II 6 D66 in Goes wil ook een buddy voor nieuwe leden Hoe zit het op Tholen en de Bevelanden? Want laten we eerlijk zijn: het is niet alleen leuk en gezellig CIJFERS/ De fractie van D66 dient binnen kort een initiatiefvoorstel in waarin staat dat de gemeente actief de hand moet uitsteken naar vrouwen die mogelijk een verrijking zouden zijn voor de Goese politiek. De par tij wil dat de huidige vrouwelijke raadsleden en steunfractieleden sa men een groep vormen die bijeen komsten houdt voor nieuwe vrou welijke talenten. Verder zouden er buddy's moeten komen deze nieuwe vrouwen. We vragen D66- fractievoorzitter Saskia Verheij (foto) naar het hoe en wat. dering kan het er hard aan toegaan, maar daarna staan ze bij wijze van spreken als vrienden een pilsje met elkaar te drinken. Vrouwen moeten er soms echt mee leren omgaan dat ze na een vurig betoog stevig weer woord kunnen krijgen. Ze zijn vaak wat meer op zoek naar bevestiging. Dat iemand zegt: 'Dat heb je goed gedaan, joh!' ,,Juist. Ik ga mezelf zeker aanmel den als buddy, als ons voorstel het haalt. Zo'n buddy kan ondersteu ning bieden aan een vrouw die net komt kijken in de politiek. Want la ten we eerlijk zijn: het is niet alleen leuk en gezellig. Het zou goedkoop zijn om dat zo te brengen. Het is hard werken, je moet veel stukken lezen, alert zijn en je ziet dingen sneuvelen waar je je met hart en ziel voor hebt ingezet. Die hardheid moet niet worden onderschat. Het is fijn als een buddy dan af en toe te gen je zegt dat je toch goed bezig bent." ,,Ik vrees dat het er niet inzit. Zelf ga ik stoppen, want ik ben al 75. Er lijkt op dit moment geen andere vrouw te zijn die op een verkiesbare plek wil staan. Maar we hopen zeker op een vrouw in de steunfractie! Je hoeft als vrouw natuurlijk ook niet meteen de gemeenteraad in. Mis schien is het juist beter om vanuit de steunfractie eerst wat meer op de achtergrond te kunnen meekij ken." ,,Omdat vrouwen veel minder vaak dan mannen uit zichzelf denken: 'kom, laat ik eens de politiek in gaan'. Vrouwen moeten eigenlijk gevraagd worden. Ze onderschei den zich vaak op tal van maatschap pelijke terreinen, maar vertalen dat zelden naar de politiek. Zelf ben ik destijds ook gevraagd. Ik was in de jaren tachtig betrokken bij de op richting van de montessorischool in Goes en was in die hoedanigheid opgevallen bij Adri van Oosten van de fractie van PPR/PSP. Hij heeft gevraagd of ik erbij wilde komen. Daar heb ik 'ja' op gezegd. Ik heb eerst vier jaar in de steunfractie ge zeten. In 1990 ben in voor Groen Links in de gemeenteraad geko- men, want in die partij zijn PPR en PSP toen opgegaan (jaren later stapte Verheij over naar D66, red)." ,,Ik kwam er snel achter dat ik het spel helemaal niet begreep. Ik was toen ambtenaar bij de gemeente Borsele en had daar van een collega gehoord dat er voor gemeenten een zak geld van het Rijk aan zat te ko men voor een bepaald doel. Ik bracht die kennis trots in tijdens een commissievergadering in Goes en dacht dat er wel applaus zou vol gen. Maar het bleef ijzingwekkend stil. Ik begreep er niets van. Korte tijd later kwam een andere fractie met een uitgewerkt plan over dat zelfde onderwerp. 'Maar daar was ik al mee gekomen!', dacht ik toen. Maar ja, zo werkt dat." Het is hard werken, je moet veel stukken lezen, alert zijn „Nou, mannen hou den over het al gemeen wat meer van dat politieke spel. In de verga- dinsdag 6 juli 2021 'Meer vrouwen in de raad' 'Er moeten meer vrouwen in de gemeenteraad'. Het is een wens die wel vaker wordt uitgespro ken. In Goes wil D66 daar nu concreet werk van maken. 'Maar wel met een eerlijk verhaal, want het is niet altijd leuk en gezellig.' - Saskia Verheij, D66 Rob Paardekam In de gemeenteraad van Goes, hier op beeld uit begin 2020, zijn momenteel 6 van de 25 raadsleden vrouw. FOTO MARIEKE LODDER In de gemeenteraden op de Bevelanden en Tholen is het aandeel vrouwelijke raadsle den nog relatief klein. Met name in Tholen is het huilen met de pet op. Opvallend is dat Reimerswaal juist het beste jongetje van de klas is, ondanks het behoudende ka rakter van die gemeente. De SGP zit er weliswaar met zeven mannen in de raad, maar de andere fracties maken veel goed. Een over zicht: 1. Reimerswaal - 5 van de 19 raadsleden zijn vrouw - 26,3 procent. 2. Goes - 6 van de 25 raadsle den zijn vrouw - 24 procent. 3. Noord-Beveland - 3 van de 13 raadsleden zijn vrouw - 23,1 procent. 4. Borsele - 4 van de 19 raadsleden zijn vrouw - 21,1 procent. 5. Kapelle - 2 van de 15 raadsleden zijn vrouw - 13,3 procent. 6. Tholen - 2 van de 21 raads leden zijn vrouw - 9,5 procent. Goes Het stadskantoor van Goes. foto willem staat Is dat één van de redenen waarom jullie voorstellen met buddy's te gaan werken? Jullie eigen lijsttrekker voor de gemeenteraadsverkiezingen van 2022 is een man. De nummer twee wordt vast een vrouw, toch? Waarom is het nodig dat de ge meente zo'n actieve rol pakt? Beviel het meteen? - Saskia Verheij, D66 Maar zoiets is toch voor vrou wen én mannen vervelend?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 59