Schouwen-Duiveland krijgt blijvende plek in Bevrijdingsmuseum II 6 Bewoners Oude Haven in Zierikzee winnen duel met de gemeente Marcel Modde Zierikzee Pauline de Gijt van de bewoners commissie kan opgelucht op vakan tie. ,,Als ik terugkom, weet ik zeker dat de bomen er nog staan." Hoe an ders was het bijna een jaar geleden, toen ze in Zwitserland op de PZC- site las dat de meeste lindes moes ten verdwijnen en zouden worden vervangen door jongere exemplaren van een andere soort. ,,De lindes veroorzaken overlast door plak van bladluis, zouden zonder bodemver betering toch niet veel ouder meer worden en bovendien niet netjes op een rij staan. Daarnaast kon de aan nemer volgens de wethouder mak kelijker zijn werk doen zonder die bomen. Allemaal wisselende argu menten. Ik ben daar eens ingedoken en toen bleek het allemaal nét even anders te liggen." 1385 handtekeningen De Gijt sloot zich aan bij Hans de Jong en Wim Klaassen, die zich zorgen maakten over wat de kade renovatie met de monumentale panden rondom zou doen. De risi co's en hoe eventuele schade door verzakkingen kon worden ver haald, waren volgens hen onduide lijk. Een petitie voor behoud van alle 35 bomen en een pas op de plaats met de werkzaamheden tot dat alles goed was uitgezocht, werd door 1385 medestanders onderte kend. Het begin van een goed geor ganiseerd verzet. De drie musketiers van de Oude Haven kruisten meerdere malen de degens met de gemeente. De bewo nerscommissie kreeg bijval van twee ervaren ingenieurs uit de buurt, die aan de hand van eigen berekeningen aantoonden dat de renovatie best een paar tandjes minder kon dan de aannemer de gemeente had voorgesteld. Zo dwongen ze een second opinion af bij de Technische Universiteit in Delft. Daaruit rolden ruim twintig zwaarwegende aanbevelingen om het anders te doen. Alle reden om de uitvoering vooralsnog een jaar uit te stellen en alles nog eens goed uit te zoeken, besloot de raad afge lopen donderdag. Het kan, als je maar wilt Welke methode er dan ook uitrolt, de bomen blijven staan én er komt degelijke risicoanalyse. ,,Dat is voor ons toch wel een hele belangrijke", zegt De Gijt. ,,En het meest fantas tische vind ik zelf dat de bomen volgens de deskundige die we heb ben ingeschakeld met een beetje extra aandacht nog tientallen jaren mee kunnen. Dus het kan wél, als j e maar wilt. De bomen kappen was gewoon de makkelijkste manier. Maar dat past toch ook niet meer in Met een beetje extra aandacht kunnen de bomen nog tientallen jaren mee deze tijd met al die alarmerende klimaatberichten." Met het raadsbesluit en de toe zeggingen van wethouder Jacque line van Burg is het vertrouwen van de bewonerscommissie in de ge- meente voor een groot deel her steld. De Gijt: ,,Er is het afgelopen jaar een hoop gedaan en gezegd. Vanaf nu kijken we weer positief naar de toekomst en vertrouwen erop dat het goed gaat." Maar helemaal gerust zijn ze er nog niet op. Dat volgt pas wanneer alsnog een onafhankelijk project leider wordt aangesteld die moet gaan toezien dat er daadwerkelijk iets wordt gedaan met de adviezen van de TU en straks namens alle be langhebbende de uitvoering be waakt. ,,Wij zijn er nooit op uit ge weest de zaak te traineren. Maar puur dat het goed gebeurt; voor al les en iedereen." Marcel Modde Zierikzee De Vereniging Musea Schouwen- Duiveland (VMSD) had vorig jaar in de vijf kleinere musea wisselten toonstellingen ingericht naar aan leiding van 75 jaar bevrijding. Dat sea met hulp van veel vrijwilligers nog één keer bij elkaar hebben ge bracht", zegt mede-initiatiefnemer Luitzen Bijlsma. ,,De expositie in de Nieuwe Kerk is aan een breed pu bliek getoond; dat geeft enorm veel voldoening. We merken dat de oor logsverhalen over Schouwen- Duiveland mensen raken en ontroeren. En echt niet alleen oudere mensen". Het aantal ooggetuigen uit de Tweede Wereld- jorlog neemt snel af. Daarom maakte filmmaker Tjeerd Muller in opdracht van de VMSD een documentaire met ooggetuigenverslagen. ,,Niemand kan het verhaal beter vertellen dan zij die het zelf meemaakten", stelt Bijlsma. De verhalen werden op een groot scherm getoond. De oorlogsverhalen over Schouwen- Duiveland raken en ontroeren mensen viel door de coronamaat regelen gedeeltelijk in het water. Daarom werd afge lopen maand al het materi aal verzameld in een overzichts tentoonstelling in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Ook waren de 50 beste oorlogsfoto's van Zeeland te zien. In de 9 openingsmiddagen trok de ex positie 1021 bezoekers. ,,Het is fan tastisch dat we alles van de vijf mu- dinsdag 6 juli 2021 Bomen worden niet meer gekapt Pauline de Gijt stond met een petitie voor behoud van de bomen langs de Oude Haven in Zierikzee aan de wieg van het verzet tegen het renovatieplan van de kademuren. foto katja van noort Game, set en match voor de be woners van de Oude Haven in Zierikzee. Wat in augustus vorig jaar begon als actie voor behoud van de lindebomen langs het water, verzandde in een duel met de gemeente over de nood zaak van een ingrijpende reno vatie van de kademuren. Met als voorlopig eindresultaat dat de werkzaamheden een jaar zijn uitgesteld, wat tijd schept voor nader onderzoek naar de beste methode. De bomen worden in elk geval niet meer gekapt. ,,Dat past toch ook niet meer in deze tijd, met al die alarmerende kli- maatberichten." -Pauline de Gijt, bewonerscommissie De overzichtstentoonstelling Schouwen-Duiveland Bevrijd! in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. archieffoto marieke mandemaker Een deel van de expositie Schouwen-Duiveland Bevrijd! krijgt een permanente plek in het Bevrijdingsmuseum in Nieuwdorp. De afloop van de Tweede Wereldoorlog in het noordelijkste deel van Zeeland is een nog ontbrekende schakel in die presentatie. Anders dan de rest van de provincie na de Slag om de Schelde in 1944, duurde de bezetting van Schou- wen-Duiveland voort tot 7 mei. -Luitzen Bijlsma, mede-initiatiefnemer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 57