II 2 Kraker tussen Italië en Spanje is vooral het verhaal van bondscoach Mancini EK VOETBAL Let vandaag op: Emerson De kraker Italië - Spanje is vanavond de eerste halve finale op het EK. Een onderonsje van goede bekenden, want het is het vierde Europese eindtoernooi op rij dat de landen elkaar treffen. Slaat bij Spanje de opgeleefde spits Morata toe? Of krijgt het Italiaanse sprookje op de trainersbank een vervolg? Ongeslagen Voetbal is geen oorlog maar een sport, een spel, en dat spel deel je met vrienden vroeger bij Frankrijk deed met kee per Fabian Barthez. In Nederland had Oranje een tijdje zo'n staf van vrienden toen Marco van Basten bondscoach was. Hij deed het samen met John van 't Schip, Rob Witschge en Stanley Menzo. Het leidde destijds soms tot kritiek. Bij Italië niet. Daar hangen ze het mantra aan dat Vialli uit draagt sinds zijn ziekte. Hij zegt: 'Luister niet naar mensen die je wijs willen maken dat voetbal oor log is. Het is een sport, een spel, en dat spel speel je met je vrienden.' Bijdrage Vialli accepteerde het aanbod om teammanager te worden in de win ter van 2018, omdat hij naar eigen zeggen 'klaar was om weer een bij drage te leveren.' En ook uit liefde voor het spel en uit vriendschap Spanje Italië MAARTEN WIJFFELS van de mooiste beelden op van dit EK. Italië scoorde in de vijfde minuut van de verlenging en bij de zijlijn vloog een uitzinnige Gianluca Vi- alli Roberto Mancini om de hals. Het was een omhelzing die veertig jaar vriendschap én gedeeld leed uitbeeldde. Vialli strijdt zoals be kend tegen kanker en is nu team manager in de staf van bondscoach Mancini, met wie hij vroeger acht jaar samenspeelde bij Samp- doria. Zoals Mancini toch al om ringd is door vrienden uit die suc- cestijd. Finale Altijd gaat het over het Sampdoria van Vialli en Mancini bij de verlo ren Europacup I-finale van 1992 te gen Barcelona. De finale op Wem bley, met de winnende vrije trap van Ronald Koeman. Maar kijk de opstelling eens terug van een eind strijd twee jaar eerder: Sampdoria - Anderlecht, mei 1990, finale Euro pacup II. Met bij de Belgen trainer Aad de Mos en de Nederlandse ver dediger Wim Kooiman (mooie quizvraag). En met Attilio Lom- bardo, Fausto Salsano en Giulio Nu- ciari in de selectie aan Italiaanse kant. Ruim 30 jaar later zitten ook die laatste drie nu in de staf van Man cini. Nuciari, oud-keeper, heeft nog altijd het record van meeste Serie -duels op de bank achter zijn naam (333). Lombardo, middenvel der met loopvermogen en diep gang, is nu bij Italië naast assistent- bondscoach ook talisman. Vlak voor elke EK-wedstrijd kust aan voerder Leonardo Bonucci hem uit bijgeloof even op zijn kale schedel. Precies zoals Laurent Blanc dat EK 2008: Italië - Spanje 0-0. Spanje wint na penalty's. EK 2012: Spanje - Italië 4-0. Demonstratie van tika-taka. EK 2016: Italië - Spanje 2-0. Azzurri nemen revanche. EK 2020: Spanje - Italië Inzet: finaleplaats op dit EK. Bovenstaande reeks maakt het in één oogopslag duidelijk. Weinig landen hebben zo'n recente histo rie van beladen onderlinge con frontaties als Spanje en Italië. Vrij wel elk toernooi botsen ze tegen woordig op elkaar. En als dat niet zo is, dan is het omdat de één de ander al heeft afgetroefd in het voortra ject. In 2016 en 2017 zaten Spanje en Italië in één kwalificatiepoule voor het WK in Rusland. De Azzurri misten dat toernooi na een belab berd parkoers. Vanavond op Wembley kruisen ze opnieuw de degens. Ga er maar eens goed voor zitten, want dit moet wel uitdraaien op een heerlijk intens gevecht. Er staan twee ploe gen met aanvallende intenties en met individuele topspelers en veel teamgeest. Én ieder heeft zijn eigen aansprekende verhalen eromheen. Bij Spanje is Alvaro Morata opge staan, de spits die in eigen land doodsbedreigingen kreeg, omdat hij in de eerste EK-duels maar niet scoorde. Italië heeft zijn sprookje in de staf. De Azzurri keren vanavond terug op Wembley, waar ze eerder de achtste finale speelden tegen Oostenrijk. Die partij leverde één dinsdag 6 juli 2021 De huidige reeks van 32 ongeslagen wed strijden is een record voor Italië. Het won de laatste 13 duels. Het ontbreken van de bedrijvige wingback Leonardo Spinazzola, die tegen België zijn achillespees afscheurde, wordt door heel Italië als een groot gemis ervaren. Maar zijn vervanger Emerson is natuurlijk ook geen koekenbakker. De geboren Braziliaan pakte onlangs nog winnaarsmedaille in de Champions League met Chelsea, Veertig jaar vriendschap op de bank Twee keer Roberto Mancini (bovenste foto rechts) en zijn vriend Gianluca Vialli (rechts op de onderste foto): boven na de overwinning op Oostenrijk in de achtste finales van het lopende EK, onder als de 'scorende tweeling' van Sampdoria. FOTO'S GETTY IMAGES, OMEGA -Gianluca Vialli Vandaag, 21.00 uur NPO1 Rotterdam/Londen @m_wijffelsAD Vermoedelijke opstellingen Wembley Stadium, Londen Arbiter: Felix Brych (Dui)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 46