Lee Drunen De familie Van Dal heeft 95 koeien. foto marc bolsius BODEGRAVEN Wouter Raatgever voor de rechter. illustratie nicole van den hout BERLIJN De Duitse regering voelt er niets voor om weigeraars van een coronavaccinatie te beboeten. Berlijn ver werpt de suggestie van het Rode Kruis een geldstraf van 25 tot 30 euro in te voe ren als je niet op een prikafspraak ver schijnt. De voorzitter van een afdeling van het Duitse Rode Kruis wil de boete voor 'vaccinspijbelaars' om verspilling te voorko men. AMSTERDAM Naar aanleiding van zijn honderdste ge boortedag komt in De Nieuwe Kerk in Am sterdam een gedenk steen voor schrijver Willem Frederik Her mans. Die wordt ont huld op 31 augustus. AMSTERDAM De Amsterdamse SP- wethouder Laurens Ivens treedt per direct af, bevestigde een woordvoerder van de gemeente gisteren. Ivens biechtte in een brief aan de gemeen teraad op dat hij grensoverschrijdende opmerkingen heeft gemaakt in de richting van vrouwelijke mede werkers. Hij biedt de betrokken medewer kers daarvoor zijn 'op rechte verontschuldi gingen' aan. TBILISI LHBTI-activisten in Georgië hebben giste ren hun Pride-mars geannuleerd. Ze von den het er te onveilig. Tegenstanders had den onder meer een kantoor bestormd van een LHBTI-campag- negroep in hoofdstad Tbilisi. Ook vielen ze volgens lokale media journalisten en came ramensen aan. Een van de tegenstanders van de Pride-mars was premier Irakli Garibashvili.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5