Van der Breggen schittert niet alleen m1- - sr 7 coureurs in hun eerste titeljaar 2010: SEBASTIAN VETTEL T 2016: NICO ROSBERG 2021: MAX VERSTAPPEN? Nederlandse ploeg SD Worx domineert Giro 11,2 km in 24.57 Tsïiêt petronas 0*.' Een clean sweep, drie wielrensters van dezelfde ploeg op het podium van de Giro d'Italia Internazionale Femminile. Dat is waar Team SD Worx op afstevent. Kopvrouw Anna van der Breggen is een klasse apart in Italië, maar in haar kielzog doet ook Demi Vollering het uitste kend in de 'Giro Donne'. De twee Nederlandse vrouwen werden eer ste en tweede in de klimtijdrit van gisteren. Hun Zuid-Afrikaanse ploeggenote Ashleigh Moolman werd vierde en staat tweede in het algemeen klassement, tussen Van der Breggen en Vollering in. Geen toeval Het tekent de heerschappij van de Nederlandse ploeg. Een overmacht die niet uit de lucht komt vallen. Want waar het vrouwenwielren- nen al voor een langere tijd wordt gedomineerd door Nederlandse rensters (met name Van der Breg gen, Annemiek van Vleuten en Ma rianne Vos rijgen al jarenlang de ze ges aan elkaar), is het SD Worx dat erbovenuit steekt. Dit jaar won het team onder meer al Omloop het Nieuwsblad, de Waalse Pijl (beide Van der Breggen), Strade Bianche (Chantal Van den Broek-Blaak), Luik-Bastenaken-Luik en La Course (beide Vollering). Het zorgt uiteraard voor grote te vredenheid bij ploegleider Danny Stam. „We zijn heel goed van start gegaan en hebben die lijn doorge zet", zegt hij. „We weten dat we met goede wielrensters aan het werk zijn en als je dan al vroeg be gint met winnen, zorgt dat vaak voor motivatie. De nieuwe meiden hebben zich daar goed aan opge trokken. Iedereen wil in het spoor van Anna doorgaan met winnen." Maar het is niet zo dat het succes van dit jaar nieuw is voor de ploeg. Onder de naam Boels-Dolmans won het de afgelopen jaren al vrij wel alle grote koersen minstens een Bij ons voelen de nieuwe rensters zich gewaardeerd en kunnen daardoor meteen een stap zetten keer. Met Van der Breggen, maar eerder ook al met onder anderen de Britse Lizzie Armitstead (tegen woordig Lizzie Deignan) en de Amerikaanse Megan Guarnier. Achter die opeenvolgende succes sen zit volgens Stam een eenvou dige visie. „Het valt of staat met de toppers die je binnen je ploeg hebt en of zij de kar kunnen trekken", legt hij uit. „Daaromheen proberen wij de juiste randvoorwaarden te creëren en visie uit te dragen. Wat die visie is? Dat je het altijd met el kaar en voor elkaar doet." Het beste voorbeeld daarvan kreeg het wielerpubliek te zien in de Ardennenklassiekers. Daar of ferde Vollering, de nummer 3 van 2020, zich in de Waalse Pijl volledig op voor Van der Breggen die vervol gens won op de Muur van Hoei. Vier dagen later waren de rollen omgedraaid en was het de wereld kampioene die er alles aan deed om Vollering in staat te stellen Luik Bastenaken-Luik te winnen. Stam is er trots op. „Natuurlijk hebben we heel goede rensters, maar dat moet er nog wel uit ko men. Er zijn genoeg ploegen waar ook toppers zitten, die het een stuk minder goed doen. Bij ons voelen de nieuwe rensters zich gewaar deerd en kunnen daardoor meteen een stap zetten." Overmacht En zo komt het dat het tijdens de huidige Giro Donne voor SD Worx niet alleen goed gaat met Van der Breggen, maar ook met Vollering en Moolman. De eerste vrouw in het klassement die niet bij de Ne derlandse ploeg onder contract staat, is Deignan (Trek-Segafredo). Zij staat vierde en heeft, met nog zes van de tien ritten te gaan, al een achterstand van 5.53 op Van der Breggen. „Het moet wel heel raar lopen, wil dat gat nog worden ge dicht", concludeert Stam. Een clean sweep voor zijn ploeg is een stuk waarschijnlijker. PODIUM dinsdag 6 juli 2021 GO Zijn zege op Monza namens Toro Rosso maakte in 2008 meteen duidelijk dat Sebas tian Vettel behoorlijk wat in zijn mars had. Na anderhalf seizoen volgde promotie en met vier zeges in zijn eerste Red Bull-sei- zoen bewees de jonge Duit ser meteen zijn waarde. De eerste van zijn vier titels kwam een jaar later en was uiterst zwaarbevochten. Te genstand kwam van Ferrari- kopman Alonso, zijn ervaren Red Bull-teammaat Mark Webber, McLaren-coureur Hamilton en uittredend kam pioen Button. Allemaal deden ze lang mee om de titel. Zo stond Vettel na acht races pas vijfde, met een achter stand van 19 punten (25 voor een zege) op Hamilton. Zijn eindspurt bleek beslissend, met drie zeges in de laatste vier races. Pas op de slotdag kwam Vettel aan de leiding, waarmee hij zich kroonde tot jongste F1-kampioen (23 jaar, 4 maanden 11 dagen) ooit. Hij speelde lang tweede viool, achter Lewis Hamil ton. Op zijn 30ste - tien sei zoenen ervaring, 14 zeges - zette Nico Rosberg nog eens alles op alles. Hamilton was al kampioen, toen Rosberg eind 2015 de laatste drie races won. Die serie trok hij door met winst in Aus tralië, Bah- rein, China en Rusland. Zeven zeges op rij, alleen Vettel deed het ooit beter (negen). Het resul teerde in een giganti sche voorsprong van 43 punten op Hamilton, zijn enige concurrent dat jaar. In de zomer bleek die voor sprong echter volledig ver dampt, Hamilton stond zelfs even 19 WK-punten voor. Maar diens ene uitvalbeurt in Maleisië (motorpech) bleek allesbepalend. Het Merce- des-gevecht bleef spette rend, spraakmakend en ex plosief, maar Rosberg had aan de tweede plaats in Abu Dhabi voldoende. Het bleek zijn eerste en laatste titel, meteen trok hij met pensioen. Is dit dan het gouden jaar? Gaat hij deze voorsprong van 32 WK-punten na negen races omzetten in goud? Onaangekondigd komt een eerste titel voor Max Verstappen allang niet meer. Hij is bezig aan zijn zevende seizoen, klom in Oostenrijk voor de 50ste keer op het podium en won er zijn vijftiende race. Alleen Sir Stirling Moss won vaker (16) zonder een titel te veroveren. Het kampioenschap is het enige dat nog mist op zijn palmares. De jong ste ooit wordt Verstappen niet meer, Vettel was pas net 23 en Verstappen viert in september zijn 24ste verjaar dag. Ook geen schande om op die leeftijd die primeur te pakken, Hamilton en Alonso deden het hem al eens voor. De 'Giro Donne' wordt momen teel gedomineerd door Anna van der Breggen, die gisteren haar tweede ritzege boekte. In het kielzog van de wereldkampi oene schitteren ook haar SD Worx-ploeggenoten Demi Volle ring (tweede) en Ashleigh Mool- man (vierde). Mairijn Abbenhuijs Cascate delToce - Danny Stam, ploegleider GIRO D'ITALIA FEMMINILE Etappe 4: tijdrit 1. Van der Breggen (Ned/SDW) 2. Vollering (Ned/SDW) +1.06 3. Brown (Aus/Bke) +1.17 SD Worx aan het werk in Italië. Behalve Anna van der Breggen (in het roze) maken ook haar teamge noten veel indruk. foto cor vos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51