Sterven in schoonheid M-m fW, Na de zware coronalockdown is opgebloeid Londen 4 EK VOETBAL Na maanden van beperkingen wordt Londen stilaan bevangen door euforie. De finale op Wembley gloort. AD Sportwereld peilde de stemming in de oude arbeidersbuurten. ,,Na al die donkere, deprimerende dagen hadden we dit echt even nodig.'' Londen* #01 Column LEON TEN VOORDE Als wij Nederlanders in het verleden weer eens vroegtijdig tegen onze beperkingen waren aange lopen, vonden we het in onze ijdelheid maar wat prettig om tijdens de vakanties in het buitenland te pochen over hoe mooi we waren gesneuveld. Sterven in schoonheid was een Hollands meester werk, waar de rest van de wereld vaak geen snars van begreep. Wij koesterden vooral de mythe dat we speelden om de harten te veroveren. Winnen was nog net niet iets voor mietjes. Daarom vond de helft van het land het ook maar niks dat het pragmatische Oranje van Louis van Gaal in 2014 opeens een win nende machine werd. Oranje was als Doutzen Kroes in een jutezak, schreef ik destijds en zeven jaar later weet ik nog steeds niet of we dat als een compliment moeten zien, of niet. België ging eruit tegen de Italianen en na afloop ging het bij de zuiderburen vooral over de karige erfe nis die dit elftal had achter gelaten. Wie de Britse kran ten leest gaat denken dat Engeland een heerlijke cocktail is waarin het Oranje van '74, het Brazilië van '82, het Oranje uit '98 en de Belgen van 2018 sa menvloeien. Wij puristen vinden dat Engeland meer weg heeft van schraal bier in een smoezelige pub, maar wie die woorden daar uitspreekt wordt meteen het land uitgezet. De teams uit de cocktail waren stuk voor stuk de smaakmakers, maar de wereldverbeteraars bleven berooid achter toen het goud werd verdeeld. Als we de Engelse adoratie even in juiste proporties plaatsen, zien we een elftal waarin de leukste spe lers niet mee mogen doen van de coach, omdat je in zijn ogen met leuk voetbal het resultaat in ge vaar brengt. Italië? Dat gaat er natuurlijk uit tegen dat suffe Spanje SJOERD MOSSOU REPORTAGE Chris Dowse wijst naar de kleine portiekflat aan de overkant. De overbuurman die daar tot voor kort woonde, op huisnummer 74, heeft de coronapandemie afgelo pen winter niet overleefd. Bij wijze van klein eerbetoon wap pert er nu een vlag met zijn naam erop. ,,Hij was een zware alcoholist, al ruim in de zeventig, maar wel ie mand die graag onder de mensen kwam'', vertelt Dowse. ,,In dit woonblok letten we over het alge meen goed op elkaar, maar tijdens de winterse lockdown raakte hij volledig in een isolement. Dat wa ren echt de donkerste, meest uit zichtloze dagen. Veel mensen hier gingen echt kapot.'' We zijn in het Kirby Estate, een verzameling kleine flats in Zuid- Londen. Dit blok van sociale huurwoningen is inmiddels be roemd in heel Engeland, aange zien de balkons er in de zomer volledig zijn behangen met St. George-vlaggen. Sinds het EK van 2012 is het stilaan een traditie ge worden. Nu voor Engeland de eerste grote finale in 55 jaar gloort, weten steeds meer buitenlandse journa listen en cameraploegen het foto genieke woonblok te vinden. Dowse, met twee vrienden de ini tiatiefnemer van het vlaggenfeest, staat ze allemaal te woord. Het Kirby Estate staat midden in het rauwe Bermondsey, niet ver van het stadion van Millwall. Dit soort woonblokken zijn de zeld zame enclaves van de oude Lon- denaren, nog niet weggevaagd door het grootkapitaal in de En gelse hoofdstad. Bolwerken van de Britse arbeidersklasse, in metro pool Londen stilaan gemixt met invloeden uit heel de wereld. ,,Over dit soort council estates bestaan heel veel vooroordelen'', zegt Dowse, een enorm vriende lijke veertiger van een kilo of 150. ,,Mensen doen graag alsof wij alle maal bierdrinkende, xenofobe werklozen zijn. Nou, het tegen deel is waar. Hier komt de hele wereld samen. Er wonen hier ver- pleegsters, taxichauffeurs, men sen met eigen winkeltjes, alles.'' De bestaande vooroordelen lei den ook tot argwaan in Engeland zelf, merkt Dowse. Het vlagver toon in het Kirby Estate wordt vaak gezien als een vorm van pa triottisme, aanschurkend tegen rechts nationalisme. De St. Ge- orge-vlag is sinds de jaren 70, toen extremisten het rode kruis stilaan kaapten, niet helemaal onomstre den. Als je in Engeland een Engelse vlag ophangt, word je vanzelf in een politieke hoekgeduwd ,,Bij jullie in Nederland heb je die oranjestraten", aldus Dowse. ,,Dat vindt iedereen altijd prachtig om te zien. Maar als je in Engeland een Engelse vlag ophangt, word je vanzelf in een politieke hoek ge duwd. Onzin. Dit gaat puur om voetbal. Ook Turkse, Portugese en Schotse buurtgenoten hebben hun eigen vlag opgehangen. Mooi toch? Het enige wat wij doen, is Gareth Southgate en zijn spelers steunen, op een positieve manier.'' Drempel Dat lukt vooralsnog heel aardig. De nationale ploeg van Engeland speelt morgenavond de halve eindstrijd tegen Denemarken op Wembley, op de drempel van de eerste grote finale sinds het WK van 1966. Het spel was lang niet al tijd spetterend, maar voor het eerst in decennia maakt de En gelse ploeg een stabiele en zelfbe wuste indruk. In Londen is de verwachting dan ook overal voelbaar. Van Shoreditch tot Ealing: de ever green Three Lions ('Football's coming home') van The Lightning Seeds klinkt dezer dagen werkelijk overal in de stad, uit openstaande ramen en uit pubs. De meest mul ticulturele en kosmopolitische stad van Europa doet sowieso meer Engels aan dan normaal. Toeristen zijn er niet of nauwe lijks, expats ook veel minder. Italië? Die gaan er natuurlijk uit tegen dat suffe Spanje, dat bin nenkort op een congres gaat voorstellen of de doelen kun nen verdwijnen. Of ze lopen zich vast in de finale tegen dat cynische Engeland, dat het te mooie sprookje van de Denen bruut omver blaast. Samen met onze Belgische vrienden vinden we dat maar niks, maar in Enge land halen ze de schouders op. Daar zullen ze zeggen: sterven in schoonheid is ook maar gewoon een manier van doodgaan. dinsdag 6 juli 2021 GO Het was al ver na middernacht toen op de Belgische televisie een Hollandse con clusie werd getrokken. „Wat hebben we hier achtergelaten? Niks eigenlijk", zei de kritische analyticus vanuit een verlaten stadion. Als die woorden vallen na het einde, dan weet je dat de Belgen de nieuwe Nederlanders zijn. Verliezen doe je groots en meeslepend en dus ver lies je niet van Tsjechië. 'We wachten nu al @sjoerdmossou - Chris Dowse Chris Dowse voor zijn woning op Kirby Estate in de Londense wijk Bermond- sey, dat volle dig is behan gen met En gelse vlaggen. FOTO'S EPA,. REUTERS De winnaar kan ons verder gestolen worden, maar wie wordt de mooiste van allemaal?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 48