Ploeg MVDP is grootverdiener 10e etappe Lachlanland 9 elkaar heen om een glimp van hun helden op te vangen niet over zijn hart verkrijgen om een klein Frans ventje teleur te stellen. Dus hop, hoofden naast el kaar en klikken maar. De Belgische renner Oliver Nae- sen zegt: „Mijn angst om corona op te lopen is inmiddels niet meer groter dan mijn angst om mijn sleutelbeen te breken." Oftewel: voor hem is corona inmiddels niet meer iets waar hij elke dag aan denkt. Gesteund door de cijfers. „Hier in Frankrijk neemt de kracht van het virus af net als bij jullie en bij ons in België. Ik heb mijn eerste vaccinatie ook al bin nen. Dat scheelt toch zeker bij het gevoel. Ik vind het echt fijn dat het stilaan weer normaal wordt. De Tour is weer de Tour. Ik geniet er van." Bauke Mollema is vanaf dag i vrij ontspannen omgegaan met corona. Niet dat hij het virus on derschat. „Zeker binnen de ploeg hoefje nu iets minder extreem te doen. We worden zo vaak getest. Ik denk dat weinig mensen bin nen het peloton zich nog echt zor gen maken." Gevaar op de loer Toch kan corona plots wel een groot item zijn als vandaag blijkt dat er renners positief testen. Het gevaar blijft simpelweg op de loer liggen. In de Tour de France is het niet anders dan bij uw lievelings restaurant of op het werk. Het ge voel dat deze pandemie eindig is, zorgt automatisch voor een tikje gemakzucht. „We zijn er ook Het publiek dere ploegen de teugels zichtbaar meer aan gewend'', zegt de Duitse is in groten laten vieren, gebeurt dat bij DSM sprinter André Greipel, bezig aan getale langs niet. „Op de rustdag zien wij echt zijn twaalfde Tour waarin hij elf de kant om geen familie. Ach, het is maar een etappes won. „Het testen is nor- het peloton paar weken hè. Dat houden we maal geworden. De angst voor het van d ichtbij te wel vol. Na Parij s kan ik iedereen virus misschien wel iets minder kunnen zien. weer van dichtbij zien." geworden. We zullen ons allemaal foto's reuters Toch is die angst niet in het aan de regels moeten houden. Wij, en het publiek ook. Maar wielrennen is dé sport waar men sen dichtbij kunnen komen. Dat is de basis en ook de toekomst van onze sport. Daarom is het fijn om na vorig jaar weer meer mensen te zien die van de koers houden." een week geleden in Brest overi gens niet welkom. Vorig jaar werd binnen de ploe gen met angst en beven uitgeke ken naar de testuitslagen. Mag ik door of niet? „Voor ons is die angst er nog steeds hoor", zegt Joris Nieuwenhuis, renner van Team DSM die na vorig jaar aan zijn tweede Tour bezig is. „Twee ren ners positief binnen de ploeg en het is klaar. We doen er nog steeds alles aan om dat te voorkomen. We willen het virus gewoon buiten de deur houden. Hoe doe je dat? Door in de bubbel te blijven." Waar an- dere ploegen de teugels zichtbaar laten vieren, gebeurt dat bij DSM niet. „Op de rustdag zien wij echt geen familie. Ach, het is maar een paar weken hè. Dat houden we wel vol. Na Parijs kan ik iedereen weer van dichtbij zien." Toch is die angst niet in het complete peloton aanwezig. Ren ners verschijnen dus regelmatig zonder mondkapje in de mixed zone en bij het publiek voor de dagelijkse presentatie. Ze gaan vrolijk op de foto met fans. Pu bliekslieveling en wereldkampi oen Julian Alaphilippe kan het Mede dankzij de twee ritze- ges van Van der Poel en Tim Merlier kwamen de inkom sten bij de Belgische ploeg volgens de Tourorganisatie tot nu toe uit op een totaal bedrag uit van maar liefst 51.660 euro. Van der Poel droeg ook zes dagen de gele trui. Na de tweede etappe- mocht hij het felbegeerde gele tricot voor het eerst aan trekken. Hij droeg de leiders- trui tot afgelopen zondag, toen hij niet meer startte. Van der Poel heeft de blik vanaf nu volledig gericht op de Zomerspelen. Alpecin-Fenix verdiende net iets meer dan Deceu- ninck - Quick-Step, dat met Julian Alaphilippe en Mark Cavendish (2) drie etappes won en zo tot 51.580 euro kwam. Ook Bahrain-Victori ous, de ploeg van Wout Poels, deed het goed. Mede door de ritzeges van Matej Mohoric en Dylan Teuns ver diende de ploeg 48.400 euro. De inkomsten voor Jumbo-Visma kwamen tot dusverre uit op 24.460 euro. Team Qhubeka Nexthash verdiende in de eerste Tour week met slechts 1840 euro het minst. s COLUMN THIJS ZONNEVELD Ernaast: een fiets. Erin: een renner. Zijn collega's zaten tientallen kilometers ver derop aan het diner in een hotel, maar zijn maag rommelde. Hij had geen eten meer kunnen vin den, het was donker geworden en het zeek van de regen. Dan maar geen eten vanavond. Vorige week begonnen 184 renners aan de Tour de France in Brest. Op datzelfde moment begon Lachlan Morton ook aan zijn Tour de France. Niet in een peloton, maar alleen. Geen mecaniciens, geen soigneurs, geen hotels, geen restaurants, maar solo en zonder hulp. Hetzelfde traject als de renners, maar dan met de transfers erbij. Geen 3400 kilometer, maar 5500. Tentje mee, een paar pannen, een schone broek en een tandenborstel. Het doel is om eerder in Parijs te zijn dan het pelo ton. Maar vooral: om zoveel mogelijk geld op te ha len voor World Bicycle Relief, een stichting die arme gezinnen in derdewereldlanden een fiets geeft zodat ze ermee water kunnen halen of hun kinderen naar de school twee dorpen verderop kunnen sturen. prof bij EF Education; hij had ook zomaar de echte Tour kunnen rijden. Hij was jarenlang een van de beste klimmers in de ploeg, won een handvol koersen in Amerika, maar er knaagde altijd iets. Hij kon wel hard fietsen, maar een wielren ner voelde hij zich niet. Dat harde, agressieve, extreem competitieve was eigenlijk niets voor hem. Het keurs lijf waar een wielrenner zich in moet proppen even min. Hij verloor het plezier in de sport, stopte, kwam weer terug, begon weer te twijfelen en nam uiteinde lijk een totaal andere afslag. Die naar Lachlanland. Hij mag zijn eigen programma uitstippelen. De helft van het seizoen rijdt hij normale koersen op de weg. De Giro, de Dauphiné, de Tour of the Alps. De andere helft doet hij waar hij zelf zin in heeft. Rijdt hij gravelwedstrijden, pakt hij het record op de Everest Challenge of doet hij mee aan een ultra race. Het is maar net hoe het uitkomt. Als hij wint is het prima, als hij niet wint is het net zo prima. Morton is vooral bezig met het verleggen van zijn eigen grenzen. Niet met presteren, maar met inspireren. Toen ik gisteren keek waar hij was, was hij net de Ventoux over. 3000 kilometer gehad, nog 2500 te gaan. Twaalf uur per dag, kilometertje of 25 gemid deld, meer dan 1600 fietsen verdiend. Hij trapt, hij kijkt om zich heen en hoe ver hij kan gaan. Een paar dagen terug kwam ik hem tegen op de fiets. Hij had geen fietsschoenen aan, maar sanda len. Onder zijn ogen hingen wallen waar een bus Japanse toeristen in zou kunnen verdwalen, maar hij neuriede een liedje. Bij het passeren zei ik: ,,Hup Lachlan." Hij glimlachte en stak twee vin gers op. Daarna neuriede hij weer verder. Alles goed in Lachlanland. Hij stopte, kwam terug, twijfelde weer en nam een andere afslag dinsdag 6 juli 2021 GO @thijszonneveld ROTTERDAM Alpecin-Fe- nix, de Belgische wieler ploeg van de Nederlandse kopman Mathieu van der Poel verdiende het meest in de eerste negen dagen van de Tour de France. Mathieu van der Poel. FOTO COR VOS 6 juli - 190,7 km »>-V FRANKRIJK Chambéry 42km lïi^s Albertville Valence 190,7km La Placette 82km Nazaire-en-Royans 144km habeuil 173km 20km hoogteverschil en moeilijkheidsgraad Les Chaumets 433m 622m St-Nazaire- j en-Royans 174m 190,7km Iidden in het weiland stond een tentje. Morton is niet zomaar de eerste de beste. Hij is Je kunt hem volgen op zijn solo door Frankrijk. f?£XCHAh,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 53