H HevOenHaag!^^^^ 9 dan moet Yara Sluiskil óók mee.' Grootste stap De grootste en meest ingewikkelde stap op weg naar een zo goed als klimaatneutrale kunstmestfabriek wordt het vervangen van aardgas als één van de grondstoffen voor de productie van ammoniak, dé basis stofvoor kunstmest. Groene water stof, gemaakt met duurzame elek triciteit, moet ervoor in de plaats komen. Een eerste stap op de weg daarheen is vorig jaar aangekondigd door Yara Sluiskil met de Deense windmolenexploitant 0rsted van onder meer windparken Borssele 1 en 2 op zee. Ze willen samen een electrolysefabriek bouwen. In 2025-2026 moet de fabriek van 100 megawatt draaien. Het is een begin. Veel meer is nodig. Yara Sluiskil produceert jaarlijks 1,9 mil joen ton ammoniak met behulp van aardgas en water; moleculen die allebei waterstof bevatten. Met de capaciteit van de geplande elec- trolysefabriek kan de productie van 75.000 ton ammoniak worden 'ver- groend'. Vliegensvlug rekent Gun- ter uit: ,,Dat is vier procent van onze productiecapaciteit, wat wel goed is voor de bemesting van het hele Ne derlandse akkerbouwareaal." „Willen we alles vergroenen door aardgas te vervangen door groene waterstof', gaat Gunter ver der, ,,dan hebben we 2,2 gigawatt nodig, dat is 2200 megawatt. Ter vergelijking, dat is ruim vier keer het vermogen van de bestaande kerncentrale Borssele of de stroom- productie van zeshonderd grote windturbines. En dat alleen al voor Yara. De industriële vraag in de hele We zijn tegenover de samenleving ook verplicht de uitstoot terug te dringen regio, dus inclusief onder meer chemiebedrijf Dow Terneuzen, is ingeschat op zeven gigawatt en zelfs tien gigawatt richting 2050." Gunter realiseert zich dat dit een ongekende hoeveelheid is. De windparken Borssele 1 tot en met 4 voor de Zeeuwse kust tellen samen 171 windturbines; zeker drie keer zo veel zijn er nodig om Yara te kun nen voorzien. Een nieuwe kerncen trale staat er ook niet zomaar. Gun- ter: ,,We zullen naar een energie mix moeten; zonne-, wind- en eventueel ook kernenergie én im port van groene waterstof uit zui- delijke landen waar veel meer zonne-energie op te wekken is." Yara Sluiskil zal de fabrieken ook moeten aanpassen én, niet te verge ten, het moet ook financieel uit kunnen. Investeringen in vergroe ning zijn niet allemaal terug te ver dienen. Om ze toch mogelijk te ma ken zal de overheid moeten bij springen. Gunter schat de 'onren dabele top' op investeringen bij Yara Sluiskil tot en met 2030 op 1,5 miljard euro. Dat is ontzettend veel geld, erkent Gunter. ,,Maar", tekent hij aan, ,,per vermeden ton CO2 komt dat neer op 60 a 80 euro. En dat is heel wat goedkoper dan een vermeden ton CO2 van een elektri sche auto kost. Aan belastingvoor delen is de overheid daar zeker 1200 euro per ton vermeden CO2 aan kwijt." Toenemende druk De druk op bedrijven als Yara Sluis kil om te verduurzamen is groot. Internationaal liggen er de akkoor den van Parijs van eind 2015 om de stijging van de temperatuur op aarde te beperken. Landelijk zetten milieuorganisaties als Milieudefen sie de boel stevig onder druk. Olie concern Shell kreeg eind mei een rechterlijke uitspraak om de oren, waarin het bedrijf het bevel kreeg de CO2-uitstoot in 2030 ten op zichte van 2019 te verlagen met 45 procent. De toekomst van grote in dustriële CO2-uitstoters in Neder land staat op het spel. Gunter betreurt dat, en niet al leen omdat hij bij Yara werkt. Het klimaatprobleem los je volgens hem niet op door grote industrieën uit Nederland te verdrijven. ,,Ter il lustratie, wij als Yara Sluiskil zitten op 2,5 ton CO2 per ton eindproduct, in China zitten kunstmestprodu- centen op 10 ton CO2 per ton eind product. Niemand schiet er dus iets mee op, als de productie van kunst mest uit Nederland verdwijnt en wij gaan importeren uit China." dinsdag 6 juli 2021 GO pakt uitstoot CO2 aan Riet Beukert (links) uit Middelburg en Ay Ling Thung uit Hoek voeren namens Milieudefensie op 10 juni actie bij Yara Sluiskil. foto camile schelstraete olievelden in de Noordzee is de tweede stap. En Yara Sluiskil wil meer CO2 gaan verwerken in eind producten. - Gijsbrecht Gunter, Yara De Yara-vestiging in Sluiskil Oost. FOTO YARA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37