WEER EVEN THUIS u!t 12 ZEELAND Op een natuurrijke plek aan de Jurjaneweg 35 in Nieuwdorp beleefde Ine Duijnkerke een tiental prachtige jaren. Ze werd 33 jaar geleden geboren in een knus huisje in de Zeeuwse polder. ML. - i en wit wiegje met daarbo ven de neuzen van twee nieuwsgierige meisjes die vol bewondering naar hun I pasgeboren zusje kijken. Zo moet het er ongeveer hebben uit gezien toen Ine net was geboren. ,,Na mij zijn er nog twee kindjes geboren, met z'n vijven waren we compleet: Anne, Lilian, Ine, Linde en Job." In middels zijn ze alle vijf volwassen en is de plek waar de ouderlijke woning stond veranderd in een trainingsveld voor honden. Vanaf het nabijgelegen Tolplein zwaait Ine naar de verwil derde struiken waar ooit het huis stond en vanaf dat moment komen alle herinneringen weer boven. ,,Mijn jeugd versleet ik tussen de weilanden vol graan en onze tuin reikte verder dan het grasveld met de schommel en de zandbak: de weggetjes, sloten, bos sen en weilanden eromheen waren net zo goed van ons. We speelden meer buiten dan binnen en dat was maar goed ook, want het was een klein en oud huisje. We kwamen bin nen via de achterdeur. Er was een voordeur die we nooit gebruikten omdat de broodsnijmachine nergens anders paste." Ine vertelt hoe het huis er verder uitzag. ,,In de bijkeuken hing een aantal planken aan de muur waar de modderspetters van onze laarzen hard werden. Daarnaast was de wc met een hoog raampje en een glazen potje eau de toilette. De ruimte ernaast was de badkamer. Er zijn filmpjes waar we hapjes nemen van het zeepblok." In het plafond zat één van de vele geheimen van het huis. ,,Een lichtkoepeltje, zo bol dat het een skippybal leek. Als 's zomers de zon scheen, scheen die altijd pre cies door die koepel recht de kleine badkamer in. Als we uit de douche kwamen met onze witte pyjamaatjes en op onze blote voetjes door de koude bijkeuken liepen, kwam je bij de keuken. Daar was veel licht, ook al was het keukenblok van kersenrood mahoniehout. Onze moeder woonde er zowat: elke dag stond ze aan het aanrecht onze haren te vlechten, brood te bakken, boterhammen te smeren of appels te schillen." Warm gezin Ine omschrijft het gezin als warm, dat kon niet altijd gezegd worden van de temperaturen buitenshuis. ,,In de winter warmden we ons voor school tijd op bij de oven, zodat onze bevro ren teentjes weer een beetje gingen leven. In dezelfde keuken aten we onze warme pap en zelfgebakken brood met aardbeitjes uit opa's tuin. De grootste ruimte in huis was de woonkamer. ,,Op de ivoorkleurige vloerplanken bouwden we duploto- rens tot het plafond, maakten we hut ten van dozen en dekens, reden we paardje op elkaars rug, verstuurden we tekeningen via lijnen van touw en - r ir. Elke dag stond onze moeder aan het aanrecht onze haren te vlechten zongen we liedjes op onze knietjes bij de kachel voor Sinterklaas." Op televi sie werd gekeken naar Pippi Langkous en Dokter Quinn, al herinnert Ine zich een dag dat er zeker niet naar de buis werd gestaard. ,,Dat was de dag dat onze tv in brand vloog en door mijn vader uit het raam werd gegooid." Op zondagmiddag luisterde Ine op de bruine corduroy-bank naar avonturen van Snuf, maar het meeste van de tijd was ze buiten te vinden. ,,We speel den niet alleen buiten, maar we leef den er zelfs. Eigenlijk hadden wij tuin aan alle kanten van het huis. Aan de zijkant was het ijzeren hek waar de auto stond: eerst de groene Opel Ka- dett, later de zilveren Nevada. Daar stond ook de kennel met het honden hok en vanuit daar liep een smal paadje langs het kleine schuurtje naar het veld met schommels en de zand bak." Achter de heg lag het grasveld waar Ine en haar zussen en broertje raceten op accuscootertjes en fietsjes met pie pende zijwieltjes. ,,Op dat veld stond ook een picknicktafel waaraan we dubbellikkers aten en keken naar de vlinders in de vlinderstruik of naar de hond, die vrolijk door de tuin rende. Meestal achter een bal aan, of hij rende omdat ik op skeelers aan z'n halsband hing." 'Ome Rinus' Hoewel Ine buitenaf woonde, voelde ze zich toch omringd door anderen. ,,Dat kwam doordat we altijd met z'n vijfjes waren. En door de hond, waar ik als middelste kind en dierenvriend heel veel tijd mee doorbracht. Naast ons was loonbedrijf Boonman, met hun drie kinderen speelden we veel. In de boomhut, in het opblaasbare zwembad en tussen de tarwevelden. In de polder woonden nog twee ge zinnen waar we veel tijd mee door brachten. Die drie moeders, buur vrouw Lian, buurvrouw Truus en buurvrouw Kitty, zijn nog altijd vriendinnen van mijn moeder." Het meest speciale contact was er met 'ome Rinus'. ,,Hij was onze buurman, maar de oom van onze buren, dus wij noemden hem ook gewoon ome Ri- nus. Hij is nog altijd één van mijn va ders trouwste vrienden. Als mijn moeder lasagne maakte, maakte ze al tijd een extra schoteltje voor hem, de alleenstaande buurman. Hij was een lieve, hardwerkende en wijze man. Als we langs raceten op onze oude zwarte fiets stopten we even om te zwaaien en een van zijn vele katten te aaien. We kregen dan een glaasje tweedrank of een handjevol chips." In de natuurrijke omgeving werd er door Ine en de rest van het gezin veel gewandeld. ,,Meestal in 'ons bos', de groenstrook langs de dijk. We spron gen over sloten, maakten een hut van takken en stukken mos. Die hut staat er nog steeds, te wachten tot we weer komen met onze fantasie en onze kinderstemmen." dinsdag 6 juli 2021 GO De hut staat er nog steeds Hans Puik - v Vi JR* 717? •■-S'r.rff -tLl~Z~ Ine Duijnkerke: ,,We speelden meer buiten dan binnen en dat was maar goed ook, want het was een klein en oud huisje." Het ouderlijk huis in Nieuwdorp. FOTO'S PRIVÉ Heeft u herinneringen aan uw ouderlijk huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer Even Thuis'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl. -Ine Duijnkerke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40