II Opmars van monsterwesp: 'Zie je er een, meld het' NIEUWS 3 Wachttijd soms een uur, echte noodgevallen kunnen in de knel komen Sinds de coronaregels zijn versoe peld, grijpen mensen sneller naar de telefoon om een arts te zien. ,,Het lijkt alsof ze zijn vergeten waarvoor ze de huisartsenpost moeten bellen'', zegt Harrie Ge- boers, bestuurder van de huisart senpost Oost-Brabant. Want terwijl honderden extra te lefoontjes binnenkomen, is het aantal daadwerkelijke consulten op de huisartsenposten met hoger dan voor corona. Aan de lijn hangen bij voorbeeld mensen die een insec- tenbeet hebben en niet weten wat ze moeten doen. Of patiënten heb ben vragen over een vaccinatiebe wijs dat nog niet binnen is. ,,Die vragen over vaccinaties horen echt niet thuis bij een huisarts'', stelt Corine van Geffen, bestuurslid van brancheorganisatie InEen en van de huisartsenposten in Amsterdam. In Amsterdam bellen normaliter gemiddeld 4200 mensen in één week de huisartsenposten. De afge lopen weken stond de teller op het hoogtepunt op meer dan 6200. In de regio Oost-Brabant kwamen an derhalf keer zo veel vragen binnen: normaliter rond de 1700 in een weekend, twee weken geleden wa ren dat er dik 2700. Door de drukte hangen mensen tot een uur in de wacht. Ook zien de huisartsenposten meer patiënten die besluiten om zonder afspraak langs te gaan. ,,Dat is heel onwense lijk, want wij moeten nog steeds 1,5 meter afstand houden en plan nen consulten met de handrem erop'', zegt Henk Meussen, mana ger van Huisartsendienst Arnhem. ,,Al snap ik dat als je met een snij- wond zit, waar een arts duidelijk iets mee moet, je tóch vast rijdt als je er telefonisch niet doorheen komt.'' Ook besluiten meer mensen de spoedlijn te gebruiken om sneller gehoor te krijgen. ,,Die zetten we Die vragen over vaccinaties horen echt niet thuis bij een huisarts natuurlijk weer terug in de wacht als dat niet terecht is'', aldus Van Geffen. Want die lijn moet écht vrij blijven voor mensen met bijvoor beeld pijn op de borst, ernstige aan houdende buikpijn of spraakuitval. Meussen: ,,We maken ons er wel zorgen om, want bij echte spoed willen we bereikbaar zijn.'' Tijdens de coronapandemie was het juist relatief stil op de huisart senposten. Veel mensen durfden niet naar de arts. Hoe het komt dat de lijnen nu overbezet raken, dur ven de bestuurders niet te zeggen. Voor een deel lijkt de drukte bij huisartsen een waterbedeffect te veroorzaken. Want ook overdag bellen bovengemiddeld veel men sen de huisarts, waardoor het soms lastig is om erdoorheen te komen. ,,Mensen hebben hun zorg uitge steld, maar nu de inhaalzorg op gang komt, gaan ze bellen. Ook krij gen we ontzettend veel vragen over de vaccinaties'', aldus Judith van Empel van de Landelijke Huisart sen Vereniging (LHV). Bezetting De problemen worden groter, om dat veel huisartsen én huisartsen posten met de bezetting worstelen. Een deel van het personeel helpt namelijk met vaccineren. Overigens merken de triagisten - de mensen die de telefoon opne men, vragen stellen en zo bepalen wie een arts moet zien - dat patiën ten ongeduldiger zijn. Geboers: ,,Ze moeten zo lang aan de telefoon wachten dat er meer agressie is. We hopen op meer begrip, wij vinden het ook vervelend dat de wachttij den zo hoog oplopen.'' De huisartsenposten hopen dat patiënten bij klachten eerst zelf op thuisarts.nl lezen wat ze kunnen doen en alleen naar de huisartsen post bellen als het écht noodzake lijk is. ,,Bij twijfel moeten mensen natuurlijk altijd bellen, maar ge bruik ook het gezonde verstand'', besluit Meussen. Hoewel de monsterwespen - twee keer zo groot als een gewone wesp - voor mensen niet gevaarlijk zijn, vragen EIS Kenniscentrum Insec ten, de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit NVWA en onder meer de provincie Utrecht mensen die deze exoot spotten er meteen melding van te maken. De hoornaar vormt wel een grote bedreiging voor insecten. ,,De hoornaar zelf eet ontzettend veel insecten, maar daarnaast hebben ze vaak duizenden larven die ook nog eens veel voedsel nodig hebben'', zegt Wilfred Reinhold van Plat form Stop Invasieve Exoten. ,,Om die reden proberen we dan ook te voorkomen dat ze zich vestigen of verder uitbreiden." Vooral de ho ningbij, maar ook rupsen en spin nen zijn smakelijke 'snacks' voor het gevaarlijke beestje. De hoornaar, een van oorsprong Aziatisch diertje dat rond 2004 ver moedelijk vanuit China naar Frankrijk kwam overwaaien, wordt sinds een aantal jaar waargenomen in Nederland. Zeeland had in 2017 de landelijke primeur, toen de Azi atische hoornaar voor het eerst in Nederland werd gezien. ,,In 2018 werd de hoornaar een paar keer ge zien. In 2019 was het weer rustig, maar in 2020 barstte het van de waarnemingen. Op 26 plekken werd de hoornaar gezien: er werden in totaal zeventien nesten gevon den", vertelt Reinhold. Sinds mei druppelen er opnieuw meldingen binnen, onder meer in Limburg en Middelburg. En één buitengewoon opvallende waarne ming: het hoornaarnest dat vorig jaar werd aangetroffen in Veenen- daal. ,,Die waarneming was bijzon der, nog nooit werd er zó noordelijk een hoornaar gezien in Nederland. Hij werd daarvoor vooral in het zui den gespot, in Zeeland, Noord-Bra bant en Limburg", aldus Reinhold. Maar zo'n hoornaar opsporen, dSt is zo simpel nog niet. Nederland kent slechts enkele experts. ,,EIS, het kenniscentrum voor in secten, krijgt soms honderd waar nemingen op een dag binnen, waarvan er 99 géén hoornaar blij ken te zijn." En dat is zo gek ook niet: het beestje lijkt op een Euro pese hoornaar, een wespensoort die erg veel voorkomt in Nederland. Hoe worden de twee dan uit el kaar gehouden? ,,De Aziatische hoornaar is iets groter dan een bij. Hij is donker, écht zwart, een heeft een soort geel-oranje vlek op zijn achterwerk. Als je twijfelt, kan het handig zijn om een app als Obsi- dentify te gebruiken. Een fotoher- kenningsapp waarmee je snel kunt identificeren om welk beestje het gaat.'' dinsdag 6 juli 2021 Bellers zonder spoed houden onnodig lijn huisartsenpost bezet Huisartsenposten worden over spoeld met telefoontjes van pa tiënten met klachten die eigen lijk geen spoed zijn. Ze vrezen dat de échte spoedgevallen in de knel komen. „Mensen die on nodig bellen houden wel de lijn bezet.' Ellen van Gaalen Den Bosch De centrale in Den Bosch waar de telefoontjes binnenkomen voor de huisartsenposten in een deel van Brabant. foto olaf smit - Corine van Geffen, bestuurder De Aziatische hoornaar breidt zich uit over Nederland. Inwoners worden opgeroepen om ogen en oren open te houden voor de ge vreesde 'monsterwesp'. Er wer den afgelopen jaar in heel Neder land zeventien nesten gevonden. Emma Thies Utrecht De Aziatische hoornaar. FOTO SHUTTERSTOCK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3