MIDDELBURG 7 Van Serooskerke naar Straatskerke PLAATSNAMEN SOMS TOEVAL HEEMKUNDIGE KRING VIERT JUBILEUM MET BOEK/ De naam Middelburg staat tientallen keren op de wereldkaart. Voordat Zeeuwse Middelburgers gaan gloeien van trots: nee, er is echt niet altijd een relatie met de stad op Walcheren. Maar hoe zit dat met Arnmuyer Droochte? En wie gaf een inham in het zuiden van Vietnam ooit de naam Koukerken Baij? f iddelburg ver ft Hft welkom u'. Als je in de half- I woestijn van de I H oostelijke Kaapprovincie van Zuid-Afrika een stadje binnenrijdt dat net zo heet als de stad waar je zelf woont, duizenden kilometers noordelij ker, ja, dan moet je daar natuurlijk een foto van maken. Nederlanders, en dus ook Zeeuwen, koloniseer den eeuwen geleden Zuid-Afrika. Dus Middelburg daar en Middel burg hier, dat kan geen toeval zijn. Toch? Nou, wel dus. ,,Ze hebben niks met elkaar te maken", stelt histori cus Jan Zwemer. „Althans, niet als plaatsen." De reden waarom ze al lebei zo heten, is wel dezelfde: ze liggen beide in het midden van iets. De ene van Walcheren; de an dere ongeveer halverwege tussen Graaff-Reinet en Colesberg, op de oever van de Kleinbrakrivier. ,,Zo is het met meer plaatsen in de wereld die Middelburg heten. Ze kregen die naam omdat ze in het midden van een gebied lig- kaart uit 1628. De koraalbank Be ting Raja viel namelijk droog bij laagwater en was dus gevaarlijk voor passerende schepen. 'Het meest aannemelijk is dat de ko raalbank werd vernoemd naar een schip, want dat was ook het geval met de in de buurt liggende En gelse Droogte, die verwijst naar het schip De Engel', aldus Simons. Schip Wie op basis van de kaart naar Vietnam wil afreizen om te zoe ken naar Koukerken Baij, moet goed zoeken - de monding van de rivier Song Cua Tiêu vormt een baai en dat zou de goeie plek kun nen zijn, bij de plaats T3n Thanh. Koukerken Baij is ooit bedacht door kaartenmakers van de VOC die de kustlijn van Zuidoost-Azië tekenden, aan boord van het schip Koudekerken. De baai werd ver noemd naar het schip, maar raakte nooit ingeburgerd. Het bleef bij een naam op een Nederlandse zee kaart. WELCOME TO VERWELKOM U jEflHSÉËij - - K gen", verklaart Zwemer, die voor de Heemkundige Kring Walche ren (HKW) het boek Walcheren op de wereldkaart samenstelde. Hij ge bruikte daarvoor verhalen die zes jaar lang in het tijdschrift De Wete verschenen in de rubriek Walche ren van de kaart. Het boek ver schijnt deze maand ter gelegen heid van het vijftigjarig bestaan van de HKW; het is een cadeau voor de leden, en dus niet te koop (tenzij je alsnog lid wordt). Abel Tasman Op de prachtige wereldkaart die los in het boek zit ingestoken, komt de naam Middelburg - in verschillende vormen, verbaste ringen en vertalingen - dertig keer voor. En ja, soms is er wel degelijk een direct verband met Walche- in Zuid-Amerika, een traankokerij op Spitsbergen of om Flushing, Ohio. „Flushing is de vertaling van Vlissingen, dus daar is altijd een link", zegt Zwemer. De wereldkaart die bij het boek hoort, laat wel duidelijk zien dat de meeste connecties zijn terug te voeren op ontdekkings- en han delsreizen die Zeeuwen in de loop der eeuwen maakten. En op de volksverhuizingen naar de Ver enigde Staten. Want de Walcherse namen komen vooral op die plek ken voor. Schatkaart Een schatkaart is het, die de lezer via het boek meevoert naar prach tige verhalen. Want staat daar net boven Sumatra nou echt Arn muyer Droochte? Jaco Simons, die tussen 2013 en 2019 in De Wete veel van deze plekken en geschie denissen ontsluierde, beschreef ook hiervan de oorsprong. De naam komt al voor op een door Hessel Gerritsz getekende ren. Het eilandje Middelburch ten noorden van Nieuw-Zeeland heette zo dankzij de ontdekkings reiziger Abel Tasman, vertelt Zwe- mer in het boek. Op 20 januari 1643 ging Tasman met enkele schepen voor anker tussen twee eilanden. "t Noorde- lijcxte hebben wij de name gegeven van Amsterdam, ter oorzaecke d'overvloet van verversinghe, die we aldaer bequamen; het zuidelijcxte noemden wij Middelburch.' Het ei land behoort tot Tonga en heet ei genlijk Eoea. Die naam kreeg het terug van een andere ontdek kingsreiziger: James Cook. Vlissingers die de naam van hun stad elders op de wereld tegenko men, kunnen zekerder zijn van een direct verband. Of het nou gaat om forten in Azië, plantages dinsdag 6 juli 2021 Walcheren wereldwijd op de kaart 'xaMmte «BaVlil), MWtlivn (til Wmp{M F!*tr (fcSQ Walcheren op de wereldkaart legenda De meest verrassende naam in Walcheren op de wereldkaart ligt in Zuid-Afrika: Straatskerke. Dat is een verbastering van Se rooskerke, dat tegenwoordig nog Stroskerke wordt genoemd - denk aan de jaarlijkse Stros- kerkse Dag. De link met het Wal- cherse Serooskerke is er wel degelijk. Pieter de Clerck was smid in Se rooskerke. Na zijn overlijden emigreerde zijn weduwe Sara Couchet in 1688 met haar drie kinderen Abraham, Jannetje en Joos naar Zuid-Afrika. Ze kwa men terecht in Tulbagh in de westelijke Kaapprovincie. Janne tje trouwde met Pieter Becker en hun pachtboerderij heette vanaf 1710 Straatskerk. De boer derij ging later over naar de fa milie Morgan en heet nu Mor- gansvlei Estate. Die wijnboerde rij ligt aan Straatskerk Street. Dat is niet het einde van dit bij zondere verhaal. Maar dat heeft te maken met de broer van Jan netje, Abraham. Hij is de voorva der van F.W. de Klerk, de voor malige president van Zuid-Afrika. Hij was het die in 1990 Nelson Mandela vrijliet en vice-presi dent werd onder Mandela. En dat verbindt president De Klerk aan Serooskerke, Walcheren. Maurits Sep Middelburg iijr VVV Jf**" H. M -«HÉL - Middelburg, in de provincie Oost-Kaap in Zuid-Afrika. Dit is één van de twee plaatsen in Zuid-Afrika met de naam Middelburg. De andere ligt in de provincie Mpumalanga en is met 188.000 inwoners het grootste Middelburg ter wereld. fotomaurits sep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35