en zijn teammanager Vialli 3 Spinazzola geopereerd Voorspelling van de dag EK2020 Programma met Mancini. De scorende tweeling - i gemelli del gol - werden ze vroeger genoemd. Ze zijn nu beiden 56 jaar. „Roberto is mijn held sinds ik 14 jaar ben'', zei Vialli voor dit EK op de Italiaanse televisie. ,,We ont moetten elkaar voor het eerst als jongens op het nationaal trainings complex en toen al werd er over Ro berto gesproken. Hij had altijd een aandeel in mijn goals en ik in die van hem.'' Bij het omgaan met zijn ziekte hanteert de oud-spits ook een eigen mantra: ,,Ik zeg nooit: ik vecht te gen kanker. Dat kan niet, deze ziekte zou een te sterke tegenstan der zijn. Ik ben een man op reis en kanker is mijn reisgenoot, een on gewenste reisgenoot. Mijn doel is om net zo lang te blijven lopen tot- ie het beu is en me alleen laat.'' Vanavond hoopt Vialli tegen Spanje ook een klein stukje te lo pen. Naar de rand van het veld van Wembley, voor een nieuwe omhel zing met Mancini. Na een doelpunt, maar liever nog als de finale van het EK is bereikt. Trouwens, de vol gende Spanje - Italië staat ook al weer gepland, voor kort nS het EK. 6 oktober, Milaan, in de Final 4 van de Nations League. De beelden zullen in Spanje van daag weer talloze malen worden herhaald. WK voetbal 1994, Spanje - Italië, kwartfinales, kort na rust. Mauro Tassotti breekt met een elleboog de neus van Luis Enrique. Bloedend vliegt de Spanjaard op de scheidsrechter af, die niets heeft gezien. De FIFA zal later, voor het eerst in de geschiedenis, dankzij de tv-beelden de dader straffen: Tassotti wordt voor acht wedstrijden geschorst, mist de WK-finale tegen Brazilië en zal nooit meer voor Italië uitkomen. En Luis Enrique Martinez zal, als international, altijd om dat ene beeld worden herinnerd. Zeker nu, wanneer de tegenstan der Italië is en hij de bondscoach van Spanje. Dan gaan de verhalen weer over revanche, 27 jaar later, voor die elleboog en de 2-1 neder laag, niet over de 62 wedstrijden en de vier eindtoernooien die hij voor Spanje speelde en de twaalf doelpunten die hij maakte. Revanche? De 51-jarige coach uit Gijón is daar helemaal niet mee bezig. Tassotti begroette hij tien jaar geleden weer voor het eerst toen hij zelf AS Roma trainde en de Italiaan assistent was bij AC Milan. Luis Enrique lacht er een beetje meewarig om als hij weer die vragen over 1994 krijgt. Het is zijn standaardhou ding op persconferenties. Een beetje lachen, soms ironisch of zelfs cynisch, soms ook in de te genaanval. Luis Enrique heeft maling aan alles en iedereen. Helse baan Bondscoach zijn is, zoals bijna overal, ook in Spanje een helse baan. Je doet het nooit goed, zeker niet als de resultaten minder zijn. Zelfs geprezen coaches als Luis Aragonés en Vicente Del Bosque waren niet vrij van kritiek aan het begin van hun succesvolle perio des, die tot de wereldtitel en twee Europese kampioenschappen leidden. Maar zij slaagden erin boven alle partijen te staan en, veel belangrijker, op handen ge dragen te worden door hun spe lers. Hetzelfde wat Luis Enrique nu voor elkaar heeft gekregen. Productief Een maand geleden nog werd hij uitgefloten door een deel van de 15.000 toeschouwers die de oe fenwedstrijd tegen Portugal mochten bijwonen. Ze waren boos dat hij de half fitte Sergio Ramos niet voor het EK had gese lecteerd. Erger nog: er zat geen enkele speler van Real Madrid bij, voor het eerst in de geschiedenis. t Luis Enrique heeft geen enkel lijntje met de media, geen goede verstand houding met welke journalist dan ook En daarmee had de bondscoach ook de machtige sportkranten uit Madrid tegen zich en enkele nóg invloedrijkere radiostations en tv-programma's. Dus kreeg hij bakken kritiek over zich heen toen Spanje het EK met twee suffe remises tegen Zweden en Polen begon. Hoe hij het bijvoor beeld in zijn hoofd haalde te blij ven vertrouwen op spits Morata. Luis Enrique heeft, anders dan de meeste trainers, geen enkel lijntje met de media, geen goede verstandhouding met welke jour nalist dan ook. Dat was al zo in zijn drie jaar als succesvol coach van FC Barcelona. Interviews geeft hij niet, informele gesprek ken vermijdt hij. De fanatieke fietser, hardloper en triatleet wil totaal onafhankelijk kunnen zijn. Dochter Wel werd zijn privacy volledig gerespecteerd door die media toen hij zich in 2019 tijdelijk te rugtrok als bondscoach, om met de rest van zijn gezin bij zijn dochter Xana te kunnen zijn tij dens haar maandenlange strijd in ziekenhuizen tegen botkanker. Xana overleed eind augustus, ze was negen jaar. Toen Luis Enri que enkele maanden later bij de Spaanse selectie terugkeerde, zette hij zijn assistent Robert Mo reno, die hem had vervangen, uit zijn staf. Moreno had gezegd zelf graag bondscoach te willen blij ven. Voor Luis Enrique voelde dat als verraad. Het zijn momenten die hem tot absolute leider van deze selec tie zonder grote sterren hebben gemaakt. Verlost van grote ego's als Ramos heeft hij een eenheid gesmeed van spelers waarvan ve len in eigen land niet eens be kend - en dus onbemind - waren, die al jong naar het buitenland vertrokken en daar nu bij grote clubs lang niet allemaal op een basisplaats kunnen rekenen. Met hen wil hij terugkeren naar de top, waar Spanje in 2012 voor het laatst stond. dinsdag 6 juli 2021 GO Luis Enrique: vrienden, wel weinig de baas Vandaag 21.00 uur Italië - Spanje Morgen 21.00 uur Engeland - Denemarken Zondag 21.00 uur Finale Spanje is Luis Enrique. Zonder grote internationale sterren op het veld en zonder ego's in de kleedkamer heeft de bonds coach, ondanks de vele kritiek, een hecht team gebouwd dat hoopt de grote successen van een decennium geleden te her halen. Edwin Winkels Barcelona Spanje heeft al 12 keer gescoord dit EK. Dat is evenveel als tij dens de gewonnen EK's in 2008 en 2012. Wie België verslaat, kan iedereen verslaan. Dus is Italië tegen Spanje vanavond de favo riet. De krijgers Bonucci en Chiellini houden samen met keeper Donnarumma de boel dicht en voorin scoort altijd wel iemand. Leonardo Spinazzola is in het Finse Turku ge opereerd aan zijn achillespees. ,,De ingreep is perfect verlopen'', meldde de Italiaan van AS Roma op sociale media. ,,Het aftellen is begon nen, ik hoop snel weer op het veld te staan.'' Luis Enrique legt op de traininc David de Gea, reservedoelman tij een hand op de schouder van dens dit EK. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 47